Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Априлов представя "Емил - изповед пред олтара на живота"

"Емил - изповед пред олтара на живота" така се нарича спектакълът на Николай Априлов, който старозагорската публика ще има възможност да види на 28.10, от 19.00 часа, в Държавна опера Стара Загора. Заглавието е провокирано от житейската история на Емил Димитров, един от артистите-титани, чиито песни от появяването си до днес не престават да се харесват, изпълняват и пътуват по света. Емил пишеше песни-послания. Това задължава всеки, който се е докоснал до  творчество му да склони глава в поклон и отдаде заслуженото уважение. 
Повече от две години режисьорът Николай Априлов подготвя сценичната история. Текстът на спектакъла написва брат му Влади Априлов. След представянето му в София, Варна, Пловдив, Бургас, Велико Търново, Русе, Силистра и Панагюрище, преди пандемията, публиката на Стара Загора е първата, която ще види постановката с нови сценични елементи, подчерта в интервю режисьорът на "Емил - изповед пред олтара на живота". 
Емил Димитров е едно от най-големите имена в българската музика.Той е най-продаваният български изпълнител.

За 39-годишната си кариера издава над 30 албума, създава над 350 песни, продава 65 милиона копия от албумите си по целия свят, изнася над 7000 концерта в европейски, азиатски и африкански страни. Считан от мнозина за „Крал на песента“, „българският Хулио Иглесиас“, „Жилбер Беко от София“ и „Синатра на Изтока

Кралят на българската поп музика е роден на 23 декември 1940 г. в Плевен, в семейство на артисти-илюзионисти. Баща му е Димитър, известен като Факира Мити, вентролог. Майка му е французойката Анастасия Димитрова (по мъж), асистентка на Мити с артистично име Мадам Сизи. Двамата водят на всеки свой спектакъл Емил и той обиква театъра и музиката. Като ученик се увлича по рисуването и класическата музика. Започва да композира с акордеона си, участва в училищни пиеси и прави макети на пиеси, след като се увлича по театралната сценография. Започва да свири на акордеон, а по-късно – и на пиано. В по-късните си години записва песента „Акордеон“, в която пее: Акордеон, а ти ми беше младостта....

През 1960 г. е приет да следва „Актьорско майсторство“ във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на Желчо Мандаджиев. Същата година дебютира като певец в концерт с водещ Коста Цонев и изпълнява своята авторска песен „Арлекино“, акомпанирайки си на акордеон. Това поставя началото на дълга и успешна кариера като поп изпълнител, музикант и композитор. Две години по-късно, през 1962, „Арлекино“ печели първо място в Сопот, Полша. Песента печели първата международна награда за българска песен.

В началото на 1960-те концертира в България и чужбина с Мария Косева. С Йорданка Христова изнася концерти в Куба. Създава оркестър „Синьо-белите“, чийто диригент и ръководител е Митко Щерев. През 1968 г. изнася концерт с френския изпълнител Енрико Масиас на стадион „Динамо“ в Москва пред 90 000 души, което е абсолютен рекорд за български изпълнител. През 1969 г. Александър Йосифов, новопостъпил директор на завода за грамофонни плочи „Балкантон“, заварва поръчка за 850 000 броя плочи от първия рецитал на певеца. Същата година започва да изнася концерти и във Франция, като всички френски радиостанции излъчват песните му.

През 1970 г. излиза един от най-големите му хитове – „Моя страна“, който по-късно става песен на столетието. С нея БГ Радио започва излъчване на 3 март 2001 г. Тя оглавява и първата класация на ТОП 500 най-велики български песни. Песента му „Ако си дал“ е начело на второто издание на класацията. 

Емил Димитров е първият български изпълнител въвел фолклорни мотиви в популярната музика. Типичен пример за това са песните „На брега на тихата Марица“ и „Старите огнища“.Той първи въвежда и хардрок аранжиментите в българската музика – с албума си „Танцувайте с Емил“. 

В Париж през 1972 г. заедно с Богдана Карадочева, оркестър „Балкантон“ и сестри Кушлеви изнася 30 концерта под името „Шоу бюлгар“ в театър „Ейропен“ с изключителен успех. Във Франция записва песни в студията на музикалните компании „Pathé-Marconi“, „Disques Barclay“, „Riviera“ и „Orpheus“. През същата година певецът записва дългосвирещата си плоча „Танцувайте с Емил“, която е първият български албум, записан и миксиран на четирипистов магнетофон. 

Неговата „Джулия“ става европейски хит в края на 1972 г., като заема челни места в много европейски класации. Емил Димитров е единственият български певец и композитор с десет хита в европейските класации, включително в чартовете на  Франция, Белгия и Холандия. Той е първият български член на Съюза на френските композитори през 1971 г., но вратите на Съюза на българските композитори остават затворени пред него, поради липса на музикално образование. 

