Изискванията към материалите за изпълнение на обществената поръчка за изграждане и поддръжка на уличното осветление на София са едни и същи. Затова и е толкова впечатляваща разликата в цените.
Това коментира пред Радио София Борис Бонев от „Спаси София“, който огласи драстични в цените на двете фирми изпълнители.
Стойността на обществената поръчка е 73 млн. лева без ДДС, а срокът – 4 години.
След изнесената информация проверка препоръча министър-председателя Кирил Петков. Вътрешна проверка назначи и столичният кмет Йорданка Фандъкова.Красноречив пример за сигнала е пространството между Президентството и Министерския съвет, където е границата на районите за които отговарят фирмите, с които през 2021 г. са сключени договори.
Ако едната лампа струва 1587 лв., от другата страна на булеварда същата лампа е на стойност 5755 лева. За издърпване на кабел едната фирма калкулира 14 стотинки на метър, а другата - над 10 лева.
По-евтината лампа е на световно известен производител, а по-скъпата е на гръцка фирма, която дори няма интернет сайт, допълни Бонев:
„При обществена поръчка за 73 млн. лева Столичната община трябваше да е със заострени сетива, да внимава, да предвиди и предотврати евентуални грешки още в зародиш. Обществените средства трябва да се изразходват по най-добрия начин.“
Средствата на едната половина от града са същите като за другата. Това означава, че половин София ще има по-малко нови лампи или ще ѝ се полага по-малко ремонти, допълни Борис Бонев, който е и общински съветник.
"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..
Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България. Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..
Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста. Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство. Ценков е..
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..
В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..
Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..
От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..