Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнологът Светослав Петров представя монография за сокайното забраждане

5
Възстановка на сокайно забраждане.
Снимка: Светослав Петров

„Сокаи“ е най-новото монографично изследване, посветено на женското невестинско забраждане „сокай“, носено в Търновско, Габровско и Ловешко до средата на XIX век.

Автор на монографията е етнологът Светослав Петров, главен уредник в Музей на Възраждането – гр. Елена. Неговите професионални интереси са насочени в областта на материалната култура на българите и по-конкретно към българското народно облекло.

„Моята изследователска работа започна преди повече от 10 години. Изследвайки облеклото в родния ми град Елена, попаднах на статията на Евгения Лепавцова „Българският сокай и сокайни шевици“. Прочитайки я разбрах, че това забраждане е носено и в Еленско, което за мен беше доста интересно, абсолютно непознато, защото в нашия музей няма запазени елементи от местната носия и забраждането. Това ме провокира да издирвам повече информация по темата“, разказа за Радио Стара Загора авторът Светослав Петров.

„Употребата на сокайното забраждане се свързва с етнографската група на балканджиите, населяващи северните склонове на Централна Стара Планина и Предбалкана, и е в пряка връзка с местообитанието и народната им носия. Елемент от нея е невестинското забраждане сокай, което има три разновидности – търновски (килифаревски), носен в планинските селища южно от Велико Търново; габровски – разпространен около Габрово, Трявна и Дряново и ловешки сокай, който е разновидност на габровския и се появява в някои населени места вследствие от миграцията на населението, което е бягало от чумна епидемия в началото на XIX век“, уточни етнологът Светослав Петров.

„Още след Освобождението сокаите винаги са били в полезрението на изследователите, тъй като толкова разкошен накит за глава няма как да остане незабелязан. Съществуват няколко теории за произхода на сокаите като една от тях е свързана с някогашния болярски костюм. След падането на Търново под османска власт болярите се укрили в непристъпния Балкан. Смята се, че вследствие от преобразувания в костюма през вековете, се достига до вида на сокайното забраждане, което познаваме днес. Други автори смятат, че забраждането е повлияно от Изтока и там би следвало да се търсят неговите корени“, допълни изследователят.

„Сокаи“ събира в себе си всички изследвания, направени до момента. В монографията са разгледани архивни материали, някои от които се публикуват за пръв път – снимки, картини, стенописи. Ценни са и спомените на носители на забраждането, записани от изследователи в началото на XX в.

Важна част от книгата е практическата, в която авторът дава насоки за правилното и точно реконструиране на сокаите. Той изработва възстановки на старинни забраждания по модели на запазени образци.

Последното публикувано изследване за сокаите датира от 1976 г. и от тогава до днес са достъпни нови материали (снимки, архивни колекции). Използването им прави изследването пълно, изчерпателно и изключително ценно за българската етнографска наука.

Книгата „Сокаи“ ще бъде представена както следва:

15 март, 18.00 ч, Художествена галерия – гр. Елена

21 март, 17.00 ч., Старото школо – Трявна

26 март, 18.30 ч., Национален етнографски музей – София

Цялото интервю със Светослав Петров можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Деси Добрева ще пее в Стара Загора на 3 март

Спиращ дъха концерт ще изнесе талантливата певица Деси Добрева по случай Националния празник в Стара Загора. Това съобщиха от общинския пресцентър. Всички жители и гости на града са добре дошли на 3 март 2025 г. (понеделник) от 12.00 ч. на Мемориален..

публикувано на 04.02.25 в 11:19

„Децата на Судра“ с два спектакъла в Културен център Стара Загора днес

Благотворителен мюзикъл „Децата на Судра“ на Детско – юношеска студия за сценични изкуства „Allegra“ ще се проведе от 15 и 19 часа в Културен център Стара Загора.   Сценарият е дело на писателя Никола Райков, а музиката и аранжиментът – на..

публикувано на 04.02.25 в 10:50

Победителките от "Славейче" работят по студийни записи

Две от победителките от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче" направиха първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора.  Владилена Радева на 11 години и 15-годишната Ралица Генчева, от..

публикувано на 31.01.25 в 16:12

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025 4 февруари, вторник „Диалогът със самотата“- музикално-поетичен спектакъл с непознати камерни песни от Тодор Попов по идея на..

публикувано на 31.01.25 в 15:20

В Окръжен съд – Стара Загора подредиха изложба на ученици

С рисунки и поетични редове четвъртокласници от Шесто ОУ „Свети Никола“ гр.Стара Загора споделиха впечатления от посещението си в Окръжен съд – Стара Загора. Учениците бяха гости на съда в „Деня на отворените врати“, проведен в края на 2024..

публикувано на 31.01.25 в 15:15

Културните събития в Стара Загора през следващата седмица

Културен афиш 3 – 9 февруари 2025 г. Понеделник 03.02.2025 ДО РЕ МИ в пелени – „МУЗИКАЛНОТО ВЛАКЧЕ“ -Спектакъл за деца от 0 до 3г. Режисура Станислава Ризова, Красимира Георгиева 10.00 ч., Оперен театър Вторник 04.02.2025 „Децата на..

публикувано на 31.01.25 в 14:45

Образователна интерактивна обиколка предлага Художествена галерия – Стара Загора

Всички старозагорци и гости на града, които нямат търпение да експериментират с дигитални и художествени средства, могат да го направят на 8 февруари 2025 г. (събота) между 11.00 и 12.30 ч. Вълнуващата образователна среща в Художествена галерия – Стара..

публикувано на 31.01.25 в 10:47

Музиката на Джордж Гершуин завладява публиката

На 31 януари, от 19.00 часа, Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора, под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев, ще представи първия за юбилейната 2025 концерт с избрани творби на Джордж Гершуин.  В програмата са включени „Кубинска..

публикувано на 30.01.25 в 19:45

Над 40 заглавия представят в РБ "Сава Доброплодни"

Над 40 книги  - поезия, проза, научни изследвания, сборници, каталози, албуми и библиографски издания на автори от Сливен и региона,  издадени през изминалата 2024 година ,  представят  днес, от 17.00 часа,  в Регионална библиотека „Сава   Доброплодни“ ,..

публикувано на 30.01.25 в 10:45

„Не бях аз“ среща отново Иван и Дана от филма „Вчера“

„Не бях аз“ – спектакъл-продължение на един от най-обичаните български филми „Вчера“ ще бъде представен в Стара Загора на 31 януари от 19. в Културен център. Главните герои Дана и Иван се срещат след 35 години. Автор отново е Владо Даверов, музиката е..

публикувано на 28.01.25 в 12:13