Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петима кино авторитети влизат в международното жури на „Златната липа“ 2023

Адела Пеева

Десетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“ по традиция ще определи носителите на наградите за най-добра мъжка роля, най-добра женска роля, най-добър режисьор и най-добър филм. Кои ще бъдат отличените филми ще реши международното петчленно жури, председателствано тази година от кинорежисьора Адела Пеева. Тази година то ще трябва да оцени 9 филма от различни европейски страни, които влизат в конкурсната програма на фестивала.

Всички прожекции през петте фестивални дни от 27 до 31 май ще бъдат напълно безплатни, при вход свободен.

Ето и повече за петимата членове на авторитетното жури:

Адела Пеева е един от най-влиятелните автори на документално кино в България. Тя е продуцент, сценарист и режисьор на много от най-успешните образци на съвременното българско кино.

Адела Пеева е родена в Разград. Завършила е висше образование в Академията за филм, радио и телевизия в гр. Белград, Сърбия, а преди това Английската гимназия в София.

До 1990 Адела Пеева работи като режисьор за телевизионни канали в бивша Югославия и като режисьор в Студия за документални филми „Време”, където реализира над 50 документални филма, а в Студио „Бояна” – игралния филм „Съседката“. Някои от нейните филми от този период са забранени за показване от властите: „Майки“ – награда „Сребърен ритон“ и „В името на спорта“ – Награда на критиката на Националния филмов фестивал „Златен Ритон”.

След 1999 учредява собствена продуцентска къща „Адела Медия“. Създава над 30 документални филма в сътрудничество с партньори от Германия, Холандия, Швейцария, Финландия, Дания, Белгия и Турция и ТВ канали ZDF/ARTE, RBB/ARTE, RTBF, WDR, Periskope Productions N.V., YLE/TV1, TV-Facta, Synevizion Film, а също и Eurimages, Media Plus Programme, KulturKontakt Austria Foundation, Jan Vrijman Fund and SOROS Documentary Fund.

Филмите й са прожектирани на най-престижните международни фестивали и са носители на най-високи национални и международни отличия. Тя е единствения български режисьор получавал два пъти Номинация за наградата на Европейската филмова академия за филмите: „Чия е тази песен?“ и „Развод по албански“.

Филмите на Адела Пеева засягат остри, общочовешки и актуални проблеми, и освен зрителския интерес, предизвикват и широк обществен дебат.

Член на журито тази година ще бъде Алберто Диас Лопез, който идва от слънчева Испания и е един от ярките представители на голямата киношкола в родината си. Той е режисьор и продуцент, роден през 1984 година в Боведа. Завършва аудиовизуална комуникация в университета Rey Juan Carlos и притежава европейска магистърска степен по кинознание. По време на студентските си години заснема и първият си филм, късометражният „Stringless“.

В момента Алберто Лопез работи върху сценария и разработването на игралния филм: Mirlo Blanco. Продуцент на пет игрални филма Dos Amigos, Invierno en Europa, The Book, A diente de perro (направили своите премиери на фестивала в Севиля) и Welcome to ma Maison (направил своята премиера и получил награда на фестивала в Хихон).

Алберто Диас Лопез е запален по теорията на кинематографията и поетичния дискурс. Неговата продуцентска компания Mordisco Films работи активно в режисирането и постпродуцирането на различни аудиовизуални произведения. Основател е на продуцентска компания за късометражни филми Yaq distribution, занимаваща се е с над 400 аудиовизуални проекта до момента, участвайки в над 70 издания на фестивали като Cortópolis, Cortopatía и Cortoodeon.

Вторият член на журито е много популярен актьор, известен с ролята си на доктор Корнелиус във фентъзи епоса „Хрониките на Нарния: Принц Каспиан“ (2008). Той се казва Винсент Грас и е роден е през 1949 г. в Брюксел. Aктьорската му кариера започва в театъра и в последствие продължава в телевизионни сериали и кино продукции и се развива много успешно както в европейски, така и в американски продукции.

Участва в над 100 различни филмови проекта като най-забележителните сред тях, освен „Хрониките на Нарния“, е и белгийската криминална драма “The Break” (2016-2018) където играе Лусиен Рабе (Lucien Rabet).

Третият член на журито идва от съседна Гърция. Това е известният гръцки филмов режисьор и сценарист Мария Дуза, родена през 1961 г. в Атина. Изучава Византийска история и Средновековна Гръцка литература преди да започне обучението си по филмова режисура в NFTS, Англия. След завършването му се завръща в Гърция и работи върху създаването на късометражни филми, както и режисирането на стотици реклами.

През последните десет години тя се фокусира главно върху създаването на игрални и документални филми. Първият ù игрален филм “Дървото и люлката“ (2013), който е гръцко-сръбска копродукция, представя Гърция на много филмови фестивали по целият свят. Впоследствие тя работи по няколко документални филм, като някои от тях са “Thission Cinema of Athens”(2017), който е създаден специално за френската телевизия Cine+ и „Pantelis Kaliotsos – In the Writer’s Workshop“ (2018). През 2020 създава документалният филм „Liberation” за организацията за закрила на правата на животните ANIMA.

