Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Голяма вариация на личното потребление в ЕС през 2017 година, като в България то е с цели 45% под средното равнище на съюза

България е и с най-нисък БВП на глава от населението, раняващ се на 49% от средния за ЕС

Фактическото индивидуално потребление (ФИП), което измерва материалното благосъстояние на домакинствата, изразено в стандарти на покупателната способност (СПС), варира силно през 2017 година сред отделните държави от ЕС - от 55% до 130% от средното европейски равнище, като по този показател България е на опашката с ФИП, който е с цели 45% под средното ниво в ЕС, съобщава Националния статистически институт, цитирайки данни на Евростат.

Десет страни-членки отчитат ФИП на човек от населението над средното за ЕС равнище, като най-високо е в Люксембург - с 30% над осредненото европейско ниво, следван от Германия и Австрия (с около 20% над средното ниво). Нивото на ФИП в Обединеното кралство, Финландия, Белия, Дания, Нидерландия, Франция и Швеция пък варира между 9% и 14% над средното за 28-е членки на съюза.

ФИП на други дванадесет държави-членки варира от средното европейско ниво до 25% по-ниско от това ниво, като в Италия, Ирландия и Кипър равнището на ФИП е с до 10% под средното за съюза, в Испания, Литва, Португалия и Чешката република - от 10% до 20% по-ниски, а в Малта, Гърция, Словения, Полша и Словакия - от 20% до 25% по-ниски от средноевропейското равнище.

                                                           Фактическо индивидуално потребление на човек от населението в ЕС през 2017

Снимка

Шест страни-членки пък отчитат ФИП на човек от населението с около и повече от 30% под средното за ЕС ниво, като Естония, Латвия и Румъния имат ФИП с около 30% под европейското осреднено ниво, докато Унгария и Хърватия - с около 40% по-ниско.

Според тази статистика, в България равнището на Фактическото индивидуално потребление (ФИП) е с цели 45% по-ниско от неговото средно ниво за целия Европейския съюз през 2017-а година.

НСИ представи и последни данни на Евростат, според които БВП на човек от населението варира  от едва 49% в България до цели 253% в Люксембург спрямо средното равнище за ЕС. Трябва да се има предвид, че брутният вътрешен продукт (БВП) е основен измерител на икономическата активност, като в единадесет страни-членки на съюза нивата на БВП на човек от населението са над средното за съюза за миналата година.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна