Стара Загора (АРИР) е домакин на ключова среща, по проект COALition (Horizon Europe) която събира учени, представители на бизнеса и неправителствени организации от три региона в преход на Балканите. Сред участниците са Българската академия на науките (БАН) и CERTH – най-голямата научноизследователска институция в Гърция, със значителна база в Козани.
През следващите четири дни повече от 30 представители ще обсъждат и работят по ключови дейности, насочени към привличане на инвестиции и постигане на устойчиво развитие в регионите.
Работната програма включва: разработване на Съвместна стратегия за насърчаване на иновациите, която ще послужи като основа за привличане на инвестиции; разработване на Съвместен план за действие и Съвместен план за инвестиции, като последните два документа са под ръководството на АРИР.
Тази инициатива подчертава значението на трансграничното сътрудничество и обединяването на усилия за икономически растеж и социална стабилност в регионите в преход.
Днешната среща е резултат от един голям проект. Науката, бизнеса и местните властите са част от него. COALition е проект, който има за цел да създаде съвместна стратегия за устойчива енергия между три избрани територии в държави в ЕС в преход (Западна Македония - GR, Център - RO, Югоизточна - BG), които също се характеризират като разширяващи се, каза за Минутите за Зелената сделка доц. д-р Косьо Стойчев, ръководител катедра "Регионална и политическа география” към СУ "Св. Климент Охридски".
Каналите за развитие на такива региони основно са два. Да се създадат нови инвестиции, които са нетипични. Например Стара Загора създава голям индустриален парк, който е потенциален домакин на такъв тип бизнеси. Второто голямо направление е оставането на бизнесите в сферата на енергетиката, но преориентиране към възобновяема енергия, допълни доц. д-р Косьо Стойчев, ръководител катедра "Регионална и политическа география” към СУ "Св. Климент Охридски".
Ветрови турбини, водородни инсталации, геотермална енергия са новите възможности, каза доц. Стойчев. По думите му, в България има компании готови да поемат определен инвестиционен риск. Това е фаза, която за първи път имаме в стопанската история за XX и XXIвек, каза още той.
Хрисовалантис Кетикидис е изследовател и ръководител на проекти в Института за химически процеси и енергийни ресурси в Гърция. Има опит в разработването на енергийна политика и сътрудничеството между изследователската и промишлеността. Той представляваше и единия от партньорите по проекта:
„Бъдеще в капана на въглеродното минало“ е името на проект, по който работят експерти от Пловдивския университет. Те са представители на Философско-историческия факултет и разглеждат повече социалната страна на трансформацията. "Ангажирани..
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net