Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тризнаци и 21 двойки близнаци се родиха през миналата година в Университетската болница

Ден на родилната помощ в УМБАЛ Стара Загора
Снимка: архив Радио Стара Загора

В събота – 21 януари, ще отбележим Деня на родилната помощ. На този ден почитаме всички онези специалисти, които помагат на живота да се появи на белия свят и казваме „благодаря“ на акушерките, акушер-гинеколозите и неонатолозите. Като професионален техен празник се чества от 1951 г. с указ на Народното събрание. Датата е избрана според празника Бабинден, който по стар стил е на 21 януари, а по нов - 8 януари.

И тази година в Клиниката по акушерство и гинекология на Университетската болница в Стара Загора ще изпълнят традиционното ритуално измиване на ръцете и разчупване на медената пита. Ще бъде отслужен и водосвет за здраве и благополучие. Събитието обаче ще се проведе в тесен кръг заради обявената грипна епидемия в областта.

В интервю за Радио Стара Загора по повод предстоящия празник доц. Николай Лазаров, началник на АГ клиниката съобщи, че през миналата 2022 година в старозагорската университетска болница са се родили тризнаци и 21-на двойки близнаци. Акушеро-гинеколозите са извършили общо 1232 израждания, при които са проплакали 660 момченца и 599 момиченца.

От началото на тази година до днес са родени 62 бебета.

Засилване на контрола и допълнителни мерки ще бъдат въведени и в старозагорската АГ клиника, за да не се допуска друг случай като този в болница „Шейново“, коментира още доц. Лазаров. При предаване на гривните на бебето и родилката ще се подписват двама лекари и майката, за да потвърдят идентичността на поставените номера.       

Цялото интервю с началника на клиниката доц. Николай Лазаров можете да чуете в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Психиатрията в криза

Тридневен протест срещу мизерното заплащане и недостига на персонал започнаха вчера работещите в държавните психиатрични болници у нас. Психиатричното здравеопазване в България е в критично състояние, а персоналът в държавните болници настоява за..

публикувано на 18.03.25 в 14:34

Център за телемедицина ще има в Хасково

Център за телемедицина се планира да заработи и в Хасково.  Официалната церемония по откриването на проект CARE-GET “Сътрудничество за напредък в образованието, взаимодействие между поколенията, икономиката и технологичния преход” ще се състои на 20..

публикувано на 18.03.25 в 13:48

Заболяванията на бъбреците преминават безсимптомно

"Добре ли са бъбреците ви? Открийте рано, защитете здравето на бъбреците", под това мото премина Световния ден на бъбречното здраве. Той   се отбелязва от 2006 година, през втория четвъртък на месец март, по инициатива на Международното дружество по..

публикувано на 16.03.25 в 15:55

Хиалурон и плазма за здрави стави

Хиалуроновите инжекции са сред предпочитаните варианти за подобряване здравето на ставите ни. Хиалуронът е активната съставка, която подпомага смазването на ставите. Костите трябва да са седефено лъскави и с мазна покривка, за да функционира..

публикувано на 15.03.25 в 12:05

За безплатните лекарства или има ли "безплатен обяд"

Предложение на бившия финансов министър Асен Василев Националната здравноосигурителна каса да покрие напълно лекарствата за неврологични, ендокринни и белодробни заболявания, предизвика реакция от страна на фармацевтите.  На пръв поглед идеята е..

публикувано на 13.03.25 в 09:10

Живот на кредит заради забавено решение от ТЕЛК

 48-годишна жена от Стара Загора вече трети месец е без средства, след като в началото на годината заради неподновено ТЕЛК- решение пенсията й по болест е спряна.    В края на миналата година Анета Благоева от Стара Загора подава документи за..

публикувано на 13.03.25 в 07:35

"60 минути повече за хората": Социални услуги в Стара Загора

Днес на фокус в "60 минути повече за хората" са три социални услуги в Стара Загора- Дневен център за пълнолетни лица с увреждания   две защитени жилища за лица с умствена изостаналост.  Защитените жилища са специализирана социална услуга за..

публикувано на 12.03.25 в 15:27

Нарколепсията - нарушената способност на мозъка да регулира цикъла сън-будност

Човек прекарва около ⅓ от живота си в сън, за да може тялото и ума да функционират правилно. Това се равнява на приблизително 25 години; Доказано е научно, че без храна човекът и животните могат да издържи много повече време, но не и без..

публикувано на 11.03.25 в 14:58

Диети и медикаменти за отслабване – само след консултация със специалист

Броят на хората с наднормено тегло в света е нараснал от 929 милиона през 1990 г. до 2,6 милиарда през 2021 г., показва проучване на авторитетното медицинско списание Lancet. Според тях, ако не се вземат мерки,  близо 60 процента от възрастните и една..

публикувано на 11.03.25 в 14:22

Отбелязваме Световния ден на съня

На 14 март предстои да отбележим Световния ден на съня. Обявен за такъв от Световната асоциация по медицина на съня през 2007 година, той има за цел да фокусира вниманието ни върху този жизнено важен цикъл. Оказва се, че проблеми със..

публикувано на 08.03.25 в 12:37