Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Публиката ще оценява най-добрия филм от фестивала "Златната липа"

Снимка: Община Стара Загора

Международният филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 ще бъде открит в Деня на детето – 1 юни със стилна церемония в присъствието на десетки известни артисти от България и от различни европейски страни. Те ще се съберат, както винаги досега, в 17 часа пред западния вход на сградата на Старозагорската опера, където в голямата зала ще се състои официалната церемония по откриване на фестивала. Това съобщиха от пресцентъра на община Стара Загора.

Благодарение на подкрепата на Община Стара Загора и тази година входът за всички прожекции и съпътстващи събития по време на филмовия фестивал ще бъдат при вход свободен. „Мога само да благодаря на кмета Живко Тодоров и на неговия екип за безрезервната подкрепа и високата оценка, която дава на „Златната липа“ през годините и особено в първите от тях, когато беше най-трудно фестивалът да бъде наложен като разпознаваемо и обичано събитие“, каза създателят на „Златната липа“, кинорежисьорът Магдалена Ралчева.

Официално през петте фестивални дни от 1 до 5 юни „Златната липа“ ще покаже 45 филма от 18 европейски държави. „Всъщност заглавията ще бъдат доста повече - около 55, тъй като в извънконкурсната програма решихме да включим и няколко късометражни и документални филми от млади български автори“, посочи Ралчева. По този начин фестивалът разширява присъствието в програмата си на българското кино, давайки възможност за изява на младото поколение творци. „Златната липа“ ще продължи традицията да представя избрана селекция от нови европейски филми в конкурсна програма, чиито качества ще бъдат оценявани от авторитетно международно жури.

Тази година в конкурсната селекция влизат 9 филма, два от които ще бъдат български. Председател на международното жури ще бъде известният кинокритик, сценарист и писател Геновева Димитрова. Останалите членове на журито ще бъдат утвърдени кинотворци от Полша, Латвия, Босна и Херцеговина и Сърбия. Те ще определят кой от конкурсните филми ще спечели „Златната липа“ за най-добър филм, за най-добра женска роля, за най-добра мъжка роля и за най-добър режисьор.

В първата година от второто си десетилетие кинофестивалът „Златната липа“ въвежда и една нова награда – Наградата на публиката за най-добър филм от конкурсната програма. Победителят в тази нова категория ще бъде определян единствено и само от зрителите на фестивала, които ще имат възможност да гласуват за лентата, която ги е впечатлила най-много. Наградата на публиката ще бъде присъждана на заглавието, което събере най-много гласове.

Кинофестивалът на Стара Загора отново ще има именит специален гост, който ще получи Наградата за цялостен принос в киното. Ще издадем, че носител на престижната награда ще бъде обичана и талантлива българска актриса, която тази година навърши красив юбилей. Тя ще посади своето младо липово дръвче в Алеята на липите край Старозагорската опера, където вече дават цвят дръвчетата, посадени от Мария Статулова (2013), Джанкарло Джанини (2014), Васил Махайлов (2015), Татяна Лолова (2016), Гинка Станчева (2017), Васил Банов (2018), Ян Енглерт (2019), Владимир Пенев (2021), Георги Мамалев (2022) и Любен Чаталов (2023).

Петте дни на „Златната липа“ ще бъдат изпъстрени и с интересни съпътстващи събития. За първи път извън София ще бъде подредена изложба с картини на талантливия български актьор и директор на Сатиричния театър Калин Сърменов. Своята нова книга с разкази „Хора с прякори“ ще представи известният кинокритик, журналист и писател проф. Божидар Манов. Срещата с него ще бъде водена от кинорежисьора Юрий Дачев. Още в първия ден на фестивала ще започне анимационна работилница за деца под ръководството на проф. Радостина Нейкова от НАТФИЗ. В работилницата ще бъдат включени 16 деца, които ще създадат кратък анимационен филм, който ще бъде прожектиран по време на церемонията по закриване на фестивала на 5 юни. „Единадесето поредно издание на „Златната липа“ е повод за радост, както за нас, като негови създатели, така и за ревностните почитатели на филмовото изкуство в България“, каза Магдалена Ралчева – „Фестивалът вече е утвърден не само у нас, но и зад граница. Това ни прави щастливи, но и много ни задължава да вървим още по-целенасочено към надграждането на неговата структура и поддържане на качествена филмова селекция. Защото именно селекцията е основната причина фестивалът да бъде толкова ценен от хората, които се интересуват от кино. Ние вярваме, че те оценяват и нашите усилия“, допълни тя и обеща още много подробности за програмата фестивала през броените дни до неговото начало.


