Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икономическите нагласи в Германия продължават да се влошават драматично

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Очакванията на германските анализатори и инвеститори относно състоянието на икономиката на Германия през следващите месеци продължават да се влошават силно и през април с оглед на растящото търговско напрежение между САЩ и Китай и притесненията около ситуацията със Сирия. Това показва проучване на центъра за европейски икономически изследвания Zew.

Индексът на базирания в Мюнхен изследователски институт Zew, измерващ бъдещите икономически очаквания в Германия за следващите шест месеца, се срина през април с цели 13,3 пункта до -8,2 пункта от +5,1 пункта през март и с цели 26,0 пункта под февруарското ниво от 17,8 пункта, докато очакванията на финансовите пазари бяха за по-скромно понижение до -1,0 пункта. Това е най-ниското ниво на индекса от ноември 2011 година насам и далеч под неговото дългосрочно ниво от 23,5 пункта, както и под неговия януарски връх от 20,4 пункта.

В същото време индексът, определящ оценките на инвеститорите за текущите условия в Германия, спадна доста по-скромно до 87,9 пункта от 90,7 пункта месец по-рано и средна прогноза за индекс на ниво от 88,0 пункта.

                                                                                                           Индекс на икономическите нагласи в Германия

Снимка"Причините за този спад на очакванията могат да се открият главно в международния търговски конфликт, който беше предизвикан от САЩ, и със сегашната ситуация около войната в Сирия. Значителният спад на производството, износът и продажбите на дребно в Германия през първото тримесечие на 2018 година също има отрицателен ефект върху бъдещото икономическо развитие", посочи президентът на института ZEW професор Ахим Вамбах.

"Фактът, че индексът на икономическите очаквания е вече под нулата, означава, че мнозинството инвеститори прогнозират влошаване на германските икономически условия през следващите шест месеца и значително забавяне на растежа на БВП на годишна база от експанзията с 2,9% през четвъртото тримесечие на 2017 година", отбеляза в свой анализ компанията Capital Economics.

Съществено понижение бележат и очакванията на експертите на финансовите пазари относно икономическото развитие в цялата еврозона, като съответният индикатор се срина през април с 11,5 пункта до ниво от 1,9 пункта (от 13,4 пункта през март). Показателят, оценяващ настоящата икономическа ситуация в региона обаче се подобри леко през април до 57,7 пункта от 56,2 пункта през март. Факторите, стоящи зад спада на икономическите настроения в еврозоната, са същите както при Германия - слабите данни за производството и за продажбите на дребно през първите три месеца на 2018 година. Търговският конфликт със САЩ, както и несигурността, произтичаща от сирийската война по отношение на отношенията между Русия и САЩ, също оказват отрицателно въздействие върху икономическите очаквания за еврозоната, допълни институтът Zew.

Междувременно Ройтерс цитира свои източници, според които водещите германски икономически институти (включително и Zew) са повишили техните прогнози за растежа на най-голямата европейска икономика през тази година до 2,2% от предишна оценка за експанзия от 2,0%. Шестте водещи института също така очакват по-добър растеж и през 2019 година от 2,0% при предишна тяхна прогноза за 1,8 на сто.

Техните нови прогнози за развитието на икономиката на Германия ще бъдат оповестени официално в четвъртък (19-и април), допълва Ройтерс.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна