Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъдат ли ремонтирани градинката пред хотел "Рила" и къпалнята "Мария Луиза"?

Трайчо Трайков
Снимка: Район „Средец“

Кметът на район "Средец" Трайчо Трайков говори пред Радио София за някои емблематични локации в столицата и раздвижването на дейностите около тях. Едната от темите беше къпалнята "Мария Луиза" и новината за възстановяването ѝ.

"Предишните заявки за мащабно строителство, които сякаш търсеха удобен момент за реализацията си сега са отстъпили на намерение единствено да бъде възстановена къпалнята в сегашните й размери. Говори се за закрити басейни, но не можем да коментираме все-още преди да има внесен конкретен проект за разглеждане в Направление "Архитектура и градоустройство" на Столична община", коментира Трайков.

Той допълни, че условията винаги са били да се запази общественият характер на къпалнята и да няма ново строителство. Относно 12 декара, които са актувани като общински, но са заградени като частни, Трайков каза:

"За мен цялата тази частна собственост в градината е абсолютно непонятна, тъй като там реституция няма. Там паркът е държавен и после предоставен за управление на Столична община още от създаването му, когато държавата е изкупила нивите на слатинските селяни. Там частна собственост не се появява, защото има реституция или нещо подобно, а само чрез други методи".

Той сподели, че е направена важна крачка за детската градина на ул. "Цар Иван Асен II" която трябва да бъде отворена. Сградата е била държавна и е била предвидена за приватизация, но вече е предоставена на общината. Трайков изтъкна, че покривът на зданието е пострадал от пожар преди три седмици, но в момента тече процес по възстановяването му.

За градинката пред хотел "Рила", която от години е в окаяно състояние, Трайков каза, че той поставя този въпрос при всяко обсъждане на бюджет, но за сега отговорът е, че трябва да се проведат археологически разкопки, за които или няма пари, или няма налични археолози.

"Аз със сегашния заместник кмет в този ресор потърсихме друго решение, а то е да се направи проучване по други методи без непременно да се прави мащабно копаене. И заместник кмета г-жа Билева ми изпрати техническите спецификации на заданието за проектиране на градината. Това означава, че сега ще бъде избран проектант, който да изготви новия вид, по който ще изглежда градинката, има и виза за проектиране, издадена от главния архитект", коментира Трайков.

Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35