Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60 минути повече "Здраве"

Световна седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари)

Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди деца, страдащи от тях.

През тези 7 дни пациенти и специалисти обединяват своите усилия, за да дадат гласност на един социално значим проблем.

Теди Дечева – майка на дете с Ве Ес Ем, както съкратено наричат вродената малформация на сърцето. Откриват заболяването на дъщеря й и я оперират, когато е била на 8 месеца. Днес момиченцето е на 7 години и знае, че сърцето й е коригирано. Всяка година празнуват деня на операцията като Ден на сърчицето. Детето посещава нормално училище и играе по нормален начин с останалите деца. Веднъж годишно посещават за контролен преглед Националната кардиологична болница. Теди е категорична, че ще приучи дъщеря си и след навършване на 18 години да продължи да проследява състоянието си, за да си гарантира адекватна и навременна намеса при промяна на здравното й състояние.

Наричат децата с коригирани сърца бойци.

Историята на заболяването и как се е променил животът на семейството, чуйте в звуковия файл.

Вродените сърдечни малформации са най-често срещаните вродени дефекти по света. Близо 500 новородени български деца биват засегнати от тях всяка година. Вродените сърдечни малформации са най-честата причина за смъртност в ранна детска възраст (до 12-месечна възраст), когато не са диагностицирани или лекувани своевременно, показва информация на Асоциация „Детско сърце“. Причината е, че вродените сърдечни малформации водят до сърдечна недостатъчност. Децата са със затруднено дишане, увеличен дерен дроб и слезка, отоци по долните крайници.

В Националната кардиологична болница се намира единствената структура в България, в която се предлага пълно обгрижване на този вид пациенти. Годишно се хоспитализират 900 деца, оперират се 250, катетеризират над 300, интервенционални процедури се извършват при 100, проследяват се над 10 000 пациенти.

Но специалистите са недостатъчно, а отскоро има недостиг и на рехабилитатори.

Най-сигурният и лесен начин да се открие навреме ВСМ е фетална морфология при кардиолог, извършена между 20 и 24 гестационна седмица на бременността, но това изследване не е включено в задължителната пренатална диагностика, уточни за предаването „60 минути повече здраве“ Мария Найденова от Асоциация „Детско сърце“. Организацията оказва психо-социална помощ, предоставя специализирани консултации на сърдечно болните деца и семействата им. Извършват социално-правна дейност, медицинска дейност и други дейности в подкрепа.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Влияние на щитовидната жлеза при забременяване

Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..

публикувано на 08.02.25 в 12:05

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44

Лекарските прегледи в селата ще продължат в община Нова Загора

Община Нова Загора има 31 села, но много от хората в тях са затруднени поради финансова невъзможност или отдалеченост от общинския център да получат навременен медицински преглед. По тази причина от миналата година Общината започна да работи по..

публикувано на 27.01.25 в 09:10

40% от българите са със затлъстяване

40% от българите са със затлъстяване, а с най-висока степен на заболяването са 25% от хората, показват данните от представително социологическо проучване. Лоша е тенденцията и при децата. България се нарежда на второ място в Централна..

публикувано на 25.01.25 в 12:37