Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експертът инж. Иван Табаков:

Жертвите на пътя ще намалеят най-лесно с повишен контрол

Пешеходните пътеки да бъдат добре осветени, а не повдигнати, препоръча експертът
Снимка: БНР, архив

21 септември е обявен за Европейски ден без загинали на пътя. Днес е кулминацията в инициативата Дни на безопасност на пътя (16-22 септември), провеждана за седма година под егидата на Европейската мрежа на службите на пътна полиция ROADPOL.

Събитието е с мотото „Остани жив, пази живота“ и се провежда под патронажа на Министерство на вътрешните работи.

"Целите в националната ни стратегия са не само за България. Те са поставени на европейско и световно ниво - да намалим с 50% жертвите от пътни инциденти до 2030 г. (на база данните от 2019-а), а до 2050 – да няма загинали и тежко ранени. Амбициозни са, но всичко е постижимо, когато има воля и знаме как да го направим", посочи пред Радио София инж. Иван Табаков, експерт в Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата".

Досега поставяната цел за по-малко пострадали в катастрофи не бе постигната в нито една европейска страна и обяснението е с комплексни фактори.

Табаков обясни, че у нас спадът на жертвите в сравнение с рекордите от 90-те години се дължи на строителството на по-класни пътища, подновяването на автомобилния парк, както и подобрените системи на сигурност в самите коли.

Според експерта, най-често причините за пътните катастрофи не са в пътищата. Липсата на пари не е толкова голям проблем, колкото липсата на кадри, които да правят наблюдения, анализи и да предлагат адекватни мерки.

Табаков призна, че някои изкуствени неравности по пътищата ("легнали полицаи") са по-високи от посочените в нормативните документи (7 сантиметра) и препоръча да не се прекалява с често поставяне на пешеходни пътеки, защото се притъпява вниманието на шофьорите, мислейки, че пешеходци едва ли ще пресекат на друго място.

Снимка: БГНЕС

Експертът подчерта, че колчетата в Кресненското дефиле засега дават добри резултати, но е необходим анализ след 1-годишно приложена мярка. Засега има настъпили 6 пътни произшествия, но с материални щети, без жертви. Най-късно утре ще бъдат възстановени изрязаните колчета.

Чуйте разговора на Константин Лавсов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05