Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Знание

Доц. Николай Вуков представя монография за народното творчество в българския печат преди Освобождението

Книгата представлява първото цялостно проучване за появата на фолклорни произведения в българските вестници и списания през Възраждането.

3
Доц. д-р Николай Вуков, ръководител на секция "Антропология на словесните традиции", ИЕФЕМ - БАН.
Снимка: Личен архив

„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“ е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. 

Автор на монографичното изследване е фолклористът доц. д-р Николай Вуков, ръководител на секция "Антропология на словесните традиции" към Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ).

"Книгата проследява първите стъпки в събирането и записването на фолклорни текстове, тяхното публикуване и разпространение посредством печатните форми на комуникация, и интерпретирането им в светлината на процесите по изграждане на националната идентичност. Тя улавя този особен момент в българската културна история, при който първите стъпки прави печатната култура за българското население. 

Появата на периодични издания по един много симптоматичен начин популяризира фолклорните материали, които в тези години започват да преминават от своето устно битие на изпяване и разказване - в своята писмена, а след това и печатна форма", съобщи в предаването за фолклорна култура на Радио Стара Загора доц. Николай Вуков.

"Имаме една много богата и наситена история на българската публицистика и журналистика от Възраждането - първото българско периодично издание списание "Любословие", списвано от Константин Фотинов, "Български орел" на Богоров, "Цариградски вестник", също под редакторството на Иван Богоров (най-продължително издаваното, почти 15 години без прекъсване, българско периодично издание). 

В рамките на тези две десетилетия, които са в центъра на внимание в книгата, излизат над 100 издания. Почти без изключение всяко едно от тях системно и неотменно започва да публикува на своите страници записи на фолклорни произведения, основно на народни песни, но също така и гатанки, пословици, поговорки, предания, произведения на фолклорната проза, описания на обичаи, обреди и т.н.", отбеляза Николай Вуков.

"Тази поява на фолклора в печатните издания е свързана с много други процеси, при които народното творчество изиграва своята роля. Това са десетилетията, в които се водят дебати, изработват се политики и стратегии за новобългарския книжовен език - как да бъдат записвани, как да бъдат публикувани и на какви граматични правила да бъдат подчинени тези произведения. Така, че фолклорът изиграва една много важна роля и по отношение на езиковото строителство в този период, и по отношение на изработването на визии и форми, свързани с книжовната култура. Изобщо първите литературни произведения от Възраждането се опират на фолклорни произведения", уточни изследователят.

Официалното представяне на книгата е на 14 януари (вторник), 16:30 часа, Зала 19 на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей, ул. Московска 6А (Княжевския дворец).

Цялото интервю с автора можете да чуете от звуковия файл.

Николай Вуков е доцент в ИЕФЕМ-БАН, преподавател по социална и културна антропология в СУ „Св. Климент Охридски“ и ПУ „Паисий Хилендарски“. Доктор по фолклористика в Института за фолклор – БАН и доктор по история в Централноевропейския университет – Будапеща. Специализирал е в редица университети и научни центрове в чужбина, сред които Института за висши изследвания в Берлин, Дом на науките за човека – Париж, Американския изследователски институт в Истанбул, Колеж „Нова Европа“ – Букурещ, и др. От 2021 г. е ръководител на секция „Антропология на словесните традиции“ при ИЕФЕМ-БАН. Автор и съавтор е на няколко монографични изследвания, както и на над сто научни статии и студии в България и чужбина. Областите на изследователските му интереси включват антропология на паметта и възпоменанията; паметници и музейни репрезентации; родство и семейство; културно наследство в миграция; словесни традиции и нематериално културно наследство.

По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Наградиха отличените във Втория Национален фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в Павел баня

Завърши Вторият Национален фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в Павел баня. Бяха връчени и наградите на отличените представления. Тази година голямата награда е за комедията “Неделя сутрин”. Решението взе журито в състав: Ивелин Керанов –..

публикувано на 31.03.25 в 09:55

Мелани Панайотова: всичко започва с Вяра, дори и тя да е колкото синапено зрънце

Как се случват мечтите - отговор на този въпрос може да ви даде едно момиче, изтъкано от  мастило. Всъщност, момичето е абсолютно реално. Тя е на 18  години, от Стара Загора и за крехката си възраст е преживяла вече 19 операции.  Трудностите не са..

публикувано на 31.03.25 в 08:55

Най-добрите филми от последното издание на Международен Банскофилмфест ще бъдат представени в Стара Загора

В Стара Загора започват Дни на планинарското и екстремно кино. 9 от най-добрите филми от последното издание на Международен Банскофилмфест ще бъдат прожектирани в Регионална библиотека "Захарий Княжески" от 31.03. до 02.04.  Банскофилмфест е..

публикувано на 30.03.25 в 12:39

ХГ Казанлък представя творби на първата българска художничка

Художествена галерия Казанлък представя ретроспективна на Елена Карамихайлова . Една от най-изтъкнатите художнички от следосвобожденската ни епоха е определяна за първата жена с ярко присъствие в историята на българското изобразително изкуство...

публикувано на 28.03.25 в 15:16

Държавен куклен театър Стара Загора вади изпод „Голямата шапка“ красиви послания

„Голямата шапка“ е премиерното заглавие на старозагорския куклен театър, с което малките зрители ще преминат моста между България и Япония. Спектакълът е по мотиви от японската народна приказка „Химе и голямата шапка“. „Голямата шапка“ е..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Десет спектакъла ще бъдат представени на 24-ия Национален куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“ в Ямбол

Десет спектакъла ще бъдат представени по време на 24-ия Национален куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“, от 22-ри до 26-и април в Ямбол. Това съобщи за Радио Стара Загора Елена Дойчева, директор на ямболския Държавен куклен театър (ДКТ)..

публикувано на 26.03.25 в 16:37

150 "Чудонемирчета" ще усмихнат в събота публиката на едноименния конкурс в Казанлък

150 деца на възраст от 4 до 14 години са подали заявление за участие в конкурса "Чудонемирчета" в Казанлък, съобщи за Радио Стара Загора Теодора Георгиева, директор на общинска библиотека "Искра".  Конкурсът  е част от Чудомировите празници,  посветени..

публикувано на 26.03.25 в 09:00

Нова сценична реализация на операта "Риголето" разказаха предпремиерно на ученици в Стара Загора

Необичаен подход за представяне на операта „Риголето“ предложи Държавна Опера Стара Загора днес на младата публика.  Ученици от три паралелки на СУ "Максим Горки", изучаващи испански език, и една англоезична от ГПЧЕ "Ромен Ролан", изслушаха..

публикувано на 25.03.25 в 17:06
Гергана Вълкова

Гергана Вълкова сплита венец от цветове и думи

Гергана Вълкова е художничка.  Тя непрекъснато твори. Има потребност да създава нови картини, да представя познати места по свой начин, да участва в изложби. Има ученици от най-различни възрасти. И всички до един влюбени, в изобразителното..

публикувано на 25.03.25 в 13:25

Нарисувай стих призовава фондация от града на розите

Фондация "Артин Азинян", Казанлък, спечели проект за Национален конкурс на тема "Нарисувай стих" . Финансирането  е 11 500 лева, осигурени от Национален Фонд "Култура". Конкурсът е адресиран към учениците от 5 до 12 клас в общообразователните и профилирани..

публикувано на 25.03.25 в 10:10