Световните фондови борси се оцветяват в червено, докато щатският долар удари 6-месечно дъно спрямо останалите основни валути на фона на набиращите все по-голяма скорост политически скандали около президента на САЩ Доналд Тръмп.
Само в рамките на няколко дни Белият дом стана център на все по-големи политическите трусове, свързани с президента Тръмп, което кара инвеститорите да бъдат по-предпазливи и да започнат да избягват покупките на т.нар. "рискови" активи. След изненадващото уволнение през миналата седмица на шефа на ФБР Джейм Коми, последва скандал около информацията, че при срещата си с руския външен министър Сергей Лавров, Доналд Тръмп е споделил секретна информация от най-високо ниво относно планове за операции срещу "Ислямска държава".
През последните часове избухна пореден скандал, след като вестник The New York Times написа, че президентът е поискал преди време от Джейм Коми (когато все още е бил шеф на ФБР) да спре разследване срещу бившия съветник по националната сигурност Майкъл Флин, който подаде оставка през февруари, след като стана ясно, че е обсъждал американските санкции срещу Русия с руския посланик във Вашингтон. Въпреки че Белият дом отхвърли тези твърдения, Комисията по надзор в Долната камара на Американския конгрес поиска от ФБР да предостави до 24 май всички документи, свързани с контактите между президента Доналд Тръмп и вече бившия шеф на Бюрото Джеймс Коми.
Ескалиращото политическо напрежение около президента на САЩ провокира рано сутринта понижение на акциите, търгувани на азиатските борси, последвано от негативен старт на борсите в Европа и спад на фючърсите на трите основни американски фондови индекси часове преди старт на търговията на "Уолстрийт". Глобалните инвеститори се опасяват, че "кръговата отбрана", която започва да заема Тръмп, ще изостави на заден план и далеч във времето поетите от него по време на предизборната кампания ангажименти за стимулиране на икономическия растеж на САЩ посредством мащабна реформа за намаляване на данъците и държавни разходи за инвестиции в инфраструктура за над 1 трлн. долара.
В същото време инвеститорите започват да се тревожат от реалната възможност за скорошна процедура по импийчмънт на американския президент, като някои анализатори вече оценяват тази вероятност на над 50 на сто след статията на The New York Times.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава в началото на днешната търговия с 0,22%, немският индекс DAX – с 0,26%, италианският индекс MIB – с 0,60% и френският CAC40 – с 0,39%. Единствено лондонският индекс FTSE100 бележи предпазливо повишение с 0,08%, но и тук инвеститорите са доста предпазливи, с оглед на нарастващите опасения относно способността на Тръмп да проведе обещаните реформи и преди важните данни за състоянието на британския пазар на труда.Набиращите скорост политически трусове в САЩ водят до спад на фючърсите на индекса на сините чипове DJIA с 0,45%, на широкия индекс S&P500 – с 0,47% и на технологичния индекс Nasdaq100 – с 0,33%.
Щатският долар също остава под натиск от продажби, като по-рано днес удари ново 6-месечно дъно спрямо останалите шест основни валути (най-ниско ниво от 9-и ноември 2016 година), заличавайки по този начин напълно своите печалби, които бяха факт след изненадващата победа на Доналд Тръмп в американската президентска надпревара през миналия ноември. На старта на европейската търговия в сряда еврото продължи ясно изразения си възходящ тренд в сила от предходните три сесии на търговия, поскъпвайки за кратко до 6-месечен връх от 1,1122 долара, преди да последва известна негова стабилизация около и малко под 1,1100 нивото. Инвеститорското напрежение в световен план допринася и за по-нататъшно поскъпване на японската йена и на швейцарския франк с оглед на техния статут на "валути-убежище". Днес доларът се понижава с 0,55% към 10-дневно дъно от 112,26 йени и с 0,2% към 7-седмично дъно от 0,9820 франка.
От статута си на "инвестиция-убежище" се възползва и златото, като фючърсите на благородния метал с доставка през юни нараства с 0,65% към 1245 долара за тройунция, достигайки най-високо ниво от 3-ти май насам.