На гости на майстор-тъкачката на котленски килими Величка Съботинова са две от нейните многобройни ученички – Нели Стоянова и Жана Качакова от Бургас. Двете приятелки всяка година идват за Фестивала на етносите и котленския килим.
Величка Съботинова е едно от имената, които през последните 50-ина години символизира котленския килим, който наред с имената на плеядата светли умове от Възраждането като Софроний Врачански, капит. Георги Мамарчев, Георги Стойков Раковски, д-р Петър Берон, Неофит Бозвели и др.,се е превърнал в символ на будния Котел. Попаднала в килимарското училище, защото семейството й няма средства да изучи всички деца в престижни училища, килимът става нейна съдба. Посвещава му цялата си душа и сърце – да издири и да съхрани, да нарисува елементите, фигурите и символите на котленския килим. С много любов и търпение обучава над 40 жени и момичета от страната на килимарския занаят и на тънкостите на котленския килим. Нейна мечта, превърнала се в кауза, става желанието й, котленският килим да бъде обявен за нематериално културно наследство от ЮНЕСКО, подобно на признаването на Чипровските килими през 2014 г. Жената с болка и тъга признава, че е загубила надежда, че борбата й с проф. Маргарита Харбова, наследница на рода на св. Софроний Врачански, за признаването на котленския килим ще стигне до успешен край… И като доказателство за това, сякаш е фактът, че от 40-ина деца, които започва да обучава през последните няколко години, само 4 продължават да тъкат...
Като посочва, че котленските килими са изключително красиви със своите ярки и естествено обагрени прежди и цветосъчетания, килимарката не пропуска да подчертае, че всеки символ, използван от котленката има своето послание. Отличителна тяхна черта е сакралната геометрия. „Някакъв дух и вътрешна сила са движили въображението и сръчната ръка на котленката, която макар и необразована, е втъкала в къдрявата звезда гегата на своя съпруг – овчарят, който е водил стадата на паша в Добруджа и в Беломорието, напътстван от Пътеводната звезда…“, разказва килимарката.
Интересен е и моделът на килима, наречен „Динени коли“, в който двата триъгълника сочат – земята, от която идва силата на здравия разум, свързан със земята, която ражда плодове, а другият сочи към Космоса, откъдето идва вселенската енергия и силата, която дарява слънцето… „Ако мислено свържем върховете на триъгълниците, ще се затвори правилен кръг, който символизира земното кълбо“, продължава да разкрива тайните на символите, „рисувани“ върху котленските килими, Величка Съботинова.
Нели Стоянова познава Величка Съботинова от студентските им години в Бургас и до днес са близки приятелки. От тогава я запалила по тъкачеството. Самата Нели запалила своята приятелка Жана Качакова. Желанието им да присъстват и да преживеят като участнички и домакини атмосферата и очарованието на Фестивала на етносите и на котленския килим, ги води всяко лято в балканския градец.
„Когато седна на стана, тъкането ме увлича, забравям за всичко друго!“, казва с усмивка Нели Стоянова.
„Тъкането е много приятно и духовно изживяване, но трябва и много да се внимава, всяка грешка си личи… Ние наистина трябва да си защитим това наследство от прадедите ни! И да го препредаваме на децата ни!“, подкрепя я Жана Качакова и споделя, че твърдо е решила да организира в училище или към читалище курс по тъкане на котленски килими.
Две от победителките от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче" направиха първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Владилена Радева на 11 години и 15-годишната Ралица Генчева, от..
Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025 4 февруари, вторник „Диалогът със самотата“- музикално-поетичен спектакъл с непознати камерни песни от Тодор Попов по идея на..
С рисунки и поетични редове четвъртокласници от Шесто ОУ „Свети Никола“ гр.Стара Загора споделиха впечатления от посещението си в Окръжен съд – Стара Загора. Учениците бяха гости на съда в „Деня на отворените врати“, проведен в края на 2024..
Културен афиш 3 – 9 февруари 2025 г. Понеделник 03.02.2025 ДО РЕ МИ в пелени – „МУЗИКАЛНОТО ВЛАКЧЕ“ -Спектакъл за деца от 0 до 3г. Режисура Станислава Ризова, Красимира Георгиева 10.00 ч., Оперен театър Вторник 04.02.2025 „Децата на..
Всички старозагорци и гости на града, които нямат търпение да експериментират с дигитални и художествени средства, могат да го направят на 8 февруари 2025 г. (събота) между 11.00 и 12.30 ч. Вълнуващата образователна среща в Художествена галерия – Стара..
На 31 януари, от 19.00 часа, Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора, под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев, ще представи първия за юбилейната 2025 концерт с избрани творби на Джордж Гершуин. В програмата са включени „Кубинска..
Над 40 книги - поезия, проза, научни изследвания, сборници, каталози, албуми и библиографски издания на автори от Сливен и региона, издадени през изминалата 2024 година , представят днес, от 17.00 часа, в Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ ,..
„Не бях аз“ – спектакъл-продължение на един от най-обичаните български филми „Вчера“ ще бъде представен в Стара Загора на 31 януари от 19. в Културен център. Главните герои Дана и Иван се срещат след 35 години. Автор отново е Владо Даверов, музиката е..
Рецитал по повод 130 години от рождението на Гео Милев с участието на учениците от Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора ще се проведе тази вечер. Началният час е 18, а мястото на събитието къща музей „Гео Милев“ в Стара..
Началото на годината за Театралната школа към Куклен театър Стара Загора започна с уъркшоп по импровизационен театър, ръководен от актьора Живко Джуранов. Групата започна и репетиции на спектакъл по комедията на Шекспир „Сън в лятна нощ“, чиято..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net