По темата за безопасността по пътищата не може да се даде универсална и лесна рецепта, която да е ефективна винаги и навсякъде. Това е система с различни компоненти: път, човек, превозно средство и среда.
За да се постигне желания резултат би трябвало да се въздейства по всички линии.
Това коментира пред БНР-Радио София Светослав Васев, експерт в Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата":
"Както знаем, има и приета национална стратегия, която е рамков документ с времеви хоризонт от 10 години. Там са засегнати тематични направления, по които се работи постоянно. Става дума за интегритет - да се работи във взаимодействие с всички органи и институции, които имат ангажимент по темата за безопасността на движението по пътищата; т. нар. социално отговорно поведение, учене през целия живот с цел да се формира такъв тип поведение на хората, че да могат те да бъдат полезни за обществото и да се придвижват безопасно за себе си и за околните; контролът - превантивен и ефективен с всичките му средства, които разполага държавната машина; щадяща инфраструктура - пътят да е такъв, че и при допусната човешка грешка или нарушение, да може да се запази неговият живот и здраве."
Васев припомни, че за безопасното придвижване е много важен опитът. Трябва по-дълго време да е управляван автомобилът, и то в различни условия.
Той отбеляза, че се работи с Министерство на образованието и науката за залагане на темата за безопасно движение по пътищата в учебните часове, за да се получават поне базови знания и умения.
"Защото в момента водачите на индивидуални електрически превозни средства – т.нар. тротинетки, могат да се качат дори без да знаят абсолютно каквито и да било правилата за движение. Благодарение на държавната агенция се инициира такъв дебат конкретно за тротинетките и се регулираха в нашата държава. В Европейския съюз не навсякъде са регламентирани по еднакъв начин", допълни Светослав Васев.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..
Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София". Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..
Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..
Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..
Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..
Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...
САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..