На 13 януари (1 януари стар стил) 1863 година в Свищов се ражда Алеко Константинов, авторът на завета „Изучете /опознайте/ България, за да я обикнете!“,един от значимите писатели и общественици на свободна България. Творбите му са посветени на живота на българите след Освобождението, описва националния ни характер и критикува типичните национални и балкански черти. Пътувал много по света, описва и се опитва да прилага положителните примери в отечеството ни, заимства идеи от пътуванията си за своите произведения…
„Изключително честен, открит, обаятелен, щедър, демократ по убеждения, чувствителен към болките на обикновените хора, и до днес не само неговите съграждани, но и много българи го чувстват близък и го наричат често само със собственото му име – Алеко.“, разказва уредничката в къща музей „Алеко Константинов“ Анатолия Тодорова.
Алеко Константинов произхожда от един от първите свищовски родове - роден е в семейството на видния търговец Иваница Хаджиконстантинов. Майка му е от голямата видинска фамилия Шишманови. Обучението му започва с частни учители вкъщи с Янко Мустаков, създател на първия хор и Емануил Васкидович, създал първото светско училище. Продължил в Светиноколското училище на възрожденеца Христаки Павлович. В прочутата Габровска гимназия, станала известна като Априловската, учи заедно със съгражданина си и връстник Цветан Радославов, авторът на текста на българския химн. Прекъсва заради Априлското въстание.
На 27 юни 1877 г./ по нов стил/ Свищов става първият освободен град от руските войски и се създава Първото гражданско управление. Канцеларията на свищовското губернаторство се установява в родния дом на Алеко. Тогава той е 14-годишен и става писар, а Иван Вазов е регистратор в канцеларията. Завършва образованието си през 1881 година в гр. Николаев, по-късно записва и право в Одеса, след което се връща в родината.
В България започва работа в столицата като съдия и прокурор. Като адвокат често защитава бедните и онеправдани българи безплатно, а след делата "пропускал" да вземе хонорарите си .
Алеко Константинов развива активна обществена дейност. Обича да пътува, посещава много страни. Пътува и из България. Пътуването е извор на вдъхновение, на родолюбие и на преклонението му пред българската природа. Поставя началото на организирания туризъм с изкачването на Черни връх през 1895 г. Демократ по убеждение, негов идол е Петко Каравелов от Демократическата партия, пише своите статии, фейлетони и пътеписи в органа на партията в. „Знаме“, припомня Анатолия Тодорова.
„Година преди убийството му пише, че иска да дари на Общината в Свищов родната си къща, защото има исторически характер – в нея по време на Руско-турската освободителна война отсяда руският император Александър II. След смъртта му, роднините изпълняват волята му и къщата е превърната в музей на 15.05.1926 г. с три отдела – “Алеко Константинов“, археология и етнография и „Императорската стая на Александър II и неговите генерали Радецки, Драгомиров и Скобелев“, продължава разказа.
Обзаведен с мебели от Виена, днес посетителите могат да видят в дома на Щастливеца люлката и пианото на писателя и на неговите сестри, дрехите с които е бил облечен в деня на убийството и простреляното му сърце в стъкленица. "Пазят се и много оригинални снимки на Алеко Константинов и семейството му, първите издания на „Бай Ганьо“ и на „До Чикаго и назад“. Както и кибритницата му с инициала му „константиновка“. Описана е във фейлетона „Страст“, който започва с „Аз съм щастливец и това го знае цяла България…“, завърши историчката. И припомня, че Алеко Константинов сам нарича себе си Щастливеца след като за кратко време губи семейството си заради туберкулозата…
Три последователни дни, 21, 22 и 23 февруари, публика и гости на Държавна опера Стара Загора ще имат възможността да гледат мюзикъла „Ромео и Жулиета“ по драмата на Уйлям Шекспир и музиката на Жерар Пресгурвик. На 23.02, дебют в ролята на..
Община Хасково, Институт за културно наследство България-Италия и ХГ "Форум" представят изложба живопис "Илюзии" на Константино Льондев. Художникът е известен на хасковската общественост с участието си в Националния пленер "Хасково - вдъхновение",..
Художничката Елена Романова открива днес в Художествена галерия "Руси Карабиберов" Нова Загора своята изложба "Горски приказки". В нея са представени 17 рисунки, изпълнени с молив, въглен и пастел. Елена Романова е родена в Москва, където учи живопис...
Благодарствен знак на Община Стара Загора получи днес многонационалната балетна трупа на Държавна опера Стара Загора с художествен ръководител примабалерината Силвия Томова. Високото отличие е поредното признание за професионализма, творческия устрем и..
Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора“ За периода 17.02 – 23.02 2025 г. База Културен център „Стара Загора“ 17.02 /понеделник/ 19.00 часа Постановка „Баща ми се казва Мария – на село“ ДКТ „Иван..
Старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум с провокативното заглавие „Мене не ме…“. Те определят своя стил като „старозагорски рок с мъглижко звучене“ и са категорични, че не желаят да подражават на никого. Автор на голяма..
Поетесата Мирела Иванова представя антологичната си стихосбирка "Любовите ни" в деня на виното и любовта - 14 февруари. Старозагорските читатели ще могат да съпреживеят лиричните текстове от 17:30 часа в зала „Графика” на Художествената галерия...
До 10 март приемат заявки за участие в Третия национален фестивал на детско-юношеското театрално изкуство „Театрални искри“, който ще се състои от 25 до 28 април на сцената на Народно читалище (НЧ) „Искра – 1860“ в Казанлък. Това съобщи директорът на..
Международното триенале на сценичния плакат – София гостува на Художествена Галерия „Петко Чурчулиев” - Димитровград с изложбата "Плакатът и жените". Експозицията се открива тази вечер от 17,30 ч. и показва творбите на 21 съвременни български..
"Дзак" е заглавието на първото премиерно и бебешко заглавие, за годината, в афиша на Държавен Куклен театър Стара Загора . То ще бъде представено днес, 12 февруари, пред най-малките зрители и техните родители, от 10.30 и 11.30 часа...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net