Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Профилактичните прегледи са важни за успешното лечение на очните заболявания

Тази година отбелязваме датата 13 октомври като Световен ден на зрението. Това е международна инициатива, провеждана всяка година през втория четвъртък на месец октомври. 

Световният ден на зрението е посветен на проблемите на зрителните увреждания и предотвратимата слепота. Обръща се най-голямо внимание на факта, че 80% от слепотата в света е предотвратима, т.е. може да бъде избегната или излекувана. 

"Профилактичните прегледи на очите са много важни, защото при тях може да се открият заболявания, за които пациентът не предполага", подчертава д-р Валентин Христозов, началник на Отделението по офталмология в болница „Тракия“. 

До 7-годишна възраст при децата е необходимо да има направени поне 3-4 профилактични прегледа, за да се предотврати евентуална поява на т.н. "мързеливо" око. При по-големите деца и юношите, прегледите трябва да са всяка година и при откриване на някаква рефракционна аномалия /късогледство, далекогледство и астигматизъм/, да се изписва оптична корекция. В по-зряла възраст се препоръчват профилактични прегледи поне на 3-4 години, за да се коригира затрудненото виждане на близки предмети. Пресбиопията, известна още като старческо далекогледство, обикновено се проявява след 40-годишна възраст.  

Д-р Христозов препоръчва при всеки профилактичен преглед да се измерва и вътреочното налягане, защото се забелязва "подмладяването" на много заболявания, характерни досега за по-напреднала възраст, като катаракта и глаукома. 

"Глаукомата е най-коварното очно заболяване, защото при него пациентът няма оплаквания, не чувства болка или дразнене. В същото време той има високо очно налягане, което уврежда нерва и в един момент пациентът забелязва, че не вижда", обяснява д-р Христозов.

Лекарите офталмолози отчитат напоследък ръст на случаите на късогледство при децата заради онлайн обучението на учениците, което наложи епидемията от COVID-19. 

"Взирането в екрана от близко разстояние предизвиква доста напрежение в очите. Това натоварва очните мускули, създава дискомфорт, болки в очите. Добре е на всеки 40-50 мин. работа с компютър да се прави почивка и да се отпуска погледа да гледа надалеч", препоръчва лекарят.   

Какви са още съветите на специалиста за опазване на зрението и дали лечението на очните заболявания у нас е съотносимо на най-новите съвременни тенденции, чуйте от интервюто с д-р Валентин Христозов в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44

Лекарските прегледи в селата ще продължат в община Нова Загора

Община Нова Загора има 31 села, но много от хората в тях са затруднени поради финансова невъзможност или отдалеченост от общинския център да получат навременен медицински преглед. По тази причина от миналата година Общината започна да работи по..

публикувано на 27.01.25 в 09:10

40% от българите са със затлъстяване

40% от българите са със затлъстяване, а с най-висока степен на заболяването са 25% от хората, показват данните от представително социологическо проучване. Лоша е тенденцията и при децата. България се нарежда на второ място в Централна..

публикувано на 25.01.25 в 12:37

Да кажеш „Здравей“ на новия живот - битието на акушерката

Таня Тодорова е акушерка от 14 години и е избрала тази професия, защото обича да помага на хората, а майките и бебетата са специални. Работи и към Училище за бременни. Да кажеш „Здравей“ и „Добър ден“ на новия живот е незаменимо, споделя тя..

публикувано на 21.01.25 в 16:28

1300 новородени в УМБАЛ „Киркович“

1298 бебета са се родили през 2024 година в УМБАЛ „Проф. Киркович“ в Стара Загора. Те са с 22 по-малко в сравнение с 2023 година. Броят на новородените е сравнително устойчив през последните години и се движи около 1300. Това съобщи в здравното..

публикувано на 18.01.25 в 12:05

За сестринството и милосърдието

От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, Българската асоциация на помощник-фармацевтите и на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите настояват за регулация на професиите им, както и за спешни мерки за решаване на..

публикувано на 16.01.25 в 16:33

Кошмарите и лошите сънища стават проблем, когато са често и с повтарящи се сюжети

Проучванията показват, че между 2 и 8% от възрастните сънуват кошмари или имат лоши сънища, а както знаем сънищата не могат да се контролират и да си пожелаем какво да сънуваме. В кошмарите се срещат преди всичко физическа агресия, преследване и поява..

публикувано на 14.01.25 в 14:41

Сънят е като карането на колело – трябва да се научим да го правим правилно

Сънят е ключът към здравето и щастието на децата, той е не по-малко важен от храненето. Това сподели сертифицираният консултант по детски сън Ангелина Ангелова в предаването „60 минути повече здраве“. „ Самостоятелното заспиване не е вродено..

публикувано на 14.01.25 в 11:55