През 2022 г. близо 20 640 души са загубили живота си по пътищата на ЕС. Това сочат публикуваните днес данни на ЕК за смъртните случаи по пътищата през 2022 г. Броят на жертвите се е увеличил с 4% в сравнение с 2021 г. след възстановяването на трафика на МПС от пандемията от коронавирус, съобщиха от ЕК.
В дългосрочен план се отчита тенденция на намаляване на броя на жертвите на пътни инциденти с (-9% спрямо годината преди пандемията). Темпът на намаляването обаче е бавен и поставя под съмнение осъществяването на целта на ЕС за намаляване наполовина на броя на смъртните случаи до 2030 г. Освен това напредъкът продължава да бъде неравномерен в отделните държави членки. Литва и Полша отбелязват най-голямо намаление – повече от 30 % между 2019 г. и 2022 г., въпреки че процентът на смъртност в Полша остава над средния за ЕС.
Общото класиране на смъртността във всяка държава не се е променило значително от периода преди пандемията. Най-безопасните пътища са в Швеция (22 смъртни случая на един милион жители) и Дания (26), а Румъния (86) и България (78) са отчели най-високите равнища на смъртност през 2022 г. Средната стойност за ЕС през 2022 г. е 46 смъртни случая по пътищата на един милион жители.
Предварителните данни за първите шест месеца на 2023 г. показват, че броят на смъртните случаи по пътищата в ЕС е леко намалял в сравнение със същия период на 2022 г. Страни като Белгия, Франция, Словакия и Финландия регистрират значителен спад, докато Латвия, Литва, Португалия и Швеция бележат увеличение.
Днес Европейската комисия е домакин на ежегодните награди за високи постижения в областта на пътната безопасност, с които се награждават иновативни проекти за пътна безопасност в Европа. За тазгодишната награда бяха номинирани близо 80 инициативи в областта на пътната безопасност. От тях са избрани 15 проекта от Белгия, Чехия, Ирландия, Испания, Италия, Австрия, Полша, Словения и Словакия.
Столичната община отчете рекордно за последните 4 години количество преработени хранителни отпадъци. Администрацията започва информационна кампания, която цели да помогне на бизнеса в София да се ориентира как и защо е важно да се събират разделно хранителните отпадъци. 8 413 тона хранителни отпадъци са преработени през 2024 година в инсталацията на..
Зимен маскараден празник ще се проведе в Трън на 1 февруари. Тазгодишното издание се провежда за пети пореден път и в него ще вземат участие 9 сурвакарски групи с над 330 участници. В празника наред с местната детска сурвакарска група "Преличотине” ще вземат участие седем сурвакарски групи от региона – от брезнишкото село Слаковци, сурвакарските групи..
Общинският съвет (СОС) одобри създаването на нова социална услуга – "Център за кризисно настаняване на лица и семейства", съобщават от Столичната община. Решението е по предложение на кмета на София Васил Терзиев и е провокирано от трагичния инцидент в Банкя, при който семейство остана без жилище след взрив на газова инсталация...
Жители на квартал “Овча купел” в София затвориха в четвъртък вечерта кръстовището на булевардите “Монтевидео” и “Президент Линкълн” в знак на протест заради паркирането в района. Хората недоволстват, че като ползватели на паркинг пред блок 508 в квартала, са получили предизвестие, че на мястото на терена ще се изгражда хипермаркет и трябва да..
На 2 и на 16 февруари 2025 г., от 09.00 ч., ще се проведе 24-часова техническа профилактика в центровете за данни на Центъра за градска мобилност. От дружеството съобщават, че са възможни временни прекъсвания или неточности в информацията на електронните табла на спирките на градския транспорт. Възможни са и смущения в работата на сайта на..
Атина и София продължават сътрудничеството в борбата с организираната престъпност, заяви гръцкият министър по миграцията Никос Панайотопулос след срещата на министрите на вътрешните работи във Варшава. Изключително ползотворна двустранна среща са провели гръцкия министър по миграцията Никос Панайотопулос и българския вътрешен министър Даниел..
Замърсен е въздухът в Перник, София, Пловдив, Стара Загора, Велико Търново и Русе, отчита Европейският индекс за качество на въздуха. Според данните на Столичната община - стойностите са над допустимите от 50 микрограма на кубичен метър. Гъстата мъгла в София също допринася за задържането на фините прахови частици във въздуха. По прогноза..