През 1998 г. излиза последният студиен албум на певеца на компактдиск, озаглавен „Пясъчно момиче“, включващ едноименната песен, както и хитовете „Имала Мариана“, „Лидия“, „Лейла“, „Беден жиголо“ и „Ти не ме разбра“. От 1999 г. певецът не се занимава активно с музика поради влошеното си здраве, след прекаран мозъчен инсулт.

На 2 май 2002 г. се провежда голям концерт, организиран от Йорданка Христова, с някои от най-големите хитове на певеца, изпълнени от любими български изпълнители. Песните, изпълнени на концерта, излизат в албума на Емил Димитров „Само един живот не е достатъчен... С песните на Емил Димитров“. На този концерт Димитров за последен път излиза пред публика, макар и в инвалидна количка.·




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Мене не ме.."- старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум

Старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум с провокативното заглавие „Мене не ме…“.   Те определят своя стил като „старозагорски рок с мъглижко звучене“ и са категорични, че не желаят да подражават на никого. Автор на голяма..

публикувано на 14.02.25 в 13:39

Любовта е всеобщ дом за всички ни!

Поетесата Мирела Иванова представя антологичната си стихосбирка "Любовите ни" в деня на виното и любовта - 14 февруари. Старозагорските читатели ще могат да съпреживеят лиричните текстове от 17:30 часа в зала „Графика” на Художествената галерия...

публикувано на 14.02.25 в 07:55

„Театрални искри“ в Казанлък събира деца и младежи през април

До 10 март приемат заявки за участие в Третия национален фестивал на детско-юношеското театрално изкуство „Театрални искри“, който ще се състои от 25 до 28 април на сцената на Народно читалище (НЧ) „Искра – 1860“ в Казанлък. Това съобщи директорът на..

публикувано на 13.02.25 в 09:50

Международното триенале на сценичния плакат - София гостува в Димитровград с изложбата "Плакатът и жените"

Международното триенале на сценичния плакат – София гостува на Художествена Галерия „Петко Чурчулиев” - Димитровград с изложбата "Плакатът и жените". Експозицията се открива тази вечер от 17,30 ч. и показва творбите на 21 съвременни български..

публикувано на 12.02.25 в 14:22

"Дзак" премиера за бебета на Старозагорския куклен театър

"Дзак" е заглавието на първото премиерно и бебешко заглавие, за годината, в афиша на Държавен Куклен театър Стара Загора . То ще бъде представено днес, 12 февруари, пред най-малките зрители и техните родители, от 10.30 и 11.30 часа...

публикувано на 12.02.25 в 10:10

"Дон Паскуале" - музикална комедия за обратите на любовта

На 11 февруари, от 19.00 часа, на сцената на Държавна опера-Стара Загора зрителите ще имат възможността да видят  комичната опера „Дон Паскуале” от Гаетано Доницети . Всяко действие на спектакъла ще дирижира различен диригент , /Едуард Йео-Китай,..

публикувано на 08.02.25 в 18:30

Музеят на фотографията с нова арт изложба

В Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства - Казанлък е подредена изложба от 25-тия Национален годишен преглед на фотографското изкуство в България. Инициатор на събитието е Сдружение фотографска академия "Янка Кюркчиева". Екипът на..

публикувано на 08.02.25 в 16:32
Кадър от филма „Мали 70”

С три допълнителни прожекции продължава „Менар филм фест“ в Стара Загора

С три допълнителни прожекции продължава извън програмата „Менар филм фест“ в Стара Загора, съобщи Райна Димитрова от организаторите. Днес от 18,30 ч. в Регионалната библиотека предстои повторната прожекция на филма „Кухня под звездите“, а утре..

публикувано на 07.02.25 в 16:20

Разговор за Татяна Лолова от А до Я в бибилиотека "Захари Княжески"

Журналистът Георги Тошев ще представи филма „Последният спектакъл“ и книгата „Татяна Лолова от А до Я“ пред старозагорци тази вечер. Поводът е 91 години от рождението на голямата актриса. Филмът до сега не е показван, в него са събрани много..

публикувано на 10.02.25 в 08:20

Симфоничен оркестър Сливен е домакин на поредния концерт от цикъла „Млада Европа“

Симфоничен оркестър Сливен е домакин на поредния концерт от цикъла „Млада Европа“. Тази вечер отново ще бъде представена музиката на  Волфганг Амадеус Моцарт, а с този концерт официално ще бъде поставено началото на поредица събития, посветени на..

публикувано на 07.02.25 в 09:53