Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Евгений Онегин" - най-играната руска опера на старозагорска сцена

6
Илюстрация към операта "Евгений Онегин"

"Евгений Онегин" с това заглавие от оперната класика ще бъде открито 53-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора. И тази година ще бъде спазена традицията, завещана от маестро Димитър Димитров, музикалното събитие да започва с премиера на оперния театър-домакин. След половин век затишие операта на Пьотър Чайковски отново е в афиша на първата извънстолична опера, заяви по време на  гостуването си, в ефира на Радио Стара Загора, д-р Емилия Жунич от Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките и завеждащ Архива на ДО Стара Загора. 

„Евгений Онегин“ е руски роман в стихотворна форма от Александър Пушкин. Сюжетът се харесва на Пьотър Чайковски и той пише едноименна опера. Съществуват екранизации на романа. Произведението е преведено на много европейски езици и се счита за световна класика.

Чайковски замисля операта за млади изпълнители. Завършва я през 1878 година. За първи път "Евгений Онегин" е поставена на сцена през 1879, в Малий театър, в Москва. Първото представяне в Болшой театър е през 1881 година. Заглавието присъства в репертоара на оперните театри, по цял свят. Има стотици аудио и видеозаписи.

За първи път произведението на Чайковски влиза в плановете на старозагорската оперна трупа през 40-те години на XX век, но до премиера не се стига. Операта се поставя в Стара Загора през 1952 година. В местния вестник излиза съобщение. Според него "операта „Евгений Онегин“ е подготвена сценично от режисьора Иван Попов, поставена е от режисьора Хрисан Цанков и музикално оформена от главния диригент Ромео Райчев.” В ролите са: Динка Хаджоолу — нянята Филиповна, Миньо Минев —Ленски, Рене Йорданова — Татяна, Георги Енев — княз Гремин, Стойко Диков — Евгений Онегин. 

Първата постановка на "Евгений Онегин" се играе 6 сезона и издържа 56 представления.

През 1964/1965, Стоян П. Велев, поставя съвместно с Димитър Димитров, Петър Русков и Богдана Попова този шедьовър, търсейки по-голяма вглъбеност, отърсване от шаблона при новата реализация на „Евгений Онегин”. Премиерата е на 04.2.1965. В ролите: Ларина – Катя Боруджиева и Лиляна Златева, Татяна – Лиляна Цанкова и Ганка Димова, Олга – Стиляна Милева и Навърт Хмаяк, Филипевна – Екатерина Маджарова и Ваня Минчева, Онегин – Георги Динев и Борислав Дойчев, Ленски – Миньо Минев; Княз Гремин – Георги Енев и Николай Стоилов, Ротния – Господин Петков и Дамян Низамов, Зарецки – Васил Станишев и Стефан Димитров, Трике – Васил Недев и Асен Попов, Гийо – Йовчо Киров и Стефан Бодуров. Осемнайсет представления до края на сезона. На 15.4.1965 целият спектакъл е излъчен по Радио Стара Загора. На 3.6.1965 с „Онегин” се открива месецът, посветен на 40-годишнината на Операта в града, а на 19.6.1965 в ролята на Татяна е Рене Йорданова – с това се отбелязва нейната 20-годишна творческа дейност. Последният спектакъл през този сезон е на 8.7.1965 – дебютът на абсолвентката на Българската държавна консерватория Анна Томова-Синтова.

Това е първата постановка на „Онегин” в България, която се играе на български език, преводът е на Милен Паунов. 

Третата премиерата на „Евгений Онегин”, осъществена на 22.9.1973, е на голямата модерна сцена. Дирижира отново Димитър Димитров, хормайстор е Богдана Попова, сценограф - Петър Русков. Като режисьор е вписан Георги Петров, различни са костюмите – художник Венера Наследникова. Помощник-режисьорите, водещи протоколите за представленията, продължават номерацията на играните спектакли от предишната постановка, въпреки че в графа „забележки” е вписано „Премиера”. Липсват и отзиви в печата. 

На 4.12.1975 е единственият за сезона и последен за постановката спектакъл на „Евгений Онегин”. Гостуват артистите от Куйбишевския оперен театър Идея Николаева - Татяна, Анатолий Пономаренко - Онегин, Виктор Конишенко – Гремин. Тази, последна в историята на Старозагорска опера, постановка на „Онегин” приключва съществуването си с 11 представления.

