Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще изчезнат ли традициите на котленския килим?

6
Снимка: Кристина Русева

На гости на майстор-тъкачката на котленски килими Величка Съботинова са две от нейните многобройни ученички – Нели Стоянова и Жана Качакова от Бургас. Двете приятелки всяка година идват за Фестивала на етносите и котленския килим.

  Величка Съботинова е едно от имената, които  през последните 50-ина години символизира котленския килим, който наред с имената на плеядата светли умове от Възраждането като Софроний Врачански, капит. Георги Мамарчев, Георги Стойков Раковски, д-р Петър Берон, Неофит Бозвели  и др.,се е превърнал в символ на будния Котел. Попаднала в килимарското училище, защото семейството й няма средства да изучи всички деца в престижни училища, килимът става нейна съдба. Посвещава му цялата си душа и сърце – да издири и да съхрани, да нарисува елементите, фигурите и символите на котленския килим. С много любов и търпение обучава над 40 жени и момичета от страната на килимарския занаят и на тънкостите на котленския килим. Нейна мечта, превърнала се в кауза, става желанието й, котленският килим да бъде обявен за нематериално културно наследство от ЮНЕСКО, подобно на признаването на Чипровските килими през 2014 г.  Жената с болка и тъга признава, че е загубила надежда, че борбата й с проф. Маргарита Харбова, наследница на рода на св. Софроний Врачански, за признаването на котленския килим ще стигне до успешен край… И като доказателство за това, сякаш е фактът, че от 40-ина деца, които започва да обучава през последните няколко години, само 4 продължават да тъкат...

  Като посочва, че котленските килими са изключително красиви със своите ярки и естествено обагрени  прежди и цветосъчетания, килимарката не пропуска да подчертае, че всеки символ, използван от котленката има своето послание. Отличителна тяхна черта е сакралната геометрия. „Някакъв дух и вътрешна сила са движили въображението и сръчната ръка на котленката, която макар и необразована, е втъкала в къдрявата звезда гегата на своя съпруг – овчарят, който е водил стадата на паша в Добруджа и в Беломорието, напътстван от Пътеводната звезда…“, разказва килимарката.

  Интересен е  и моделът на килима, наречен „Динени коли“, в който двата триъгълника сочат – земята, от която идва силата на здравия разум, свързан със земята, която ражда плодове, а другият сочи към Космоса, откъдето идва вселенската енергия и силата, която дарява слънцето… „Ако мислено свържем върховете на триъгълниците, ще се затвори правилен кръг, който символизира земното кълбо“, продължава  да разкрива тайните на символите, „рисувани“ върху котленските килими, Величка Съботинова.

  Нели Стоянова познава Величка Съботинова от студентските им години в Бургас и до днес са близки приятелки. От тогава я запалила по тъкачеството. Самата Нели запалила своята приятелка Жана Качакова. Желанието им да присъстват и да преживеят като участнички и домакини атмосферата и очарованието на Фестивала на етносите и на котленския килим, ги води всяко лято в балканския градец.

  „Когато седна на стана, тъкането ме увлича, забравям за всичко друго!“, казва с усмивка Нели Стоянова.

 „Тъкането е много приятно и духовно изживяване, но трябва и много да се внимава, всяка грешка си личи… Ние наистина трябва да си защитим това наследство от прадедите ни! И да го препредаваме на децата ни!“, подкрепя я Жана Качакова и споделя, че твърдо е решила да организира в училище или към читалище курс по тъкане на котленски килими. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Почетен знак за театралния будител Пеньо Калчев

С отличието „Почетен знак на Община Стара Загора“ кметът Живко Тодоров награди Пеньо Калчев . С театрална педагогика роденият на 17 октомври 1934 година в село Богомилово знаков културен деец започва да се занимава през студентските си години. Стотици..

публикувано на 18.12.24 в 16:58

Иван Милев е носителят на голямата награда от шестото издание на Балканско квадринале на живописта

420 творби на 263 съвременни творци са постъпили за участие в шестото издание на Балканско квадринале на живописта "Митовете и легендите на моя народ". След селекцията на експертно жури, в представителната изложба са включени 200 произведения на 136..

публикувано на 18.12.24 в 15:14

Коледна изложба изпъстри зала "Байер"

В Изложбена зала "Лубор Байер"  е подредена традиционната  Коледна изложба .  Официалното откриване е днес , 17-ти декември,  от 18.00 часа .  В експозицията са представени творби на 38 художници . Живопис, рисунки, малка пластика, графика,..

публикувано на 17.12.24 в 17:05

Вечните коледни песни ще звучат в Старозагорската опера

Песните на Коледа, които сгряват сърцето, дошли при нас от всички краища на света, от далечни и нови времена! Най-красивите песни с духа на Коледа ще звучат в изпълнение на солисти, хор и оркестър, деца на Държавна опера-Стара Загора. Музикалното..

публикувано на 17.12.24 в 11:18

„Графиня Марица“ на сцената на Операта на 19 декември

На 19 декември от 19 часа в Държавна опера - Стара Загора имате възможността да се заредите от искрящия хумор, усмивки, танци и хубаво настроение на сцената с постановка на оперетата "Графиня Марица". В ролята на Графиня Марица е Деси Стефанова,..

публикувано на 16.12.24 в 15:31

Традиционна коледна експозиция в старозагорската изложбена зала „Лубор Байер“

Представителството на Съюза на българските художници – Стара Загора и Община Стара Загора канят жителите и гостите на града на откриването на традиционната си коледна изложба. Експозицията ще бъде подредена утре, 17 декември 2024 г., от 18.00 ч. в..

публикувано на 16.12.24 в 11:45
Хореографът Христо Иванов в студиото на Радио Стара Загора.

Христо Иванов: Ансамбъл "Загоре" се подготвя за своята 70-годишнина

През 2025 г. общинският фолклорен ансамбъл "Загоре" - Стара Загора ще отбележи 70 години от своето създаване, съобщи в студиото на Радио Стара Загора главният художествен ръководител и хореограф на състава Христо Иванов .  "Това е важна годишнина за нас,..

публикувано на 13.12.24 в 20:57

Стара Загора е домакин на XI-та Арт олимпиада за балетно и танцово изкуство

На 8 декември, неделя, Държавна опера Стара Загора, в сътрудничество с Балкански алианс, е домакин на XI-та Интернационална арт олимпиада за балетно и танцово изкуство.   Танцовите умения на 5 56 участници, представители на България, Босна,..

публикувано на 06.12.24 в 19:50

Изложба на Йежи Новошелски представят в Нова Загора

Днес в Художествена галерия "Руси Карабиберов" Нова Загора се открива изложбата Йежи Новошелски 1923-2011 . Художник, православен теолог, мислител и сценограф, един от най-изтъкнатите творци на XX век.  Син на украински лемко и полонизирана австрийка,..

публикувано на 06.12.24 в 16:17
Светла Тодорова

Драматичен театър "Гео Милев" е сред отличниците в страната

Драматичен театър „Гео Милев“  в Стара Загора получи 124 точки от възможни 150 като комплексна оценка от Министерството на културата в ежегодната класация на културните институции в страната. „Това показва, че се движим в правилната посока, от..

публикувано на 05.12.24 в 19:15