Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 1 януари 2025 г.

Първата забрана за отопление с твърдо гориво не важи за райони, в които това се прави най-често

Снимка: Георги Нейков

От 1 януари за пръв път в София влиза в сила забрана за отопление с въглища и дърва.

По думите на зам.-кмета по екологията Надежда Бобчева, ограниченията ще обхванат около 1700 домакинства.

Интересното е, че забраната не обхваща столични райони, в които най-често се забелязва горене на отпадъци, цапащо въздуха (като „Красна поляна“ например)

Засега забраната ще важи за 9 от 24-те столични района – "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". Обяснението при приемането на наредбата за нискоемисионните зони през 2022 г. беше, че те не са топлофицирани и домакинствата нямат алтернатива.

  • От 2029 г. територията на цялата община трябва да е нискоемисионна зона, в която ползването на дърва и въглища е забранено.

Глобата за физически лица ще е от 50 до 200 лева, а за юридически – от 1000 до 2000 лева.

Един от софийските райони, в който проблемът с въздуха се изостря през отоплителния сезон, е "Подуяне". Там голяма част от жителите на кварталите „Левски“ и „Христо Ботев“ живеят в къщи и се отопляват на твърдо гориво и не само…

Снимка: БГНЕС

Сигналите към столичния инспекторат от съседи за съседи са ежедневие, провери на място репортер на БНР-Радио София.

"Имаме деца, от 3 години ползваме машини с филтри за въздуха, но не е достатъчно да затваряме прозорците – коментира жителка на "Подуяне". Тя твърди, че често – особено през зимата – въздухът в квартала ѝ е лютив и черен. – И не мирише на дърво, може би се гори пластмаса."

Най-често инспекторите установяват горене на лакиран, боядисан дървен материал или ПДЧ плоскости, които са съставени от дървесни частици с много лепило помежду им.

Проверките се извършват само със съгласието на обитателите, обясни Татяна Асенова, началник отдел Опазване на околната среда към Столичния инспекторат.

До края на октомври са извършени над 490 проверки.

Съставени са 66 акта по Закона за управление на отпадъците. Глобите започват от 2000 лева.

Асенова припомни, че сигнали гражданите могат да подават в контактния център на Столичната община или на нашия телефон 9875555 или по електронната поща.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15