Първият студентски хор за народна музика в България чества половинвековен юбилей с концерт, монография и двоен студиен албум. Това е Академичният народен хор при Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив, единствен носител на Grand Prix от Световния шампионат за хорово изкуство в Грац, Австрия.
В навечерието на юбилейните чествания помощник-диригентът Николай Гурбанов, доктор по музикознание, направи кратка ретроспекция на именития хоров състав пред слушателите на Радио Стара Загора:
„Академичният народен хор е създаден през 1972 г. от проф. Асен Диамандиев, когато тогавашния филиал на Българската държавна консерватория става самостоятелно висше учебно заведение (Висш музикално-педагогически институт). Помощник-диригент е Василка Имандиева - Йончева, която пристига от СМУ – Котел заедно с първия випуск ученици. По това време хорът се представя на прегледа на народните хорове и ансамбли в Бургас с песента „Лале ли си, зюмбюл ли си“ в обработка на Филип Кутев. От 1975 г. насам съставът е дирижиран от доц. Стефан Мутафчиев, проф. Василка Спасова (1981), а от 2004 г. главен диригент е проф. д-р Костадин Бураджиев, вокален педагог доц. д-р Данка Цветкова.
Под ръководството на Бураджиев Академичният хор има множество награди и няколко самостоятелни албума. Всъщност новият двоен компактдиск, който излиза юбилейно е първият студиен. Предходните три албума са изцяло концертни“, подчерта Николай Гурбанов.
Академичният народен хор ще отбележи своя 50-годишен юбилей с празничен концерт на връх Еньовден - 24 юни (събота) от 19.00 ч. в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. За концертната програма информира Н. Гурбанов:
„Много трудно беше да подберем репертоара така, че да представим всички композитори, които имат принос в репертоарната програма на хора. Ще се опитаме да направим една ретроспекция като започнем от началото – това, което е завещал Асен Диамандиев, ще минем през Стефан Мутафчиев, Иван Спасов и всички, които са дали своя дял в развитието на състава. Ще почетем делото на всеки диригент, ще се включи и Щатния народен хор, който не малко време е бил част от Академичния хор. Очакваме гости от цялата страна и смятам, че ще се получи един красив празник на хоровото изкуство.
Предстои отпечатването на монографичен труд, който диахронно проследява половинвековната дейност на първия студентски народен хор у нас. Освен дескриптивната част в изданието авторът Н. Гурбанов анализира интерпретаторското майсторство на всички диригенти през годините.
Цялото интервю с Николай Гурбанов за Радио Стара Загора и музика от първия студиен албум на Академичния народен хор можете да чуете от звуковия файл.
На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..
Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..
Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов", се открива изложбата "Човешки истории" на нидерландския художник Франс ван ден Дунген. Първата за годината експозиция представя 17 творби на новатор, наричан от мнозина дигитален..
Четиринадесети Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен. Конкурсът е в рамките на 27-я Национален фестивал на детската книга – Сливен, който ще се..
Едва завърнала се като победител от Симитли, кукерската група от Ямбол с ръководител Елиян Кисьов се готви за следващите си участия в кукерските фестивали. Ямболската кукерска група спечели Голямата награда – за участие и цялостен принос в 21-ото..
„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“ е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници..
В Деня на българското кино – 13-ти януари да си спомним за режисьора, сценариста и на главния изпълнител в първия български игрален филм „Българан е галант“ – Васил Гендов. Роденият в артистична фамилия в Сливен на 24.11.1891 г. Васил..
На 13 януари (1 януари стар стил) 1863 година в Свищов се ражда Алеко Константинов, авторът на завета „Изучете /опознайте/ България, за да я обикнете!“,един от значимите писатели и общественици на свободна България. Творбите му са посветени на живота..
Обещания не си давам, просто действам. Опитвам да бъда такава, каквато съм, да изпълнявам това, което съм казала и да разведрявам живота на хората с моето присъствие, с моята музика, с моите песни, защото това ми е професията. Това каза за..
Актьорите Йоана Буковска – Давидова, Параскева Джукелова, Герасим Георгиев – Геро, Валентин Танев, Светлана Бонин и Христо Бонин ще играят на старозагорска сцена. Комедията, с която ще участват е със заглавие „Срещи в сряда“ на 19 януари (неделя) от 19..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net