Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръст на производствените цени в Германия през април до петгодишен връх

Еврото намира подкрепа от проинфлационите немски данни

Производствените цени в Германия отбелязаха през април най-солиден растеж на годишна база от повече от пет години насам с оглед на по-високите цени на металите при по-нататъшно нарастване и на енергийните цени, показват данни на немската федерална статистика Destatis.

Индексът PPI, измерващ цените на производител, се повиши през април с 0,4% спрямо месец по-рано и при очакванията за по-скромно повишение с 0,2 на сто.

На годишна база растежът на производствените цени на Германия се ускори до 3,4%, след като през март индексът PPI се повиши с 3,1%, докато осреднената прогноза на финансовите пазари беше за повишение с 3,2 на сто. Това представлява най-солиден ръст на производствените цени от декември 2011 година насам, когато индексът PPI нарасна с 3,5 на сто.

Подобно на предходните месеци, енергийните цени продължават да бъдат важен двигател за растежа на производствените цени, повишавайки се с 4,6% спрямо април 2016-а година. Цените на петролните продукти се увеличиха с 14,9%, а цените на електроенергията - с 8,2%, докато цените на природния газ се понижиха с 6,1 на сто.

В същото време производствените цени на стоки за междинно потребление, които формират около 31% от общия PPI индекс, се повишиха през април с 4,3% най-вече поради поскъпването на металите в световен план.

Основният индекс PPI (изключвайки енергийните цени) нарасна през април на месечна база с 0,3% и с цели 2,8% спрямо 12 месеца по-рано - най-солиден негов растеж на годишна база от октомври 2011-а година насам, посочва Destatis.

Това рязко повишаване на производствените цени може да допринесе през следващите месеци за допълнително нарастване на и без това вече доста високата инфлация във водещата икономика в Европа. Според данни на Destatis от по-рано този месец, потребителската инфлация (индекса CPI) в Германия се ускори рязко през април до 2,0% от 1,5% през март и след като през февруари нарасна на годишна база с 2,2% - най-солиден скок на потребителските цени от август 2012 година.

Ако тенденцията на повишаване на цените се запази и през идващите месеци, това може да увеличи призивите на редица немски политици и икономисти, както и от страна на Бундесбанк, за скорошен край на серията стимулиращи програми, стартирани от ЕЦБ, включително на програмата за "количествени улеснения" в размер на общо 2,3 трлн. евро, която по план би трябвало да приключи в края на 2017-а година.

По-силното от очакваното нарастване на немските производствени цени допринесе за поскъпване на еврото с 0,42% към 1,1160 долара с поглед към неговия 6-месечен връх от 1,1171 долара, достигнат в началото на вчерашната търговия.

В същото време единната европейска валута се търгува около 0,8570 британски лири, парирайки значителна част от спада си в четвъртък до 0,8524 нивото и поскъпва с 0,45% към 124,30 японски йени, отскачайки от вчерашно двуседмично дъно около 122,56 нивото.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени