Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Левски оставя трайни следи в казанлъшкия край

2
Снимка: интернет

Целият казанлъшки край е един от лидерите на образованието в българските земи по времето на Възраждането, наситен с много училища, които утвърждават българите като народ жаден за наука и образование. Сред това будно население през 1869 и 1870 г. минава през района Дякон Игнатий. Според най-последните проучвания на доскорошния директор на историческия музей в Казанлък,  Косьо Зарев, в казанлъшко са създадени 8 тайни революционни комитета в най-пулсиращите с българското си самосъзнание и икономически просперитет селища.

  Според документите и фактите от онова време сред най-верните му сподвижници в града на розите са били Баба Гана и нейният син Петьо Ганин. Левски често отсяда или прави сбирки на членовете на комитета в техния хан. Останал от малък сирак, Петьо Ганин не могъл да учи медицина, заради липсата на мощна финансова и бащина подкрепа, но се отдал на другата си дарба – станал зограф. По близостта си с Апостола, той може да се сравни с Георги Данчов Зографина от Чирпан. Син на буден българин от Пирот, той бил със сериозен интелектуален размах. Тази година се отбелязват 110 години от неговата смърт. Пътувал с Левски и сам из Тракия и между комитетите в Ловеч, Троян, Трявна, Габрово, Търново, Панагюрище, Сливен.

„Д-р Христо Стамболски, друг виден казанлъчанин и заможния търговец на розово масло Ботьо Папазов са имали доста добри връзки с Дякона... Теодора Бакърджиева, известна като „Дългата коса“, легендарната куриерка на тайното дело, ярките личности поп Георги Сеизов и поп Харитон Халачев от Мъглижкия манастир, по-сетне герой от битките на четата от Априлското въстание при Дряновския манастир, са сред дейците, с които Апостола  подготвя отделните групи население на казанлъшката долина за борба“, разказва Момчил Маринов, директор на Историческия музей „Искра“ в Казанлък. Свещеникът Никола Поппавлов  - изографисал Соколския манастир и баща му отец Павел от Шипка със сигурност са имали много контакти с Левски. "Той е бил изумителен психолог, имал успех сред различните прослойки на българското общество – свещеници, учители, зографи, търговци, занаятчии... Стана дума и за участието на жените", казва историкът.

  „Няма сигурни данни кога точно е създаден тайният революционен комитет в Казанлък, но такива комитети са създадени в околните селища Гъбарево, Турия, Енина, Елхово, Шипка, Мъглиж, Гурково, където чичо Стоян описан от Захари Стоянов и войводата от Хайнето са били сред дейните съзаклятници. Но със сигурност е създаден през 1869 или 1870 г. Като се има предвид, че местното население пази ярък спомен от четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа! Двама от техните четници са обесени в центъра на Казанлък през 1868 г. Така, че всичко това помага за убежденията на Левски да намерят добра почва и за организацията на тайните комитети.“, обобщава Момчил Маринов.

  Местата, които помнят стъпките и делата на Левски в Казанлък век и половина след гибелта му са много – църквата „Св. Троица“ в някогашната новенска махала, където Дякона е пял, в нея са били най-верните му сподвижници. Днес на храма отвън има негов барелеф. Мястото където е бил хана на баба Гана, срещу днешната поща на Казанлък, паметника в големия  парк „Васил Левски...Църквата в с. Енина „Св. Георги“, където е основан местния комитет, църквата „Успение Богородично“ в Шипка, също са свързани с Апостола – много са местата, които позят спомена за Левски в Казанлъшко и днес. 

 В звуковия файл чуйте интервюто с директора на историческия музей в Казанлък Момчил Маринов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

„Стая на бойната слава“ откри Втора тунджанска механизирана бригада

Стая на бойната слава и нова спортна площадка откриха днес във Втора тунджанска механизирана бригада в Стара Загора по повод празника на Сухопътните войски 19 ноември. Стаята ще съхранява  исторически артефакти, свързани с 8-ма пехотна..

публикувано на 13.11.24 в 14:54

Рисуване с кауза - дар за Дари

Благотворителна арт вечер в помощ на 3 годишната Божидара ще се проведе на 14 ноември, от 18:30 ч., в залата на ул. "Димитър Наумов" 114 в Стара Загора Детето се нуждае от последователни операции заради вродено състояние. Тя е родена с..

публикувано на 12.11.24 в 15:42

Представят книга за Димитър Списаревски

На 24 октомври 2024 г.  от 17.30 ч. в конферентната зала на Регионален исторически музей - Стара Загора ще се състои представянето на книгата „Димитър Списаревски. Живот, легенди, митове и факти“. Неин автор е Орлин Георгиев, авиоинженер, председател..

публикувано на 21.10.24 в 14:48

Село Голямо Дряново посреща гости от цялата страна за деветото издание на “Фестивал на ореха“

За девети път, тази събота- на 19 октомври, НЧ “Зора-1902“ и Кметство Голямо Дряново ще съберат стотици производители и занаятчии от цяла България на традиционния Фестивал на ореха. Празникът ще започне с представянето на кулинарна..

публикувано на 18.10.24 в 16:02

Откриват първият мобилен социален център в България

Първият мобилен социален център в България ще бъде открит на 10 октомври в Сливен. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора Росица Кратункова, един от създателите на Фондация „За Надежда“. Откриването ще бъде отбелязано с целодневен фестивал в..

публикувано на 09.10.24 в 12:03

платена публикация
Петото издание на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Стара Загора

7.10.2024г. – За пета поредна година бе дадено началото на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”, като за първи път инициативата стартира от Стара Загора. Домакин на събитието бе Начално училище "Димитър Благоев", където..

публикувано на 08.10.24 в 14:51

Откриване на „Защитено пространство“ дава начало на „Седмица на ненасилието“ в Казанлък

„Седмица на ненасилието“ в Казанлък започва с откриването на „Защитено пространство “. Събитието ще се проведе на 2-ри октомври от 11.00ч. в Центъра за превенция на насилието в Младежкия дом и има за цел да осигури подкрепа за деца, преживели..

публикувано на 01.10.24 в 14:29

платена публикация
Дамасцена закрива сезона с голям концерт на БТР

Етнографски комплекс „Дамасцена“ има удоволствието и привилегията да покани всички меломани на закриването на своя артистичен сезон през тази година на 28.09.2024 г. Със зрелищен концерт на най-добрите рокаджии на българската сцена Б.Т.Р. и под..

публикувано на 25.09.24 в 15:05

Бал на красотата организират в Стара Загора в помощ на Клиниката по неонатология

Благотворителен бал  „Лице на Стара Загора – Област“  ще се проведе на 3 октомври 2024 г. от 19.00 часа в бални зали „Тера“ в Стара Загора. Благородната кауза е насочена към събиране на средства за апаратура за Клиниката по неонатологията в УМБАЛ..

публикувано на 17.09.24 в 17:58
Даниел Христов от Хасково, лауреат на конкурса

Радио Стара Загора събира таланти за XXV фолклорен конкурс "Славейче"

Радио Стара Загора организира XXV национален радиоконкурс за млади изпълнители на български народни песни „Славейче“.  Конкурсът ще се проведе на 12 и 13 октомври 2024 г. в Радиото на ул. „Св. Княз Борис I“ 75. За участие се допускат деца..

публикувано на 16.09.24 в 12:15