Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Почти всеки втори роднина е отказал близкият му, изпаднал в мозъчна смърт, да стане донор. От общо 89 роднини и съпрузи 23-ма са били категорични, че не желаят органите и тъканите на техните покойници да спасят чужд живот, разказва МОНИТОР. Това показват данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ за две години и девет месеца - от 2017 до 4 октомври 2019-та. През 2017 са попитани 43 човека, отказите са 13, което прави 33%. За 2018 – проведените интервюта с близки са 29, като 7 са отказите, което е 25 на сто. 2019 г. - до 3 октомври са проведени разговори със 17 роднини - отказите са 3. Независимо че броят на несъгласията намалява, това е привидно, тъй като намалява и броят на потенциалните донори от тези, които са изпаднали в мозъчна смърт.

Безпочвените слухове за отнемане на деца, които нагнетяват от няколко месеца напрежение в социалните мрежи, ескалираха в масова истерия сред роми в няколко града и изпразниха буквално за минути няколко училища с преобладаващо ромски ученици в Сливен и Карнобат, пише от първа страница СЕГА. Родителите панически извеждаха децата си от учебните заведения, стискайки ги здраво за ръка заради опасения, че те ще им бъдат взети от социалните служби - според едни информации заради прословутата стратегия за детето, според други - задето децата не са припознати от бащите си. По съвпадение в понеделник просветният министър Красимир Вълчев беше на отдавна планирано посещение в друга гимназия в Сливен. Полицията тепърва ще проверява кой, как и защо е подплашил хората, а от Министерството на образованието определиха случилото се като "целенасочена атака към една от най-важните задачи пред образователната система и усилията на цялата общност - всяко дете да посещава училище".

Фалшива новина, че социални са тръгнали да прибират децата, взриви двете ромски махали в Карнобат, продължава темата МОНИТОР. Местната общност буквално изпадна в истерия. В ранния предиобед десетки родители обсадили училището и поискали да приберат отрочетата си. "Дошли са да ни вземат децата. Няма да ги дадем, те да не са животни", викали пред школото изплашените роми. Учителите се опитали да им обяснят, че децата им са в час и никой няма да ги вземе, но родителите не искали и да чуят. Всички до един са прибрали хлапетата си и заплашили, че няма да ги пуснат повече на училище. Същата драма се разиграла и пред детската градина. Масовата истерия в Карнобат е била подпалена от фалшиви новини, пуснати с постове в социалните мрежи. Според измислените публикации,  социални служители пристигнали в града, за да отнемат отрочетата от семействата им. От образователния инспекторат в Бургас потвърдиха за неприятната ситуация и казаха, че са запознати с проблема.

Столичната община е загубила на първа инстанция едно от заведените дела срещу наложени от регионалното министерство крупни санкции по европроекти. Според решение на Административния съд - София, МРРБ правилно е наказал общината с финансова корекция в размер на 1 765 927,46 лв. за допуснати нарушения при провеждане на поръчка за ремонт на 26 училища и детски градини, съобщава СЕГА. Проектът се реализира по Оперативна програма "Региони в растеж". В Административния съд - София, текат и други дела за допуснати от общината нередности по европроекти, но при повечето от тях съдът ще се произнесе след изборите. Това показа проверка на "Сега" по течащите съдебни дела срещу наложени финансови корекции на Столичната община по ОПРР. Както "Сега" писа, столицата бе санкционирана с 1,6 млн. лв. за нередности при провеждането на поръчките за ремонтите на центъра, а после се оказа, че на общината са наложени и други корекции по крупни проекти. При окончателно потвърждение на санкциите в съда тези разходи няма да бъдат възстановени от ЕС, а ще останат за сметка на общинската хазна. 

Процентът на големите домакински уреди, като перални, съдомиялни и хладилници, които са се развалили в рамките на пет години се е увеличил от 3,5% на 8,3%, информира МОНИТОР. Част от електроуредите сдават багажа значително по-рано или малко след като им изтече гаранцията, която е 2 години. Това сочат данните от проучване, направено между 2004 и 2012 година. Заради това Европейската комисия задължи производителите да правят електроуредите по-качествени и да осигуряват резервни части в продължение на 10 години.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна