Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските писатели в защита на "Аз съм българче"

2
Снимка: интернет

Съюзът на българските писатели излезе със своя декларация в подкрепа на стихотворението на „Аз съм българче“. Повод за декларацията стана публикацията на преподавателката по немски език Светла Енчева в сайта “Свободна Европа”. Материалът буквално запали тази дни социалните мрежи , че държавата ни ще маха от учебниците стихотворението на Иван Вазов “Аз съм българче” заради децата на мигрантите у нас.

  „Преди броени дни публичното пространство озвучи една скандална новина – българският клон на американската медия „Свободна Европа“ в свой анализ за мерките, които следва да се предприемат, за да се интегрират имигрантите в България, предлага освен законодателни промени и промяна в образователната ни система. А конкретно – да се извади от училищната програма, по думите им „скроена единствено по мярата на етническите българи“, едно от най-прочутите Иван-Вазови стихотворения“, пише ръководството на СБП.

Разсъждавайки над мнението на министъра на икономиката, че  “ поради недостиг на работна ръка, са необходими 100 000 души от трети страни”, както и че са нужни законодателни промени, които да подпомогнат интеграцията им у нас.“, Енчева добавя, че една от сферите, подлежащи на промяна, е и образователната система. По думите ѝ ” Няма как децата на 100 000 имигранти да се почувстват пълноценна част от българското общество, ако са длъжни да учат “Аз съм българче”, без на образователната система да ѝ хрумва, че и те биха могли да научат българските деца на нещо и да обогатят живота им“, пише Светла Енчева.

 "Аргументите са смехотворни, ако не бяха толкова стряскащи – че стихотворение като "Аз съм българче" пречело на интеграцията, оскърбявало чувствата на малките имигранти и било в разрез с "общоевропейските ценности", цитира за Радио Стара Загора от текста на декларацията Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели. Той посочи, че членовете на съюза са 800 български творци и нито един български писател няма да застане „срещу“ творба на Иван Вазов, който е бил поканен и избран за почетен председател и член на СБП още през 1913 г. Според сегашния председател на писателите у нас, авторите на такива текстове, които се гаврят с българския език и знаковите за българската литература произведения са псевдожурналисти, а името на западната медия „Свободна Европа“ трябва да поставя в кавички „свободна“.   Боян Ангелов смята, че в последните 33 години много  фондации, покровителствани от чужди правителства или богати филалнтропи се опитват да промиват съзнанието на българите и на нашите деца, като хвърлят милиони, дори милиарди…

  „И днес българският творец е принуден да твори в тъмни времена, подобно на Паисий Хилендарски. Но зложелателите на България, българската история и българския език са други. Криещи се зад маската на демократи, те използват формулата на Джордж Оруел от романа му „1984““Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила“ Ако продължим логиката на световноизвестния писател  и я отнесем към новите алтруисти от „Свободна Европа“, трябва да добавим и „Демокрацията е тоталитаризъм“, размишлява Ангелов. 

  Боян Ангелов дебело подчерта, че българските писатели никога не са били ксенофоби и не са били против мигрантите, но това отношение не бива да бъде за сметка на българите, българския език и страната ни.

Малко преди да излезе позицията на Съюза на българските писатели, от Министерството на образованието и науката излязоха с  позиция по случая. В нея се посочва, че "в никакъв момент и под никаква форма не е обсъждана промяна в изучаването на стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Старозагорският куклен театър поставя представления за бебета

За първи път в историята си Старозагорският куклен театър ще продуцира спектакли за деца до 2 години. Постановъчният екип ще въздейства върху съзнанието на най-малките чрез звук и светлина. Режисьор е Галина Савова, сценографът е  Виктория..

публикувано на 07.01.25 в 15:33

Бог обича пътуващия човек

В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..

публикувано на 05.01.25 в 16:20

"Старчевата" прогони злото в първия ден на новата година

В Разлог посрещнаха 2025 година с традиционния кукерски карнавал "Старчевата" . Звън на чанове още в ранни зори огласи седемте махали на малкото градче, за да прогони злото и да има здраве и берекет през новата година. Разлог е първата..

публикувано на 02.01.25 в 10:00

Мария Мутафчиева от Мери Бойс Бенд: Изпращам красива и пъстра година

За Мери от Мери Бойс Бенд 2024 година е преминала във вдъхновяващи срещи с хората, от които си пожелава още. В интервю за Радио Стара Загора тя разказа историята на създаването на най-новата песен на групата „Събуди ме чак през май“..

публикувано на 31.12.24 в 11:19

Фотообектив в годишния календар

Първата фотографска снимка достигнала до нас датира от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Всички следващи снимки разгръщат потенциала на фотографията като документално и художествено изкуство, за да я превърнат днес в..

публикувано на 30.12.24 в 13:37

Паметникът на Стоян Омарчевски ще е от бронз

През следващата година в пешеходната зона на Нова Загора ще бъде направен паметник на  Стоян Омарчевски. Роден на 24.12. 1885 г, той учи философия и право, учителства в Белоградчик и Видин, политик и общественик, народен представител от 1913 до 1920 и..

публикувано на 29.12.24 в 09:00

Живот сред болни и изкуство за лек

Далеч от дома и близките си, за поредна година, ще посреща светлите Рождественски празници Галина Христова. Дипломираният електроинженер от години разделя живота си между България и Австрия, между родната Стара Загора, Варна, където е омъжена, и Виена,..

публикувано на 24.12.24 в 16:20

Почетен знак за театралния будител Пеньо Калчев

С отличието „Почетен знак на Община Стара Загора“ кметът Живко Тодоров награди Пеньо Калчев . С театрална педагогика роденият на 17 октомври 1934 година в село Богомилово знаков културен деец започва да се занимава през студентските си години. Стотици..

публикувано на 18.12.24 в 16:58

Иван Милев е носителят на голямата награда от шестото издание на Балканско квадринале на живописта

420 творби на 263 съвременни творци са постъпили за участие в шестото издание на Балканско квадринале на живописта "Митовете и легендите на моя народ". След селекцията на експертно жури, в представителната изложба са включени 200 произведения на 136..

публикувано на 18.12.24 в 15:14

Коледна изложба изпъстри зала "Байер"

В Изложбена зала "Лубор Байер"  е подредена традиционната  Коледна изложба .  Официалното откриване е днес , 17-ти декември,  от 18.00 часа .  В експозицията са представени творби на 38 художници . Живопис, рисунки, малка пластика, графика,..

публикувано на 17.12.24 в 17:05