По публикацията работи: Десислав Тенев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Старозагорският куклен театър търси стари шапки, стенни часовници и куфари

За нуждите на 13-тата Творческа лаборатория „Без корени“, която започва на 21 юли,Старозагорският куклен театър се обръща към своята публика за помощ.  В името на експеримента с различни материали, ще са необходими стари: шапки – тип бомбе,..

публикувано на 09.07.24 в 15:36
Димо Генов в Галерия

Художникът Димо Генов: Творейки правим автопортрет на живота си

Днес рожден ден празнува Димо Генов, един от най-харизматичните художници на Стара Загора. За по-младите си колеги той е не само любим учител, а вдъхновяващ пример за пословично трудолюбие и отдаденост към изкуството. Помня, че едно от първите ми..

публикувано на 09.07.24 в 13:20
Огнян Георгиев

Всяка песен разказва история

Песента „Сънят на ореха“ е сред финалистите в Националния конкурс „Бургас и морето" 2024 . Автор на текста е Йордан Пеев, поет, драматург и писател. Музиката е на Митко Динев. Новата песен, с подчертано шлагерно звучене, ще бъде представена пред публика..

публикувано на 08.07.24 в 17:25

Генко Гешев: Ще съживим "Тракийска лира"

Организирането на нови събития и инициативи в сферата на културата като фестивали, концерти, конкурси е целта на новосъздаденото общинското предприятие „Арт Сцена – Стара Загора“, каза избраният за ръководител на звеното проф. Генко Гешев...

публикувано на 08.07.24 в 10:12

"Музата Арт Фестивал" ни връща към българското

Какво е да имаш муза? За творците - може би най-ценния инструмент, а за трима ентусиасти с различни професии, музата се крие в природата на Родопа планина. Фотографът Невена Цветкова, барманът Ива Герджикова-Дончева и инженерът Раденко Велинов имат..

публикувано на 05.07.24 в 18:04

Откриват експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024 в зала „Лубор Байер“

Представителството на СБХ - Стара Загора кани ценителите на изобразителното изкуство и гостите на града на откриването на експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024. То ще бъде на 5 юли от 18:00 ч., в дома на старозагорските художници – изложбена зала..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Силвия Дончева, Муна Афез, Матео и Омар гостуваха в студиото на Радио Стара Загора.

Ученици от Тунис са на театрален обмен в Стара Загора

Театрална ученическа група от Тунис гостува на своите талантливи съмишленици от трупата "Приключенците на франкофонския театър" в Стара Загора. Двете ученически трупи ще представят своите спектакли пред публика в петък от 19 ч. в Регионална..

публикувано на 04.07.24 в 16:18

Нови награди за талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора

Нови награди прибавят към колекцията си талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора с ръководител Светла Тодорова. Те са заслужили първа награда за най-добър спектакъл във възрастова група 14-19 г. За “Най-чудното чудо” по Стефан Цанев от..

публикувано на 04.07.24 в 11:34

Ромео и Жулиета танцуват под звездите

Четири поредни вечери са предвидени за премиерата на мюзикъла „Ромео и Жулиета“ , по драмата на Уилям Шекспир и музика на Жерар Пресгурвик. На 19, 20, 21 и 22 юли, на сцената на Античния форум "Августа Траяна" , под звездното небе,..

публикувано на 03.07.24 в 16:50

„Андъкът“ е новият роман на автора Георги Хаджийски, който ни кара да се замислим

Книгата „Андъкът“ е деветата книга на автора Георги Хаджийски и първият роман, който пише и издава. Думата „Андък“ означава дълбока яма, дупка, дол, откъдето се излиза много трудно. В романа е метафора на личностни психофизиологични..

публикувано на 03.07.24 в 13:15