Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Понижение на европейските акции след по-слаби от очакваното данни за бизнес активността в еврозоната

В сряда европейските фондови борси се оцветиха в червено, следвайки вчерашното негативно представяне на Уолстрийт. Инвеститорите бяха изненадани и от малко по-слаби от очакваното данни на агенция Markit за промишлената и активността в сферата на услугите на Франция, Германия и в цялата еврозона през февруари.

И трите основни американски фондови индекса приключиха търговията във вторник със загуби, отбелязвайки по този начин край на шестте предходни сесии на непрекъснат растеж. Индексът на сините чипове DJIA се понижи с 1,01% най-вече в резултат на солиден спад от 10% на акциите на най-голямата в света верига магазини "Уол-Март". Широкият индекс S&P500 приключи търговията във вторник с понижение от 0,58%, а технологичният индекс Nasdaq Composite се понижи символично с 0,07 на сто.

През днешната извънборсова търговия техните фючърси продължават да бележат известно понижение, тъй като инвеститорите са в напрегнато очакване на стенограмата от януарското заседание на Федералния резерв. Внимателно ще се следи дали американските централни банкери изглеждат притеснени от засилващия се инфлационен натиск през последните месеци и дали това няма да доведе до по-агресивна политика на затягане (повишаване) на федералната фондова лихва през настоящата година. В очакване на старта на реалната търговия на Уолстрийт фючърсите на индекса DJIA се понижават с 0,22%, на S&P500 - с 0,18% и на технологичния индекс Nasdaq100 - с 0,05%. Това напрежение се отразява негативно и на европейските пазари на акции, като общият фондов индекс Stoxx Europe 600 се понижава през днешната търговия с 0,62%, заличавайки вчерашен отскок с 0,6 на сто.

Германският индекс DAX 30 се понижава с 0,83%, отразявайки и по-слабото проучване на агенция Markit за бизнес активността във водещата европейска икономика през февруари. Основният индекс на борсата в Париж CAC40 се понижава с 0,45%, след като и аналогичните данни за Франция показаха известно забавяне на здравата през последните месеци експанзия на промишлената и на активността в сферата на услугите.

Британският индекс FTSE100 губи 0,22% от стойността си въпреки известен подем във финансовия сектор, след като акциите на банката Lloyds Banking Group PLC поскъпват с близо 2% в резултат на новината, че голямата банкова институция стартира процеса на обратно изкупуване на акции за 1 млрд. паунда.

Солидни финансови резултати за 2017-а година отчете компанията Glencore PLC, което доведе до поскъпване с цели 3,72% на акциите на известната компанията, занимаващата се с търговията на суровини. Нетна печалба на Glencore за миналата година се е повишила повече от четири пъти спрямо предходната година, достигайки 5,78 млрд. долара спрямо едва 1,38 млрд. долара през 2016-а година.

Останалите компании от минно-добивния и индустриалния сектор обаче се търгуват на негативна територия с оглед на по-ниските цени на суровините в резултат на продължаващото и днес предпазливо поскъпване на щатския долар. Акциите на Rio Tinto PLC се понижават с 1,15%, на BHP Billiton - с 1,48%, на ArcelorMittal - с 1,1%, а на Fresnillo PLC - с 2,02%.

Днешното понижение на петролните цени се отразява негативно на енергийния сектор, където акациите на British Petroleum се понижават с 0,55%, а на Royal Dutch Shell PLC - с 0,2%.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна