Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Орел Палас" - едно спасено бижу

| обновено на 10.01.19 в 15:12
В "София - опознай непознатото" ви разказахме повече за една много интересна сграда, намираща се на бул. "Мария Луиза" №45, позната още като жилищната кооперация "Орел Палас". Построена през далечна 1925 година, тя е дом на различни семейства, приютява различни институции, като интересното е, че през 70-те години на миналия век в нея има клон на Българската народна банка, също така Министерството на културата и образованието е използвала един от етажите на сградата. Какво се случва с нея през годините, каква е нейната съдба и как стигаме до днешният и облик, който наскоро беше реставриран? За това ще ни разкаже Ивайло Димитров един от собствениците инициирали, така належащият ремонт на сградата "Орел Палас" и арх. Анна Неврокопска изготвила реставрационния проект.

Тя е продавана заедно със задната част, с която цял етаж е бил 500 квадрата. Според Ивайло тази задна част  е била замислена като сграда за прислугата.  В момента има само един етаж, който е запазил цялата връзка тоест от предната част се преминава и се влиза в задната. Официално в нотариалния акт пише, че кооперацията разполага с  партер от 12 магазина плюс четири етажа с 57 стаи. Сега има само два търговски обекта обединяващи това пространство, но за времето си тези 12 магазинчета не са били по-големи от 3 кв.м., като повечето са се помещавали в безистена и задния двор, където е имало работилници.

След като Стоян Митов построил жилищната кооперация, инвеститорската фирма "Мартинов-Обретенов", която по това време се е занимавала с внос на стоки от западна Европа, купува площ и подема бизнес, и както казва Ивайло - "били са хора с възможности и са се развивали", но всичко приключва с края на Втората световна война. През 1947 г. сградата е отнета в името на народа. 45 години тя е ползвана без наем, без право и най-тъжното без да се поддържа. По време на реституцията 1992г. тогавашния кмет на София, Александър Янчулев връща сградата на нейните собственици, които я заварват като ...разграбена от хуни гробница...

В момента "Орел Палас" има близо 40 собственици. Тъжното беше, че четири години ми трябваха за да убедя тези хора че това е техния имот и трябва да се погрижат за него.  За половината от тях може да е работно място, но за другите това е дом и носи някакви дивиденти, обяснява Ивайло.

През 2015г. проекта за реставрацията е изготвен от арх. Анна Неврокопска без никакви забележки, но изминават още три години за да се стигне до днешното състояние на сградата. Близо 100 000 лева са нужни за реставрацията, като с тях са ремонтирани фасадата, две трети от задната стена, а тепърва предстои възстановяването на цялата северна стена. Със сигурност изминалите 90 години са оставили своя отпечатък върху "Орел Палас" и ще мине време докато придобие пълният си блясък.

Какви трудности срещат архитектите при реставрация на такива сгради, какво е нужно за да бъдат съхранени като паметници на културата и кое е най-важното качество, което трябва да притежаваме, ако сме собственик на такава сграда? Отговор на тези въпроси ни дават Ивайло Димитров и арх. Анна Нервокопска.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55