От 2008 до 2010 Мария Дуза работи по проекта ANSWER към Европейският изследователски център. През 2010 г. тя основава www.europeanscripts.net, интернет платформа за представяне и популяризиране на сценарии в Европа.

Последният член на журито на „Златната липа“ 2023 е българският сценарист, режисьор и продуцент Станислав Дончев. Той е роден през 1978 година, като само на 12 години прави първия си късометражен филм, заснет с VHS камера.

През студентските си години е сценарист, режисьор и продуцент на два пълнометражни, игрални филма: „Търси се” (2000), който получава наградата за най-добър студентски филм на фестивала за българско кино „Златна роза” 2000 г., награда на факултета по журналистика към Софийския Университет „Св. Климент Охридски” – „Горчива чаша” и „Експерти” (2001), който печели първо място на юбилейния фестивал на кино департамента на НБУ през 2001.

Завършва магистратура по Кино и телевизионна режисура в Нов български университет, където след това в периода 2003-2014 година е преподавател. Режисьор е на филмите „Писма от Антарктида“ (2019), „Корпус за бързо реагиране“(2012, 2014), „Блян за щастие“ (2016). Продуцент е на филма „Дъвка за балончета“ (2017). Филмът му „Малката маркиза” получава наградата на историческата гилдия на фестивала „DOCK” в Бургас.

Киномаратонът на „Златната липа“ 2023 ще започне още предиобед на 27 май в залите на Държавна опера Стара Загора, РБ „Захарий Княжески“ и Културен център „Стара Загора“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Старозагорският куклен театър търси стари шапки, стенни часовници и куфари

За нуждите на 13-тата Творческа лаборатория „Без корени“, която започва на 21 юли,Старозагорският куклен театър се обръща към своята публика за помощ.  В името на експеримента с различни материали, ще са необходими стари: шапки – тип бомбе,..

публикувано на 09.07.24 в 15:36
Димо Генов в Галерия

Художникът Димо Генов: Творейки правим автопортрет на живота си

Днес рожден ден празнува Димо Генов, един от най-харизматичните художници на Стара Загора. За по-младите си колеги той е не само любим учител, а вдъхновяващ пример за пословично трудолюбие и отдаденост към изкуството. Помня, че едно от първите ми..

публикувано на 09.07.24 в 13:20
Огнян Георгиев

Всяка песен разказва история

Песента „Сънят на ореха“ е сред финалистите в Националния конкурс „Бургас и морето" 2024 . Автор на текста е Йордан Пеев, поет, драматург и писател. Музиката е на Митко Динев. Новата песен, с подчертано шлагерно звучене, ще бъде представена пред публика..

публикувано на 08.07.24 в 17:25

Генко Гешев: Ще съживим "Тракийска лира"

Организирането на нови събития и инициативи в сферата на културата като фестивали, концерти, конкурси е целта на новосъздаденото общинското предприятие „Арт Сцена – Стара Загора“, каза избраният за ръководител на звеното проф. Генко Гешев...

публикувано на 08.07.24 в 10:12

"Музата Арт Фестивал" ни връща към българското

Какво е да имаш муза? За творците - може би най-ценния инструмент, а за трима ентусиасти с различни професии, музата се крие в природата на Родопа планина. Фотографът Невена Цветкова, барманът Ива Герджикова-Дончева и инженерът Раденко Велинов имат..

публикувано на 05.07.24 в 18:04

Откриват експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024 в зала „Лубор Байер“

Представителството на СБХ - Стара Загора кани ценителите на изобразителното изкуство и гостите на града на откриването на експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024. То ще бъде на 5 юли от 18:00 ч., в дома на старозагорските художници – изложбена зала..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Силвия Дончева, Муна Афез, Матео и Омар гостуваха в студиото на Радио Стара Загора.

Ученици от Тунис са на театрален обмен в Стара Загора

Театрална ученическа група от Тунис гостува на своите талантливи съмишленици от трупата "Приключенците на франкофонския театър" в Стара Загора. Двете ученически трупи ще представят своите спектакли пред публика в петък от 19 ч. в Регионална..

публикувано на 04.07.24 в 16:18

Нови награди за талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора

Нови награди прибавят към колекцията си талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора с ръководител Светла Тодорова. Те са заслужили първа награда за най-добър спектакъл във възрастова група 14-19 г. За “Най-чудното чудо” по Стефан Цанев от..

публикувано на 04.07.24 в 11:34

Ромео и Жулиета танцуват под звездите

Четири поредни вечери са предвидени за премиерата на мюзикъла „Ромео и Жулиета“ , по драмата на Уилям Шекспир и музика на Жерар Пресгурвик. На 19, 20, 21 и 22 юли, на сцената на Античния форум "Августа Траяна" , под звездното небе,..

публикувано на 03.07.24 в 16:50

„Андъкът“ е новият роман на автора Георги Хаджийски, който ни кара да се замислим

Книгата „Андъкът“ е деветата книга на автора Георги Хаджийски и първият роман, който пише и издава. Думата „Андък“ означава дълбока яма, дупка, дол, откъдето се излиза много трудно. В романа е метафора на личностни психофизиологични..

публикувано на 03.07.24 в 13:15