И все пак "Евгений Онегин" е най-играната руска опера на сцената в Стара Загора. Поставяна три пъти, съответно с по 56, 47 и 11 представления, или общо 124. 

Д-р Емилия Жунич издаде пред слушателите на предаването "60 минути повече", че режисьор на новата премиерна постановка  "Евгений Онегин", на сцената на ДО Стара Загора, е Славчо Николов, а художник на костюмите е Гендони.

В прикачения звуков файл ще научите още любопитни подробности за спектаклите на операта "Евгений Онегин", през годините, в Стара Загора. Д-р Емилия Жунич предостави и фактологичната информацията за спектакъла, от своята дисертация.

По публикацията работи: Мила Маринова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Хореографът на „Дон Кихот“ Аршак Галумян репетира с балета на Старозагорската опера

Днес започват последните репетиции, които ще бъдат водени лично от  хореографа на балета „Дон Кихот” Аршак Галумян - с трупата на балета на Държавна опера-Стара Загора. Зрителите ще видят бляскавия и лъчезарен спектакъл на сцената на Античен форум..

публикувано на 29.07.24 в 10:02

Ези-тура или когато облечем думите в музика

Поредната песен от музикалната колекция „Пеещи артисти“ е вече в музикалния ефир. Накратко: песента се казва „Ези-тура“, текстът е създаден специално за Пеещи артисти от един от най-прекрасните български лирици Найден Вълчев – автор на песента на..

публикувано на 25.07.24 в 10:21

Котел посреща 15 000 гости, Радио Стара Загора излъчва от фестивала на етносите

Сгушен в лоното на Източна Стара Планина, котленският парк „Изворите“ ще посрещне около 15 000 гости на фестивала на етносите, багрите и котленския килим в дните 26, 27 и 28 юли , информира за Радио Стара Загора кметът на община Котел - Коста..

публикувано на 23.07.24 в 09:36

Ивелин Керанов – 40 години на сцена, 60 години в живота и премиера в „Дон Кихот и Дон Санчо“

40 години на сцена, 60 години в живота и премиера на „Дон Кихот и Дон Санчо“. Поне три повода за среща с актьора Ивелин Керанов, въпреки че всяка среща с него е повод и смисъл. За разговор, за усмивка, за размисъл. Премиерата на „Дон Кихот и Дон..

публикувано на 22.07.24 в 14:22

Никола Попов - забравеният майстор на гравюрата

На 25 юли (четвъртък) 2024 година, от 18:00 часа, в Западната зала на Художествена галерия – Стара Загора ще бъде открита изложбата „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор..

публикувано на 22.07.24 в 13:15

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“, който беше представен пред посетители в петъчния ден. Дигитализирани са 121 бележника, с обем над 5000 страници. От тях 62 броя са достъпни за работа на място в дигиталния хъб и..

публикувано на 20.07.24 в 10:05

"Ромео и Жулиета" - традиционен мюзикъл с амбиция за новаторство

Остава само ден до премиерата на най-новото заглавие в афиша на Държавна опера Стара Загора - "Ромео и Жулиета". В четирите поредни вечери на 19, 20, 21 и 22 юли, всички почитатели на оперното и балетно изкуство ще могат да гледат мащабната и красива..

публикувано на 18.07.24 в 15:16

"Узана Поляна фест", зеленият фестивал на лятото, идва с още по-богата програма

От 19 до 21 юли ще се проведе деветото издание на " Узана Поляна фест ", отново при вход свободен. Тази година най-големият еко фестивал в България предлага още по-разнообразна програма на своите посетители. П риключения, артистични изпълнения, еко..

публикувано на 18.07.24 в 14:11

Мюзикълът "Ромео и Жулиета" е най-новата премиера на Опера Стара Загора

В четири поредни вечери в края на тази седмица и началото на следващата Държавна опера Стара Загора ще представи на сцената на Античния форум „Августа Траяна” най-новата си мащабна, красива и зрелищна продукция на мюзикъла „Ромео и Жулиета” по..

публикувано на 17.07.24 в 15:18

Първата експозиция на Старозагорската галерия е представена на 17 юли 1960 година

На 17 юли 1960 година в Стара Загора е представена първата постоянна експозиция на Градската художествена галерия. Историята й започва с идеята на Атанас Кожухаров за създаване на колекция от картини към археологическото дружество „Августа Траяна”, през..

публикувано на 17.07.24 в 12:20