Как да събираме билки за лично ползване

Събирането на билки е  естествено в страната ни. Наред със стотиците хиляди билкосъбирачи, за които брането на лечебни растeния е поминък, други стотици хиляди, а може би милиони туристи, също събират лековитите стръкове, листа, цветове и корени. Много от..

публикувано на 02.06.16 в 13:02

Критично застрашеното от изчезване блатно кокиче

Блатното кокиче е красиво и рядко лечебно растение, чието опазване е важна мисия за България. То е особено ценно по две причини. Едната е, че е незаменима суровина за  производството на българския лечебен препарат нивалин, втората, че заради уникалните си..

публикувано на 02.06.16 в 13:00

Стандарти за сертифициране на устойчиво управление и събиране на диворастящи растения

Натискът върху потенциално уязвими растителни видове  може да застраши както дивата природа , така и поминъка на събирачите , които в повечето случаи са от най-бедните социални групи. Затова се насърчава създаването и прилагането на  стандарти за..

публикувано на 02.06.16 в 12:52

Събиране на кори от бяла бреза

Корите  на лечебните растения се събират през пролетта. Тогава движението на сокове е засилено и кората лесно се отделя от дървото, а концентрацията на полезните вещества в корите е най-силна. Най-добре е да се събира кора от млади стебла и клони...

публикувано на 02.06.16 в 12:47

РИОСВ Шумен отчита изкупуване на 600 тона билки през миналата година

В началото на всяка календарна година билкозаготвителите, собствениците на изкупвателни пунктове, търговците на билки, които са събирани от дивата природа, подават отчети в Регионалните инспекции по околната среда и водите. В отчетите трябва да се съдържа..

публикувано на 02.06.16 в 12:41

Семеен бизнес с лечебни растения в село Ивански, Шуменско

Страната ни губи средства, като изнася билки като суровина, вместо да ги преработва на място и да придобива печалба. Има и примери, които показват, че богатството от българските лечебни растения може да остане тук. Един от тях е в село Ивански, област..

публикувано на 02.06.16 в 12:38

Производство на етерично масло от лайка

Етеричното масло от лайка е едно от най-употребяваните във фармацията. Лечебните му свойства са много: противовъзпалителни, кръвоспиращи, болкоуспокояващи, стимулира отделянето на стомашен сок, ускорява сърдечния ритъм. Етеричното масло намира..

публикувано на 31.05.16 в 11:59

Култивирането на валериана - най-добрият начин за опазване на естествените находища

Валерианата е популярно растение, познато и прилагано отдавна. Отначало в народната, после и в официалната медицина. В България е известна още като дилянка, коча билка или котешка трева. Терапевтичното й действие се дължи на цял комплекс съставки , които..

публикувано на 30.05.16 в 11:30

Събиране и опазване на лечебните корени от девесил

На растението девeсил са били приписвани девет сили , изцеряващи от девет недъга. Всички познаваме специфичния му аромат. Наземната част употребяваме най- вече за подправяне на ястия, особено в южноевропейската кухня. От край време се знае, че..

публикувано на 27.05.16 в 11:44

Календар на билките - памуклийка

Сред уникалното растително разнообразие на Странджа планина откриваме един малко познат вечно зелен храст , който местните хора наричат памуклийка заради нежните му, намачкани като памучен плат розово-лилави цветове. Това рестение съдържа голямо..

публикувано на 13.04.16 в 16:49