Синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа" направи анализ на образователната система след влизането в сила на новия Закон за предучилищното и училищно образование, съобщиха от синдиката.
Първият извод от анализа е, че българското образование е недофинансирано с 3,18 процента от ниския БВП на България. Поне 500 милиона лева повече трябва да се заложат в новия бюджет за образование през 2017 г., като поне още толкова повече трябва да има през 2018 г.
Централизираният прием за първи клас би помогнал много на системата, ако Министерството на образованието и науката поеме тази отговорност, но смелото решение ще има нужда от подкрепата на цялата българско общество, се посочва в анализа. В него се казва, че при преминаването към едносменен режим на организация МОН ще има нужда от подкрепата на правителството и Министерството на финансите, защото за учениците, учещи в 560 училища, трябва да се намерят класни стаи, за да спрат "порочните две смени". Това е смела реформа свързана със строежа на стотици нови учебни сгради.
Резултатите от средното образование констатират не действителна, а функционална неграмотност на ученици и студенти. Българските ученици трудно правят връзка между наученото и обективната реалност, поради продължаващата порочна ориентация на средното образование към класно-урочната система. При формирането на новите образователни политики, съпътстващи новия образователен закон, безспорно това ще се променя, но бавно. Във висшето образование обаче проблемите са много по-дълбоки, заради които десетки хиляди млади хора избират да продължат висшето си образование в Европа и света.
Успехите на учениците роми са все по-определящ фактор при крайните резултати и образователните критерии се приравняват към тях. Тази порочна тенденция вече трайно води към "опростяването" на училищното образование при прилагане на новия закон, примерно със задължителното преминаване от клас в клас до четвърти, посочват от синдиката. Катастрофалният правопис и извънредно оскъдните средства за изразяване на ученици и студенти, според синдиката, са резултат не на дефицити в образователната система, а на липса на връзка в съвременното българско общество с представеното в училище и университета.
Друга констатация е, че детските градини не стигат традиционно, а повечето от половината ученици учат в една пета от училищата. "Борбата за детските градини и ясли в някои градове е гражданска война за надхитряне и надцакване на желаещите родители да запишат своите деца", посочват синдикалистите. Според тях "радост" на желаещите висше образование е, че предлаганите места в университетите са над 70 000 и надвишават двукратно възможните кандидат-студенти.
Финансирането на образованието в България е показно казано "строеж на къща без основа", се посочва в анализа. В него се коментира също, че философията на остарелия делегиран бюджет в средното и професионалното образование - парите, които следват ученика са оскъдно малко, като те трябва да следват и учителя, директора, спецификата на училището и особеностите на географското разположение.
Професионалното образование се нуждае от недвусмислена и незабавна реформа, което далеч не означава закриване на професионални училища, а тясна връзка на изучаваните професии с пазара на труда, с акцент увеличаване на часовете за практически знания при всяка професия. Финансовият стандарт трябва да осигурява условия за тези практически занимания, заявяват синдикалистите.
Няма бедстващи хора на територията на община Самоков, независимо че едно от селата вече трети ден е без ток и други 4 в момента са без електрозахранване. Това каза за БНР кметът на Самоков Ангел Джоргов: "С изключение на електроподаването, което наистина е голям проблем, останалите неща като почистване на улиците, сметосъбиране, нещата са нормални. Към..
Тежка техника пробива 6-километровия път между кюстендилските села Ломница и Гурбановци, откъснати при снеговалежа в сряда. В Гурбановци живее само един жител, който работи в Кюстендил, наложило му се да се придвижва пеша. Утре ще започне пробиване и почистване на пътя към с.Церовица - около 1 километър, до жп гарата при много трудно трасе, каза за..
От сутринта около 90 населени места в Западна България или части от тях са без електрозахранване. Заради сложната обстановка някои от селищата са без ток вече три денонощия. Близо 30 аварийни екипа са пренасочени към най-тежко засегнатите райони, каза Ралица Николова от дружеството "Електрохолд": Трети ден без ток са десетки села в Габровско..
В София и тази година няма да има фойерверки и заря в Новогодишната нощ . Вместо това светлинно шоу ще радва столичани и гости на града като част от програмата на новогодишния концерт на площад „Княз Александър I“, организиран от Столична община. От администрацията призоват столичани да се въздържат от използване на пиротехнически изделия..
През 2024 г., до коледните празници, двойки в София са сключили 5220 брака - със 170 по-малко от миналата година. До края на годината има планирани още 31 сватби, уточнява БТА. За сравнение през 2023 г. сключените бракове в София са 5753, от които 4262 са били на територията на Столичната община. Останалите са се състояли в чужбина и..
На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест, присъщи за Христовия следовник, увенчан с венеца на мъченичество. Ликът му се изобразява на лявата врата на иконостаса. Свети Стефан..
Преди 13 години в столичния квартал "Орландовци" , в който населението на града е смесено – живеят както българи, така и роми, християни от кварталната енория създават със собствени средства и усилия Първата православна детска градина. Управителката на детската градина Калина Спасова разказа, че детската градина е създадена с много..