Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юбилейна изложба представя многоликият Антон Митов

6
"Лимонададжии на Старозагорския пазар"

По повод 160 годишнина от рож­дението на пат­риарха на бъл­гар­с­ката живопис Антон Митов /1862–1930/ днес, 24 ноем­ври, Градската художествена галерия в Стара Загора представя юбилейна експозиция от творби, съхранени във фон­довете на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия, ХГ в Стара Загора и Казанлък, както и някои от публикациите на художника. Сред живописните платна са ранните му картини "Имарет джамия в Пловдив", 1887 , "Портрет на подпоручик В.Черепов", 1887,  "Баба Яни - Продавач на хляб", 1888, "Лимонададжии на Старозагорския пазар", включена през 1910 г. в изложбата на Дружеството на италианските художници във Флоренция, популярните "Пазар на грозде в Евксиновград",1894, два автопортрета, рисувани през 1897 г. и 1921 г., "Българска мадона", 1904. 

„Нормално е именно Галерията в Стара Загора да отбележи 160 годишнината от рождението на Антон Митов, не само заради това, че от тук тръгва неговият път, а и заради мечтите, които носи със себе си. След завършването на Академията за изящни изкуства във Флоренция, първите му учителски дейности са в родната Стара Загора. Тук се оформя и мечтата му Стара Загора да има художествена галерия, като онези, които е посещавал по света", каза в интервю проф. Марин Добрев и допълни, че "юбилейната изложба е повод да направим своя реверанс към човека, с когото свързваме първите стъпки на новото българско изобразително изкуство.

Антон Митов е художникът на пробуждащия се живот в Следосвобожденска България. Той оказва силно въздействие върху  културния живот от края на 19-ти и началото на 20-ти век не само като художник, но и като популяризатор на изкуството. Заедно с проф. Иван Мър­к­вичка худож­никът е в основата на съз­даването през 1893 г. на Дружес­тво за под­дър­жане на изкус­т­вото в Бъл­гария, на списание „Изкус­тво“. Автор е на едни от най-ранните пейзажи, на първите театрални костюми у нас, организатор на първите художествени изложби. Участва в повечето изложения в чужбина - Париж, Чикаго, Сен Луи, Венеция. Митов е първият художествен критик, той е вдъх­новен оратор, пуб­лицист, илюстратор и фей­летонист. Част от книгите му са пред­с­тавени в експозицията.

През своите четири десетилетия работа над 300 са авторските му публикации, изнася близо 800 лекции из цялата страна, обучава три поколения художници, създава около 500 живописни творби, рисунки, мозайки, стенописи, икони.

"Юбилейната изложба, в която са представени познати и по малко популярни творби на художника, цели да разшири представата на публиката за измеренията на Вселената, която ние наричаме Антон Митов", обобщи изкуствоведът Марин Добрев - директор на галерията домакин. 

Откриването на изложбата е в 18.00 часа.

По публикацията работи: Мила Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Митрополит Киприан дирижира "Стабат Матер" от Росини със Старозагорската опера

За втори път Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан ще дирижира „Стабат Матер“ от Джоакино Росини – на 25 април в 19 часа в Операта. Солистите Емилия Терзиева/сопран/, Петя Петрова /мецосопран/, Ивайло Йовчев /тенор/,..

публикувано на 24.04.24 в 19:15
една от картините на Мара Чорбаджийска

Непознатата Мара Чорбаджийска

Знаете ли коя е Мара Чорбаджийска – ако отговорът ви е, че това е съпругата на Чудомир, то сте прави.  Но всъщност, освен негова съпруга, Мара Чорбаджийска е изключителен талант, художник, факт, който някак остава в сянка и който се е заел да осветли..

публикувано на 24.04.24 в 10:00
Парк

Предложение за нов монумент в парк "Артилерийски" провокира обществена реакция

Предложение за поставяне на монумент „100 години Интернейшънъл Инер Уийл"  в парк „Артилерийски“, е една от точките в дневния ред на предстоящата в четвъртък общинска сесия.  Идеята за това е и на двата Инер Уийл клуба в града - "Стара Загора" и..

публикувано на 24.04.24 в 09:15
Боби Иванчев

Дъждът събужда меланхолията в душата

Борислав /Боби/ Иванчев е музикант подвластен на магията на радиото. Неговият първи авторски сингъл "Изваяни" успешно пътешества в ефира събирайки одобрението на слушателите. "Тази песен е послание." В предаването "60 минути повече" роденият през..

публикувано на 23.04.24 в 17:30

Поетесата Маргарита Петкова гостува в Стара Загора за Световния ден на книгата

Световният ден на книгата и авторското право ще бъде отбелязан с богата литературна програма в Стара Загора. Празникът на книгата в града на поетите ще се проведе от 10 до 16 часа с 19-то издание на Маратон на четенето в Културен център Стара..

обновено на 23.04.24 в 15:45

Силата да спасим градската природа

За седма поредна година Български център за нестопанско право (БЦНП) организира националният конкурс "Граждански будилник". Темата тази година е  “Активизъм в действие: силата да спасим градската природа".  Участие могат да вземат кандидати над 14..

публикувано на 23.04.24 в 15:01

Джазиран кавър на песен на братя Аргирови стана част от „Пеещи артисти“

Най-новата песен от музикалния проект „Пеещи артисти“ се казва „Силвия“ и е кавър на песента „Предчувствие за стих“ на братя Аргирови от 1983г. Песента се изпълнява от дамския квартет Албена Михова, Милица Божинова, Петя Дикова и Жаклин Таракчи...

публикувано на 22.04.24 в 15:31
Международен фестивал

Международен фестивал "Вълшебен свят" събра танцьори от цяла Европа

Танцьори от цяла Европа се съревноваваха три дни по време на Международен фестивал "Вълшебен свят" . Той се проведе за детнадесети пореден път в Хасково. Участниците показаха своя талант паралелно на две сцени и бяха оценявани от жури също с международно..

публикувано на 22.04.24 в 15:08

Четиринадесетото издание на националния театрален конкурс „Този свят е и мой“ ще се състои в Ямбол

Поредното издание на националния театрален конкурс „Този свят е и мой“ ще се състои в Ямбол на 10 май. Творческата изява е за деца и ученици от първи до 12 клас, които имат афинитет към театъра и сцената. Заявки за участие се приемат до 8 май, съобщиха..

публикувано на 22.04.24 в 14:00

Триумф на българското хорово изкуство в Италия

Смесеният хор „Петко Стайнов” (при Народно читалище „Искра-1860”) от град Казанлък с диригент Младен Станев се завърна след успешно участие в Международния музикален фестивал и хоров конкурс „Микеланджело Буонароти“, който се провежда ежегодно в града..

публикувано на 22.04.24 в 11:28