Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МАЕ прогнозира увеличаване на световното потребление на петрол през 2018, но при по-силен ръст на предлагането

Международна агенция по енергетика

Търсенето на петрол в световен мащаб се очаква да нарасне през тази година по-силно от досегашните прогнози, но предлагането вероятно ще се увеличи с по-бързи темпове, което може да доведе до повишаване на наличните складови запаси през първото тримесечие на 2018-а година, отбеляза в четвъртък Международната агенция по енергетика (МАЕ).

В своя редовен месечен доклад, следен внимателно от участниците на петролните пазари, МАЕ прогнозира повишаване на потреблението на петрол през настоящата година с 1,5 млн. барел спрямо предходна прогноза за нарастване с 1,4 млн. барела, като се очаква потреблението да се увеличи 99,3 млн. барела на ден от 97,8 млн. барела през 2017-а година.

В същото време обаче MAE продължава да очаква, че предлагането на петрол от страна на производителките извън ОПЕК ще нарасне с 1,8 млн. барела до 97,9 млн. барела дневно, докато в рамките на картела ще бъде около 32,4 млн. барела - малко над заложените във февруарски доклад 32,3 млн. барела на ден.

Базираната в Париж организация прогнозира, че през 2018-а година производството на петрол в САЩ ще нарасне с 1,3 млн. барела и към края на годината ще надвиши нивото от 11 млн. барела на дневно.

Според МАЕ търговските петролни запаси в индустриално развитите държави от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) са нараснали през януари за пръв път от седем месеца насам до 2,871 млрд. барела, което е с 53 млн. барела над петгодишното средно ниво. Ако се предположи, че производството в рамките на Организацията на страните износителки на петрол няма да претърпи промени до края на годината, МАЕ очаква известно увеличаване на складовите запаси в рамките на страните от ОИСР през първото тримесечие на 2018-а година, след което да последва известно намаляване.

Международната агенция по енергетика обаче отбеляза, че намаляването на добивите във Венецуела с 50% - здрав спад, който не беше наблюдаван от повече от десет години насам, има шанс да поднови тенденцията на понижаване на световните петролни складови запаси. Именно намалялото производство във Венецуела доведе до понижаване на общите добиви в ОПЕК през февруари до 32,1 млн. барела на ден, отбеляза МАЕ.

Трябва да се има предвид, че в опит да се намалят наличните складови запаси и да се повишават петролните цени, ОПЕК и други водещи производители като Русия продължават да спазват споразумението за съкращаване на техните добри с около 1,8 млн. барела на ден, което е в сила от началото на 2017-а година и на този етап ще остане в сила до края на 2018-а година.

В своя мартенски доклад МАЕ също така посочи, че решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи мита върху вноса на стомана и алуминий, което доведе до заплахи за контрамерки от страна на важни американски търговски партньори, представлява риск за прогнозите за икономически растеж в световен мащаб.

"Евентуално забавяне на глобалния икономически растеж ще има силни последици, особено по отношение на горивата, използвани в корабоплаването и в индустрията, свързана със стокообмена", предупреди МАЕ.

Според организацията, растежът на световната търговия е силен, като се ускори от 2,5% през 2016-а до 4,7% през 2017-а година. Именно това се цитира от МАЕ като вероятна причина за стабилното нарастване с 1,8% на глобалното търсене на дизелово гориво през миналата година.

Междувременно петролните цени парираха първоначалното си сутрешно понижение и вече нарастват с около половин процент, тъй като инвеститорите изглежда предпочитат да акцентират върху завишената прогноза на МАЕ за потреблението на петрола през настоящата година, игнорирайки в същото време по-високите оценки на базираната в Париж организация по отношение на петролните добиви извън ОПЕК и в частност тези в САЩ.

Фючърсите на петрола сорт брент с доставка през май нарастват в рамките на деня с 0,46% към 65,20 долара за барел, а на американският лек суров петрол с доставка през април - с 0,54% към 61,39 долара за барел, следвайки тяхно повишение с по 0,4% по време на търговията в сряда.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна