Изложбена зала „Лубор Байер“ посрещна първите си посетители за изложба под наслов „Домът, който носим в себе си. 10.05.1984“. Експозицията е своеобразна ретроспекция и свързваща нишка между два повода – откриването на Дома на художника в Стара Загора и първите, подредени там произведения на гениалния Дечко Узунов.
Изложбата е организирана от Художествена галерия – Стара Загора, Художествена галерия – Казанлък, представителство на СБХ – гр. Стара Загора и с подкрепата на Община Стара Загора. Проектът е осъществен благодарение на екипа, работил по него – д-р Милен Алагенски, куратор, Георги Шаров, дизайнер, Лора Султанова, коректор и Джоана Брадшоу, преводач.
Зам.-кметът на Община Стара Загора Милена Желева приветства всички присъстващи и благодари за усилията на д-р Милен Алагенски, на Художествена галерия – Стара Загора, Художествена галерия – Казанлък, Държавен архив – Стара Загора, на всички от групата на художниците, които са помогнали за тази изложба.
„Много е важно да помним, съхраним и запазим историята. Община Стара Загора ще помогне да се направи едно издание, което да запази повече спомени и архиви, за да може и настоящето, и бъдещо поколение да чете и запази. Идеята е да съхраним спомените, да се онагледи историята и хората, които стоят в началото и които и днес градят този път“, отбеляза Милена Желева. Зам.-кметът призовава да се сформира екип, за да се започне работа и с общи усилия, и с помощ от Държавен архив и финансиране от Община Стара Загора да се направи едно прекрасно издание.
„Всъщност 40 г. не са много - случили са се различни исторически, политически, икономически, обществени промени. Някои от тях са били в трудни и тежки времена, но всичко това е част от групата на старозагорските художници и трябва да остане за поколенията. Всеки един успех, всяка трудност начертават този път, затова сега сме тук“, увери зам.-кметът. Г-жа Желева пожела весело посрещане на светлите празници и прикани посетителите да се насладят на майсторските произведения.
Кураторът на изложбата разказа интригуващата история на Дома на художника в Стара Загора, който се е помещавал в Бухчевата къща. „Първото откриване е замислено през ноември 1983 г., но поради някакви причини се забавя до 1984 г., именно на 10 май. Ноември се дава идеята този дом да бъде открит с „изложби на земляци на високо равнище“. Това е точен цитат на идеята тогава. Съответно като такива са припознати Дечко Узунов и проф. Валентин Старчев“, поясни Алагенски. Той сподели и как решава да свърже двете събития в едно: „Четейки, стигнах до една дума, изречена в групата на художника, където са и заседавали групата на художниците, ръководството и художествения съвет. В едно от тези заседания се споменаваше думата НЕЗАЛИЧИМИ. Това беше връзката, защото трудът, който са хвърлили тези хора по възстановяване на къщата още от 1978 до 1984 г. и спомените на тези хора за тази къща, са незаличими. В архива се съдържат около 7 тетрадки с всички заседания на групата“, разкри още Милен Алагенски.
Кураторът на изложбата благодари на д-р Катя Тинева, директор на Старозагорската галерия, която предоставя произведенията и фотографиите на Държавен архив – Стара Загора, за да може да бъдат разгледани. Отправи благодарности и към Катя Христова, главен уредник в Художествена галерия – Казанлък, която е помогнала да се реализира тази инициатива, на Държавен архив – Стара Загора, които са се погрижили цялото проучване да бъде представено в приятна атмосфера. Той благодари и на директора на Софийска градска художествена галерия Аделина Филева, която е предоставила 7 видеоинтервюта, свързани с живота и творчеството на Дечко Узунов.
Д-р Алагенски разказа как на самото откриване е присъствал Светлин Русев, който е бил председател на СБХ тогава. След като се подписва договор между Общината и СБХ, се открива изложба с прерязване на лентата от Дечко Узунов. Фондът на Дома на художника започва да се трупа с първите три творби - един акварел на Дечко Узунов, една пластика на проф. Валентин Старчев и платно на Янаки Кавръков, който по това време е творчески секретар на СБХ - група Хасково.
В знак на благодарност плакет „Дом на художника“ д-р Милен Алагенски връчи на д-р Катя Тинева, директор на Художествена галерия – Стара Загора и на Катя Христова, уредник на Художествена галерия – Казанлък.
Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..
На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..
Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..
Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов", се открива изложбата "Човешки истории" на нидерландския художник Франс ван ден Дунген. Първата за годината експозиция представя 17 творби на новатор, наричан от мнозина дигитален..
Четиринадесети Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен. Конкурсът е в рамките на 27-я Национален фестивал на детската книга – Сливен, който ще се..
Едва завърнала се като победител от Симитли, кукерската група от Ямбол с ръководител Елиян Кисьов се готви за следващите си участия в кукерските фестивали. Ямболската кукерска група спечели Голямата награда – за участие и цялостен принос в 21-ото..
„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“ е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници..
В Деня на българското кино – 13-ти януари да си спомним за режисьора, сценариста и на главния изпълнител в първия български игрален филм „Българан е галант“ – Васил Гендов. Роденият в артистична фамилия в Сливен на 24.11.1891 г. Васил..
На 13 януари (1 януари стар стил) 1863 година в Свищов се ражда Алеко Константинов, авторът на завета „Изучете /опознайте/ България, за да я обикнете!“,един от значимите писатели и общественици на свободна България. Творбите му са посветени на живота..
Обещания не си давам, просто действам. Опитвам да бъда такава, каквато съм, да изпълнявам това, което съм казала и да разведрявам живота на хората с моето присъствие, с моята музика, с моите песни, защото това ми е професията. Това каза за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net