Общо 1040 здрави доброволци от София и Пловдив се включиха в пилотната фаза на мащабния проект "Геномът на България", дарявайки кръв. Изследването реализираха медицинските университети в двата града със средства от Европейската комисия и МОН, съобщи проф. Радка Кънева, ръководител на Центъра по молекулна медицина в столицата (ЦММ).
От събраните кръвни проби в ЦММ ще бъде изолирана ДНК, която да бъде прочетена изцяло (пълно геномно секвениране), за да се открият всички вариации в генома на участниците. Това ще помогне за оформяне на колективния ни геном. Анализът на данните и прилагането на геномната медицина в клиничната практика може да ускори по-ранната и прецизна диагностика и профилактика, както и по-ефективното лечение на онкологични и генетични заболявания, "да се намери персонализиран подход за всеки пациент, базиран на неговия генотип", отбеляза проф. Кънева.
"Геномът на България" изпревари още по-амбициозния „Геномът на Европа“, за който Еврокомисията даде зелена светлина през април тази година. За него ще е нужно да се съберат генетичните данни на 6500 пълнолетни български граждани от всички географски райони на страната. Очаква се в инициативата да се включат медицинските университети и факултети у нас.
"Геномът на Европа" ще ползва данни на поне 100 000 граждани на Стария континент. Фокусът сега е върху регулаторните промени на европейско и национално ниво, свързани с достъпа, изследването и съхранението на генетична информация за здравни цели, подчерта проф. Кънева.
В рамките на водещата евроинициатива "1+ милиона генома" (1+ MG) ще бъдат проучени геномите на 500 000 здрави хора и още толкова с различни заболявания, а крайната цел е представителна извадка за Европа и нов тласък за медицината.
Проф. Радка Кънева взе участие в 23-ата национална среща "Географски неуравновесеното медицинско обслужване - проблеми и прогнози", организирана от Юлия Пискулийска, която е председател на фондация "МОСТ" /Медии, общество, семейство, традиции/. Под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова форумът събра изявени учени, лекари, общественици и журналисти, които обсъждаха новостите в скрининга и лечението на редките и онкологични заболявания. Поставен бе и проблемът за достъпа до медицински специалисти в малките населени места и несъответствията в медицинската грижа за пациентите.
Между 3 хиляди и 500 и 4 хиляди жени се разболяват от рак на гърдата всяка година в България. Това съобщи в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ специалистът по медицинска онкология от Комплексния онкологичен център д-р..
По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените до 45 години..
Медицински център за доболнична медицинска помощ „Превенция – 2000“ ООД гр. Стара Загора започва извършването на прегледи за скрининг за диабет тип 2 сред групи от здраво население от област Стара Загора (хора над 18 години). Скринингът е в..
Строителството на хеликоптерната площадка на територията на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора вече започна. Тя ще се намира в двора на болницата в близост до Клиниката по инфекциозни болести. Това съобщи в здравното предаване на..
За деца, родители и за родителите на майки и татковци от Детска градина номер 3 "Ян Бибиян" в Стара Загора , петък сутрин започна с въпрос към малки, големи и още по –големи – "готови ли сте да спортувате"? А готовността трябваше и да се докаже с..
Сдружение „Самаряни“ подготвя две кръводарителски акции до края на годината. Първата ще бъде през месец октомври съвместно с боен клуб „Атила“, а втората ще се проведе в дните преди Коледа. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара..
Седмицата от понеделник до неделя преминава под знака на различните видове активности в полза на природата и на екологичния начин на придвижване. А това не е случайно – от 2002 година дните между 16 и 22 септември са посветени именно на..
Значително по-малко деца ще бъдат обхванати от кампанията за безплатно поставяне на силанти през тази есен. Това съобщи в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Василена Панайотова, регионален координатор на..
Здравословните навици, приемът на вода и изборът на нискокалочини храни са основата за постигане на желаната фигура. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" треньорът по фитнес и нутрционист Берке Йозтюрк...
Всеки родител обича да вижда как детето му пише, чете, рисува или „открива“ тайните на компютъра. Лошото обаче е, че рядко забелязваме отпуснатата и неправилна стойка на детето. Ранните предучилищни и училищни години са особено важни за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net