Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои изготвянето на идеен проект за банята в "Овча купел", има отделени средства и за сградата в "Горна баня"

Снимка: Божидар Янев

Тази седмица сутрешното предаване на Радио София – "Събуди се, София" гостува в кварталите Горна баня и Банкя. Състоянието на улиците беше основният проблем, откроен от жителите на двете населени места.

Мобилното студио на Радио София тази сутрин беше разположено в Горна баня, за да разберем какви са решенията на проблемите, които гражданите поставиха през седмицата. Отговорите даде Дарина Лучанска – зам.- кмет на район "Овча купел".

Проблемът с улиците и тротоарите в Горна баня е голям, призна тя.

"За тротоари може да се говори основно в центъра на квартала. В последните години, с граждански натиск и с усилията на района, се ремонтираха няколкостотин метра от тротоарите, което е крайно недостатъчно. За съжаление, парите които се отделят от Столичната община за района, са крайно недостатъчни и това са наследени проблеми от десетки години, те не са от сега. Улиците, които са извън центъра са без какъвто и да е тротоар и понякога е трудно разминаването на човек и автомобил", каза Дарина Лучанска.

По думите й, районът получава между 350 000 и 400 000 лева годишно, които са за ремонт на инфраструктурата. Сумата не е само за Горна баня, а за целия район "Овча купел", който включва "Овча купел", Горна баня, Суходол и Мало Бучино, уточни зам.-кметът.

"Хората, които живеят в панелния комплекс искат пред блоковете има да има изградени паркинги, за тези които живеят в старите райони е много важно да има тротоари", каза Лучанска.

За да се улесни достъпа до Горна баня е предвиден проект, който предвижда кръгово движение от квартала към Околовръстния път и локални платна към бул. "Цар Борис III". В момента няма светофар на нито един от двата изхода – по бул. "Никола Петков" и ул. "Николай Хрелков".

"Овча купел" е и един от районите на София с най-голям недостиг на места в детските градини, обясни Дарина Лучанска. Под натиска на Инициативния комитет "Горна баня", преди няколко години започна изграждането на детска градина, но в момента строителството е спряно, поради повишаването на материалите, уточни тя.

"Тя е изключително модерна. В момента се водят преговори, търсят варианти от различни държави за материали, за да може да се довърши. Необходима е и индексация на цените".

Относно банята в "Горна баня", Лучанска каза, че минералната вода е дадена на концесия, а таксата е изключително ниска и от нея почти нищо не влиза в самия район.

"И виждате резултата за банята. За нея е отделен дебит в концесионния договор, но той е нищожен. Образно казано – един басейн от 30 кв.м, дебитът, който е отделен за банята, ще го пълни 24 часа. Външният вид на банята е в изключително лошо състояние и вътре нещата не са много по-добри. 2016 г. беше прехвърлена от държавата на Столичната община, като тя даде банята и в "Горна баня", и в "Овча купел" за стопанисване на Регионалния музей, който да кандидатства за възстановяването им по европейски проекти, тъй като общината няма право. За банята в Горна баня нещата не се случиха", добави Лучанска.

Тя уточни, че за банята в "Овча купел" има подписан договор и трябва да започне изработването на проект. За банята в "Горна баня", тази година има отделени 200 000 лева за изготвяне на идеен проект.

Относно канализацията в Горна баня, Дарина Лучанска обясни, че в бившата вилна зона на квартала няма нито един метър законна канализация, а всичко което е направено от хората се излива в деретата, а понякога дори на улицата. В квартала са направения няколко колектора със средства на ПУДОС, които са недостатъчни.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.11.24: Късно ли е да се осъществи лустрацията в България?

В коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" продължава темата за изборите.  Възможно ли е да бъдат касирани изборите – ЦИК изпраща в прокуратурата записите от броенето в седем избирателни секции . Да си русофил и патриот не е печеливша теза - заща това е така?    За разделението в ДПС - няма добро ДПС нито това на Делян Пеевски, нито..

публикувано на 05.11.24 в 18:25

Създадоха първата карта с адаптиран маршрут за хора с инвалидни колички

Първата карта с адаптиран маршрут за хора в инвалидни колички вече е факт. Тя ще бъде представена по време на събитието „София и за мен“ на 7 ноември. Повече по темата разказа Гергана Дойчинова от Фондация "Ела и ти“, които са организатори на инициативата. Идеята е, чрез тази карта и хората в инвалидни колички да могат самостоятелно..

публикувано на 05.11.24 в 17:30
Символичен старт на кампанията беше даден в двора на столичното 18-о СУ

Стартира инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" насочена към ученици

600 ученици в 11-и и 12-и клас в София, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Велико Търново и Варна ще преминат през обучение по пътна безопасност. Целта на инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" е да формира отговорно отношение на младежите, като участници в движението и като бъдещи водачи на моторни превозни средства. "Аз ще бъда отговорен..

публикувано на 05.11.24 в 17:16
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с меморандум за сътрудничество

В ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ днес бе подписано споразумение за сътрудничество между университета и Българското национално радио. Обществените институции не могат да работят в изолация и трябва да си помагат по пътя напред, защото всички работим в полза на обществото. Това подчерта по време на подписването на..

публикувано на 05.11.24 в 17:03
Кметът Васил Терзиев при откриването на форума

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “ Предизвикателства..

публикувано на 05.11.24 в 16:39

В Александровска болница възстановиха бъбречните трансплантации от жив донор

Първата успешна операция за тази година бе извършена от екипите  на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Александровска болница .  Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот . Неи н донор стана 54-годишният ѝ баща , като и двамата са в отлично..

публикувано на 05.11.24 в 15:46

Гарантира ли БДС, че консумираме български продукти?

Марката „Български държавен стандарт“ (БДС) гарантира единствено и само производството на кисело мляко или бяло саламурено сирене на територията на България. Суровината обаче, дали под формата на фуража, с който се хранят животните или млякото, от което се произвежда готовия продукт, доста често е внос от чужбина. Това коментира Симеон..

публикувано на 05.11.24 в 15:45