Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В еврозоната има по-ниска инфлация, да работим за присъединяване и изсветляване на икономиката

| обновено на 09.02.23 в 15:35
Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

Пределните търговски надценки са практика в европейските страни и прокарват държавната политика по отношение на жизненоважни стоки, каквито са храните и лекарствата. На този фон поскъпването им у нас е драстично. В същото време в почти всички държави в ЕС ДДС за храните и лекарствата е между 2-4 пъти по-нисък от общата им ставка, тоест движи се между 5-10%. Това коментира икономистът Румен Гълъбинов. Той се обяви за данъчни промени с внасянето на Бюджет 2023 в следващия парламент. 

"Не би могло още дълго време основните приходи по ДДС да идват от потребителите на горива, храни и лекарства. Делът на ДДС като основен източник на приходи в бюджета също би могъл да бъде намален за сметка на увеличен дял на други данъци - преки или косвени. Ние имаме прекалено висока зависимост в нашия бюджет като приходна част от ДДС", отбеляза в предаването "Час пик" експертът. 


С наличните в момента възможности - и икономически, и политически България трябва да следва заложения график 1 януари 2024 година за присъединяване към еврозоната.

"За да се случи това, ние трябва наистина да имаме желание и да работим много в оставащите месеци. Когато някой не иска да свърши някаква работа, обикновено най-лесният начин е да я отложи във времето. По този начин ние не би следвало да подхождаме към членството си. Графикът не е променян, той си остава началото на следващата година. Ако искаме предоговаряне на този график за по-нататък, твърде вероятно е да се поставят и други условия и изисквания, защото самото членство в еврозоната е динамичен процес", предупреди икономистът.

Няма опасност за спестяванията. Валутният курс вече е фиксиран в Закона за валутния борд и няма законови основания да се променя. Ние имаме фиксиран валутен курс към еврото повече от 20 години (б. ред.: фиксиран курс от 1,95583 лева за 1 евро). И никой нищо няма да загуби. България има макроикономическа стабилност с курса, каквато например Хърватия нямаше. При тях куната беше свободно конвертируема валута. 

Всички държави в еврозоната се развиват по-добре икономически - стандарт на живот, покупателна способност. През миналата година инфлацията в 20-те страни от еврозоната беше почти два пъти по-ниска, отколкото в България. 

Запитан ще бъде ли гарантирана стабилността на банковата ни система, за да няма нови казуси като КТБ в бъдеще, икономистът обясни, че при присъединяване ставаме член на Банковия съюз и гаранционните механизми. Всички депозити у нас ще получат до 1 млн. евро гаранция. България ще стане равноправен член на ЕЦБ, която има водеща роля за поддържане на ценовата стабилност и лихвените нива за страните приели еврото.

Членството на България в еврозоната предполага по-голям интерес от страна на инвеститорите. В отговор на въпрос Гълъбинов бе категоричен, че присъединяването на страната ще изсветли икономиката, "ще способства за подобряване прозрачността на цялата ни търговия, по-голяма предсказуемост и за данъчните приходи". Членството дава възможност и за подобрен кредитен рейтинг и за облекчени условия, при които да се финансираме с международни заеми срещу еврооблигации. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Таня Димитрова, районен прокурор: Образувани са две досъдебни производства за незаконно източване на р.Сазлийка

- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..

публикувано на 12.11.24 в 14:36

90 години Ротари в България отбелязват тази вечер в Казанлък

Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита тази вечер от 18.00 часа в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт. Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Отскубнати до..

публикувано на 11.11.24 в 13:32

Иван Янев: Основното правило в работата ни е да показваш това, което казваш

На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..

публикувано на 07.11.24 в 13:22
От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09