Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Форум", 05.03.24: Равносметка за кабинета "Денков" преди да стане "Габриел"

Тази седмица започна в ауфтакт. В първия работен ден във "Форум" се срещаме с новите ни коментатори - Галина Лачева и Димитър Димитров.

Водещата Антония Каменичка си провокира и те споделиха мненията си по следните теми:

  • Равносметка за кабинета Денков: постиженията и какво трябва да бъде продължено от досегашните приоритети. 
    Има ли бъдеще сглобката?
    Кой би бил губещият при избори 2 в 1 (предсрочни парламентарни заедно с евроизборите)? 
  • Какво се решава в "супервторник"? Какво би означавало за икономиката и сигурността на Европа и света, ако Тръмп бъде избран отново за президент?
  • Работещите бедни в България - проблем, който от години се задълбочава (всеки пети по данни на НСИ и всеки десети по данни на Икономическия социален съвет). 

Коментаторите:

Галина Лачева по образование е магистър по английска филология от СУ "Св. Климент Охридски". Обучител по бизнес английски в голяма технологична компания. Социален активист и координатор на Солидарен кръг срещу насилието, основано на пол "Не си сам, не си сама". Също така е координатор на софийския клон на международното движение за екосоциална справедливост "Храна, не война".  Както вероятно сте чували те са основателите на една от малкото все още споделени градини в София, в която освен да интегрират бежанци, произвеждат продукти за социална кухня.

Димитър Димитров е завършил история и международни отношения в Лондонското училище по икономика и политически науки. Бил е младежки делегат към ООН от България.  Работил е като съветник в Министерството на външните работи, а също и в различни неправителствени организации. Последната от тях е сдружение "Отворени обятия", където от две години насам се занимава активно с украински младежи, бежанци от войната. Към момента работи в сферата на комуникациите и консултирането по външнополитически въпроси. Автор на книгата "По пътя към върха. Историята на Христо Проданов", както и на редица статии в "Програмата" и "Успелите.бг".

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01