Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Стефан Шоселов
Снимка: Радио Стара Загора

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на старозагорската структура на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Той припомни, че до края на 2024 г. абонатите на промишлен ток получаваха от държавата отчисления за цените, които надвишават 180 лева на мегаватчас. 

Очакванията са Народното събрание бързо да приеме нужните промени, за да гарантират, че механизма за компенсации ще продължи. По думите му очакванията са неблагоприятната прогноза на пазара за електрическа енергия да продължи и през идните месеци. Бизнесменът изрази надежда за сформирането на стабилно правителство.

Близо милиард лева могат да помогнат за развитието на икономиката и бизнеса в района на Стара Загора, припомни Стефан Шоселов, като по думите му трябва да се стърси създаването на високотехнологични производства.

„Предстои участие по няколко програми. По плана за възстановяване, по регионалните планове очакваме около 600 млн. лв. за малки, средни и големи предприятия. Около 180 млн. лв. се очакват и за индустриалните зони. Този ресурс би помогнал икономиката в нашия регион да се развива“, каза Шоселов.

Той коментира, че има данни, че управляващите ще се опитат да запазят дейността на топлоцентралите в „Марица-изток“ включително и с въвеждането на нови очистващи въглеродния диоксид технологии.

Стефан Шоселов заяви, че е умерен оптимист за развитието на Стара Загора и региона. Припомни, че се очаква разширяване и на индустриалната зона. 

По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

У дома на трети март!

Отбелязваме 147 години от Освобождението на България след петвековно османско владичество. Датата е обявена за национален празник през 1990 г. с решение на Народното събрание. Всички знаем какво гласи надписа на входа на сградата на Народното събрание :..

публикувано на 03.03.25 в 16:00

Георги Колевичин: Аконкагуа е нещо по-различно, близо е до Екватора и е най-високия връх извън Азия

Георги Колевичин и сред младото поколоние български алпинисти. Преди половин година бе на връх Авицена (7134 м), екс Ленин в планинската система Памир. Преди месец осъществи една от мечтите си, а именно достигане на най-високия връх извън континента..

публикувано на 02.03.25 в 14:48

Български евродепутати от ЕНП настояват за промяна на „Зелената сделка“

Сигурността да се превърне в основа на всички политики пред ЕС. Зад тази позиция се обединяват шестимата български евродепутати от групата на ЕНП-петима от ГЕРБ-СДС и един от ПП-ДБ. Те настояват за промяна в „Зелената сделка“ в посока..

публикувано на 24.02.25 в 15:52

Академик Васил Николов: България още няма стратегия за археологическото наследство

Среща разговор на тема „За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години“ ще се проведе от 18 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. На събитието ще присъства академик Васил Николов, който..

публикувано на 21.02.25 в 15:29

Борислав Григоров: "Резерват „Калиакра“ и най-типичните ни степни тревни съобщества"

"Резерват „Калиакра“ е сред първите защитени територии у нас. Идеята за създаването му идва от желанието за опазване на местообитанията на тюлена монах (срещан тук до 80-те години на миналия век), морските екосистеми, степната растителност и..

публикувано на 21.02.25 в 09:32
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Няма драма с бюджета

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..

публикувано на 19.02.25 в 14:02

BESCO обмисля регионална структура и подкрепа за стартиращи бизнеси в Стара Загора

Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO),  консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30