Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Тридесет и три години преход през карикатурите на вестник Стършел

Снимка: от организаторите

"Тридесет и три години преход през карикатурите на вестник „Стършел“ " е поканата на Художествена галерия (ХГ)  Казанлък към всички почитатели на платформата „Събота в галерията“.

Гост – лектор на срещата е  доцентът по теория и история на културата Наталия Христова. За слушателите на РСЗ доц. Христова уточни, че ще представи пред гостите визуална илюстрация от страниците на сатиричния седмичник, както и някои от важните политическите събития, личности и коментари, очертаващи живота в България през годините на прехода.

„Изисква се интелигентност да се разчете една карикатура. Вестник Стършел излиза 77 г. без прекъсване, хората го приемат като социален отдушник, защото карикатурите представят друг поглед към това, което живеем. Карикатурите се вглеждат в грешките на обществото и се опитват да ги отразят, преди те да са станали тревожни симптоми“ – допълни доц. Христова.

Срещата-разговор ще се състои на 25.03,  от 13:30 ч.,  в депото на ХГ Казанлък,  и е с вход свободен.

Чуйте повече подробности в прикачения звуков файл.

„Стършел“ е най-старият български вестник за хумор и сатира. Излиза без прекъсване и без смяна на името от създаването си през февруари 1946 година.

Основатели на вестника са Димитър Чавдаров - Челкаш, Борис Ангелушев, Павел Вежинов, Богомил Райнов, Марко Бехар, Христо Ганев, Валери Петров и Никола Мирчев.

През годините за изданието, посветени на мисията да казват сериозни неща по смешен начин, са работили автори като Иван Радоев, Петър Незнакомов, Радой Ралин, Черемухин, Добри Жотев, Ясен Антов, Христо Пелитев (главен редактор 1965 - 1988), Кунчо Грозев, Станислав Стратиев, Чавдар Шинов, Дамян Бегунов, Мирон Иванов, Марко Ганчев, Любомир Янов, Йордан Попов (и като главен редактор), Велин Андреев, Генчо Симеонов, Георги Чаушов, Борис Димовски.

Редакцията на "Стършел" е съорганизатор на Наградата „Чудомир" за български хумористичен разказ, съвместно с община Казанлък.  


Още от категорията

Живи човешки съкровища: Нестинарството и панагирът в село Българи

Всяка година на 3-ти юни в рупска Странджа почитат Св. Костадин, наричан още "Светока" - върховен светец в нестинарската традиция, а на 4-ти юни отдават почит към  Св. Елена.  Едно от малкото селища, където са запазени обредни моменти от..

публикувано на 07.06.23 в 22:54
Д-р Чавдар Ангелов  - директор на НПМ „Шипка-Бузлуджа”

Книгата "Септември, 1923-та. Провалът на едно поръчано въстание" , представят в Казанлък

„Септември 1923- та. Провалът на  едно поръчано въстание“ на професор Веселин Янчев представят в четвъртък от 17,30 часа, в къща музей "Чудомир" в Казанлък. Книгата излиза от печат буквално преди месец.  А  представянето й на 8 юни в Града на розите ще е..

публикувано на 07.06.23 в 14:11

"Белите брези" на Петър Георгиев – Пешето. История за блус и кънтри

Най-новата песен на музиканта Петър Георгиев – Пешето се казва „Белите брези“. Като района на родното му място в София. Блус, съчетан с кънтри – двете любови, след китарата, на Пешето. В интервю за Радио Стара Загора той разказва за музиката,..

публикувано на 07.06.23 в 13:22

Представят участниците в тазгодишното издание на Международен пленер „Дружба"

На 9 юни – петък, от 10.30 ч. в изложбена зала "Лубор Байер" ще бъде дадена пресконференция, на която ще бъдат представени участниците в 27-мото издание на Международен пленер „Дружба" - Ева Вишневска-Здуняк - Полша, Ута Хайнике - Австрия, Марта Стаменов..

публикувано на 05.06.23 в 17:00

Обявиха програмата на фестивала "Цветовете на джаза" в Стара Загора

Фестивал „Цветовете на джаза"   Джаз фестивал 2023 – Стара Загора ПРОГРАМА 7 юни  /сряда/ Предфестивална програма Младежка джаз сцена с участието на ученици от НУМСИ „Христина Морфова" 17.00 ч, открита сцена бул. „Цар Симеон..

публикувано на 05.06.23 в 16:21

Павлина Узунова с дебютния си роман "По пътя на осмицата" в Стара Загора

Писането за Павлина Узунова е любимо занимание още от ученическите й години. Тя е родом от Стара Загора. Завършва езикова гимназия “Ромен Ролан” с профил немски език, а по-късно получава висшето си образование в Пловдивския университет “Паисий..

публикувано на 01.06.23 в 07:41
Задача от творческата работилница

Абстрактна анимация предизвиква старозагорски таланти

Детска работилница за абстрактна анимация предизвиква старозагорски малки любители на анимационното кино. Инициативата е част от съпътстващата програма на 10-то издание на международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа"...

публикувано на 30.05.23 в 17:35

Адела Пеева: „Златната липа“ прави хората в Стара Загора щастливи

Известната режисьорка на документални филми Адела Пеева е за първи път на фестивала за ново европейско кино „Златната липа“ при това като председател на петчленното международно жури: За мен това е хибридна инициатива – повече от фестивал и..

публикувано на 28.05.23 в 10:10

„Ваклуш“ и „Гладиатор“ – два филма за пазителите на българския дух, част от програмата на "Златната липа"

Юбилейното 10 издание на Международен филмов фестивал  „Златната липа“ ще бъде официално открито на 27 май,  с церемония в 17,30 ч.  Всички прожекции от фестивала (27-31 май) са с вход свободен, в залите на Държавна опера , Регионална..

публикувано на 27.05.23 в 10:59
Ямбол

Двадесет и трето издание на националния куклено-театрален фестивал "Михаил Лъкатник" предстои в Ямбол

От 29 май до 1 юни Ямбол става столица на кукления театър с националния фестивал "Михаил Лъкатник", който ще се състои за 23-ти път в града. Четирите фестивални дни ще предложат спектакли, представления на открито, шествие и награди от конкурса за..

публикувано на 27.05.23 в 10:00