"Предишните заявки за мащабно строителство, които сякаш търсеха удобен момент за реализацията си сега са отстъпили на намерение единствено да бъде възстановена къпалнята в сегашните й размери. Говори се за закрити басейни, но не можем да коментираме все-още преди да има внесен конкретен проект за разглеждане в Направление "Архитектура и градоустройство" на Столична община", коментира Трайков.
Той допълни, че условията винаги са били да се запази общественият характер на къпалнята и да няма ново строителство. Относно 12 декара, които са актувани като общински, но са заградени като частни, Трайков каза:
"За мен цялата тази частна собственост в градината е абсолютно непонятна, тъй като там реституция няма. Там паркът е държавен и после предоставен за управление на Столична община още от създаването му, когато държавата е изкупила нивите на слатинските селяни. Там частна собственост не се появява, защото има реституция или нещо подобно, а само чрез други методи".
Той сподели, че е направена важна крачка за детската градина на ул. "Цар Иван Асен II" която трябва да бъде отворена. Сградата е била държавна и е била предвидена за приватизация, но вече е предоставена на общината. Трайков изтъкна, че покривът на зданието е пострадал от пожар преди три седмици, но в момента тече процес по възстановяването му.
За градинката пред хотел "Рила", която от години е в окаяно състояние, Трайков каза, че той поставя този въпрос при всяко обсъждане на бюджет, но за сега отговорът е, че трябва да се проведат археологически разкопки, за които или няма пари, или няма налични археолози.
"Аз със сегашния заместник кмет в този ресор потърсихме друго решение, а то е да се направи проучване по други методи без непременно да се прави мащабно копаене. И заместник кмета г-жа Билева ми изпрати техническите спецификации на заданието за проектиране на градината. Това означава, че сега ще бъде избран проектант, който да изготви новия вид, по който ще изглежда градинката, има и виза за проектиране, издадена от главния архитект", коментира Трайков.
Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..