Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хайдушки събор среща стария български бит, култура и история на Араповския манастир до Асеновград

7
Снимка: Кристина Русева

   Третият събор „Ангел войвода“, организиран от Сдружение „Хайдути“, Араповския манастир и Община Асеновград ще се проведе от 28 до 30.06. на поляната пред Араповския манастир. Събитието и тази година включва много богата фолклорна програма. Гостите и участниците ще видят историческа възстановка на битка между четата на легендарния Ангел войвода и местен бандит, тормозил населението в асеновградския и пловдивския край преди век и половина, ще се насладят на кулинарна изложба и трапеза „С бабините гозби“, посещение на старо българско село с посуда и мебелировка от Възраждането, беседа за видни и велики българи, свързани с Араповския манастир, ревю на автентични народни носии от всички краища на страната демонстрация на стари български занаяти и др.

  Манастирът се намира на 10 км от Асеновград, вдясно от пътя за Първомай, в посока за с. Златовръх, след с. Козаново. Приема се, че е единственият манастир, построен в равнината по време на османското владичество. Местното население започнало строежа на светата обител през 1856 г. до свещен извор /аязмо/, с дарения. В двора й  се издига голяма каменна кула, която била издигната по заръка и с пари на Ангел войвода, когото местното население нарича "Закрилника на Родопите". Той бил и главният дарител за изграждането на манастира.

 „Араповският манастир е прекрасно място, където могат да се срещнат  българският бит, култура и история и да покажем, че можем да се гордеем, че сме българи с това, което са ни завещали предците“, споделя един от основните организатори -  Георги Радулов от Сдружение „Хайдути“. „Бих препоръчал на всеки, който  иска да се докосне до корените си,  иска да разбере кой е и от къде идва – да дойде и в 3-те дни. Каквото и да не успее да види, все ще е жалко“, продължава г-н Радулов.

  В беседата си в събота, 29.06. от 16 ч. той ще разкаже интересни неизвестни или позабравени факти за велики личности, които са били свързани или са живели в Араповския манастир. Ще стане дума за автора на "Видрица“ поп Минчо Кънчев, който има огромна роля не само за създаване на комитетите на Левски, но и за оцеляване на заточениците ни в Диарбекир и в живота след Освобождението. За брата на Иван Вазов – Борис, който заедно с Владимир, бъдещия генерал, майка им Съба Вазова и баба им Ана, са се спасили в светинята по време на Руско-турската освободителна война. Борис Вазов бил доброволец във войните за обединението на България, дипломат и писал на ръка главите на „Под игото“ и други съчинения на Патриарха на българската литература, заради проблеми с очите му…

  Друг забравен или не толкова известен българин, за когото ще разкаже Георги Радулов, е отец Сава Катрафилов Благодарение на него са събрани половината участници в Ботевата чета, а всички са заклети от него при стъпването на Козлодуйския бряг…Ще оживеят съдбите на игумените на светата обител, които са били революционери, посветили живота си на освобождението на Отечеството…

  Специално внимание с епизоди от живота, анализ на стенописите му и посланията и със снимки, откупени от ателието му, Георги Радулов ще отдели и на сподвижника на Апостола Георги Данчов Зографина. Той започва да изучава зографското изкуство като юноша под ръководството на майстор Алекси Атанасов от Асеновград в църквата „Св. Неделя“ в манастира.

  Няма как беседата да мине без разказ за живота и делата на Ангел войвода, патрона на събора! Той бродил из почти цялата поробена българска земя 30 години, построил 7 църкви в пловдивския и асеновградския край, ходил в Света гора. Дарявал и заръчвал книги, църковна утвар и стенописи за построените с парите му православни храмове, които пазели и съхранявали българското самосъзнание, език и дух! „Затова ние от Сдружение „Хайдути“ правим с разкази, гостувания и възстановки в училища, градове и читалища  всичко, за да възкресим името и делата му в името на Българската православна църква и на борбата за свободата на народа ни! Затова ще се борим и личността и стореното от Ангел войвода да бъдат включени в учебниците по история!“

  „Всеки, който е с чисти помисли и иска България да стане по-добро място за живеене, може да започне от Араповския манастир!“, прикани Георги Радулов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Деси Добрева ще пее в Стара Загора на 3 март

Спиращ дъха концерт ще изнесе талантливата певица Деси Добрева по случай Националния празник в Стара Загора. Това съобщиха от общинския пресцентър. Всички жители и гости на града са добре дошли на 3 март 2025 г. (понеделник) от 12.00 ч. на Мемориален..

публикувано на 04.02.25 в 11:19

„Децата на Судра“ с два спектакъла в Културен център Стара Загора днес

Благотворителен мюзикъл „Децата на Судра“ на Детско – юношеска студия за сценични изкуства „Allegra“ ще се проведе от 15 и 19 часа в Културен център Стара Загора.   Сценарият е дело на писателя Никола Райков, а музиката и аранжиментът – на..

публикувано на 04.02.25 в 10:50

Победителките от "Славейче" работят по студийни записи

Две от победителките от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче" направиха първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора.  Владилена Радева на 11 години и 15-годишната Ралица Генчева, от..

публикувано на 31.01.25 в 16:12

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025 4 февруари, вторник „Диалогът със самотата“- музикално-поетичен спектакъл с непознати камерни песни от Тодор Попов по идея на..

публикувано на 31.01.25 в 15:20

В Окръжен съд – Стара Загора подредиха изложба на ученици

С рисунки и поетични редове четвъртокласници от Шесто ОУ „Свети Никола“ гр.Стара Загора споделиха впечатления от посещението си в Окръжен съд – Стара Загора. Учениците бяха гости на съда в „Деня на отворените врати“, проведен в края на 2024..

публикувано на 31.01.25 в 15:15

Културните събития в Стара Загора през следващата седмица

Културен афиш 3 – 9 февруари 2025 г. Понеделник 03.02.2025 ДО РЕ МИ в пелени – „МУЗИКАЛНОТО ВЛАКЧЕ“ -Спектакъл за деца от 0 до 3г. Режисура Станислава Ризова, Красимира Георгиева 10.00 ч., Оперен театър Вторник 04.02.2025 „Децата на..

публикувано на 31.01.25 в 14:45

Образователна интерактивна обиколка предлага Художествена галерия – Стара Загора

Всички старозагорци и гости на града, които нямат търпение да експериментират с дигитални и художествени средства, могат да го направят на 8 февруари 2025 г. (събота) между 11.00 и 12.30 ч. Вълнуващата образователна среща в Художествена галерия – Стара..

публикувано на 31.01.25 в 10:47

Музиката на Джордж Гершуин завладява публиката

На 31 януари, от 19.00 часа, Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора, под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев, ще представи първия за юбилейната 2025 концерт с избрани творби на Джордж Гершуин.  В програмата са включени „Кубинска..

публикувано на 30.01.25 в 19:45

Над 40 заглавия представят в РБ "Сава Доброплодни"

Над 40 книги  - поезия, проза, научни изследвания, сборници, каталози, албуми и библиографски издания на автори от Сливен и региона,  издадени през изминалата 2024 година ,  представят  днес, от 17.00 часа,  в Регионална библиотека „Сава   Доброплодни“ ,..

публикувано на 30.01.25 в 10:45

„Не бях аз“ среща отново Иван и Дана от филма „Вчера“

„Не бях аз“ – спектакъл-продължение на един от най-обичаните български филми „Вчера“ ще бъде представен в Стара Загора на 31 януари от 19. в Културен център. Главните герои Дана и Иван се срещат след 35 години. Автор отново е Владо Даверов, музиката е..

публикувано на 28.01.25 в 12:13