От Стара Загора започва последният път на Апостола към Ловеч и безсмъртието.
В църквата "Св. Великомъченик Димитър" в Стара Загора стенопис е увековечил идването на послушника Васил Иванов Кунчев и на идеолога и организатора на българското национално революционно движение Васил Левски.
През целия ден днес и утре Метохът / реплика/ в двора на най-старата църква "Св. Великомъченик Димитър" в Стара Загора ще посреща посетители, пред които историкът Петьо Мирчев ще разказва интересни факти и случки от живота на Васил Иванов Кунчев, свързани с идванията му в Ески Загра. Първият период е от 1855 до 1858 г., когато живее с вуйчо си архимандрит хаджи Василий в града и пее в църковния хор на храма, като ученик в Светиниколското училище. Следващите му идвания в града са в по-късни години - по времето на неговитге обиколки из страната, като ръководител на национално-освободителното движение.
Още като ученик не е търпял неправдите, защитавал по-слабите и онеправданите, бил смел и упорит. Поп Минчо Кънчев разказва в своите спомени, че бил доста буен младеж. Само 18-годишният Васил и още един техен връстник са го надскачали.
По-късно, през 1869 г., когато идва в българско като организатор на национолната революция посещава отново града. Среща се със съучениците си Стефан Сливков и Кольо Ганчев, които влизат в учредения местен таен революционен комитет с някои от дугите будни младежи и местни учители.
Апостола минава още няколко пъти през града и обявява заарския комитет за окръжен.Тук го заварва писмото, в което Любен Каравелов настоява незабавно да се вдигне въстание. Запознава с писмото на Каравелов дейците на старозагорския таен комитет на 22-ри ноември 1872 г. Дейците подкрепят Левски в позицията му, че народът не е готов и въстанието ще бъде неуспешно. И от тук тръгва към Ловеч за да прибере документацията на организацията, където следва злополучната развръзка.
Васил Левски не е обявен за светец, но неговото име и дело остават на особена почит от целия български народ, а в няколко български църкви присъства ликът му.
Това са храмовете „Св. Димитър“ във Видин и Стара Загора и църквата „Св. Богородица“ в родното му Карлово.
Левски присъства в църковните стенописи в най-старата църква в Стара Загора - църквата „Св. Великомъченик Димитър“ . Стенописът с Апостола се намира вдясно от входа с надпис: „През 1856 г. е образуван първият църковен хор под диригентството на даскал Атанас Иванов с участието на Васил Левски като ученик в петокласното училище и вуйчо му Архимандрит хаджи Василий. Участват хористите – старозагорски революционери Стефан Сливков, Кольо Ганчев, учителят Тодор Шишков, даскал Петър Иванов и др.“
Следват подписите на големите български художници проф. Никола Кожухаров и съпругата му Невена Кожухарова.
Упомената е точната година /1856/, но централните сцени и текстът на надписа не се изчерпват с конкретното събитие – основаването на църковния хор в 1856 г. Художникът Никола Кожухаров е включил в композицията ученическите години на Левски в Стара Загора / 1855-1858 г./ и по-сетнешните му идвания, свързани с основаването на старозагорския таен революционен комитет. Сред участниците в хора са изобразени личности, поддържали революционни връзки с Дякона. Това са съучениците на Левски и бъдещи революционни дейци Кольо Ганчев, Стефан Сливков и даскал Петър Иванов – които са съответно председател, подпредседател и член на местния таен комитет. Както и учителите от Светиниколското училище, където се е учил – даскал Атанас Иванов и Тодор Шишков. Левски е представен като черковен певец и като обединяващата фигура сред съзаклятниците. На стенописа са изрисувани и др. участници в детския църковен хор, енорийски свещеници и членове на църковното настоятелство. Основната идея на композицията е стенописът да съхрани доказаните исторически факти за връзките на града и на храма с най-голямата фигура на българското национално-освободително движение – Апостола на свободата.
" Стенописите са рисувани през 1959-1960 г. по повод 100–годишнината от построяването на църквата, цялостната й реставрация и изографисването й. А историческите стенописи - с Левски са по идея и предложение на тогавашния старозагорски митрополит Климент.", спомня си днес 90-годишния отец Тодор Милчев, свидетел на изографисването на храма и на създаването на стенописа с Апостола.
Според някои исторически сведения и исторически източници, в карловския храм „Св. Богородица“ Васил Иванов Кунчев е ръкоположен за йеродякон. Точно този акт е изографисал художникът Дечко Тодоров на северната фасада през 1997 г.
На 1 юни от 19.00 часа, Културен център “Стара Загора“ ще се превърне в приказен замък и ще се изпълни с красивата музика на „Любими песни от филми на Уолт Дисни“. Този концерт е подаръкът за Деня на детето от Вокална студия „Усмивки“ при Народно..
29 май, /понеделник/ „Стон или трагедията на Яворов“ – музикална драма от Любомир Денев. Премиера. Либрето Бойко Илиев Диригент Любомир Денев , Режисьор Огнян Драганов Сценография и костюми Денис Иванов Хормайстор Младен Станев С..
На 29 април танцуващият свят ще отбележи Международния ден на танца (International (World) Dance Day) . За първи път е честван през 1982 година по решение на ЮНЕСКО, на рождения ден на френския балет майстор Жан-Жорж Новер , реформатор и теоретик..
Ветеринарномедицинският факултет към Тракийски университет празнува 100 години през месец май. Ф акултетът, основан през месец май 1923 г., ще отпразнува своя вековен юбилей под надслов „100 години ветеринарномедицински факултет и 100 години..
Тракийски университет и Департаментът за информация и повишаване квалификацията на учителите (ДИПКУ) се включват в инициативата на Центъра за приложни невронауки ВЕЗЕНКОВ във връзка с "Екранната зависимост" - тема, която вълнува все повече..
Таланти от цяла България ще се надпяват този уикенд в XXIV национален радиоконкурс за млади изпълнители на български народни песни "Славейче" , организиран от Радио Стара Загора. Два дни (22 и 23 април) в студиата на първото извънстолично радио..
На 20 април (четвъртък) от 19.00 часа Радио Стара Загора ще излъчи пряко от Първо студио на БНР концерта "Гласове от радиото". Това е третият концерт в празничния сезон на Оркестъра за народна музика с диригент Димитър Христов, посветен на певческото..
Лазарски групи към НЧ „Възраждане-1912“ – гр. Болярово и НЧ „Н.Й. Вапцаров-1930“ – с. Попово ще пресъздадат на 8 април един от най-популярните момински обичаи - лазаруването. В съботата, на шестата седмица от Великия пост и осем дни преди Великден,..
27 март , /понеделник/ Веселин Веселинов представя дебютната си стихосбирка "Кънтя като мълчание" . С участието на поетесата бард Татяна Йотова. 17.30 ч., Къща музей „Гео Милев“ Проект „Дигитално оживели кукли“, се завръща като..
Четири момичета от класа по поп и джаз пеене на Надя Тончева от НУМСИ „Христина Морфова“ В Стара Загора ще поздравят своите съграждани с концерта „Пролетни усмивки“. „В програмата са включени обичани и популярни български и чужди хитове, джаз..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net