Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Знаете ли, че: Карнобат, Айтос и Българово са най - пострадали от безчинствата на отстъпващите турски войски

Църквата "Св. Атанасий" в Българово
Снимка: община Бургас

Знаете ли, че след епичните боеве при Шипка през декември 1877г., разбитите турски войски се оттеглят към морето. По пътя си те унищожават много от селищата и избиват мирното население. "Най – пострадали от безчинствата в бургаски регион са Карнобат, Айтос и Българово", разказа Иванка Делева, уредник в Бургаския исторически музей.

На 27 януари черкези и башибозуци нахлуват в Карнобат и се отдават на грабеж и насилие. Част от българите, укрепени в къщата на братя Нейчеви се опитват да окажат отпор, но слабото им въоръжение и малобройност ги обричат на провал и гибел. Градът е освободен на 5 февруари от части на 18 – драгунски полк. Селището има над 1000 къщи, от които 100 в центъра на града са напълно разрушени от турците. Карнобат е освободен без кръвопролития и съпротива, но в околните села се укрепват големи башибозушки отряди, които оказват отчаяна съпротива на руските войски.

При отстъплението си башибозуците неслучайно преминават през богатото село Уруменикьой (днешно Българово), разказа още Иванка Делева.

„Уплашени около 400 души от местното население се укриват в църквата „Св. Атанасий”. Две денонощия обсадените прекарват в храма, а на третия ден заможни фамилии плащат голям откуп, за да бъдат освободени всички. Когато отварят вратите и християните излизат, разярените черкези обаче започват масово клане и ги избиват. Трагедията в Българово остава известна в историята като „второто Баташко клане”.

През 1997 г. при строителни работи около храма работници се натъкват на зловеща находка. Целият двор на църквата се оказва застлан с тленните останки на избитите християни.По-късно е построена костница в двора на храма, и в нея са събрани костите на мъченически загиналите българи.

Освобождението на Айтос се случва на 6 февруари. Особено тържествено е посрещнат „летящия отряд“ на полковник Лермонтов. Стъпвайки в града той влиза в старото училище, бивше Логопедично, където за кратко е щабът му. От тук русите тръгват към Бургас.

повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНР-Бургас с две номинации за наградата "Сирак Скитник"

Българското национално радио чества 90 години от създаването си. На 25-и януари 1935 година министър-председателят Пенчо Златев изпраща до цар Борис Трети за утвърждаване Наредба-закон за радиото, която царят одобрява с указ на следващия ден. Така радиоразпръскването става държавна собственост.  Годишнината  ще бъде отбелязана с тържествена..

обновено на 25.01.25 в 07:48

Димитър Николов: БНР е медията с най-голямо доверие

За нас е чест и привилегия БНР да присъства в Бургас. Това заяви кметът Димитър Николов в приветствие по повод 90-годишнината на медията: „Аз съм убеден, че БНР е медията с най-голямо доверие сред слушателите и нашите съграждани. Най-важното е, че БНР е отворена медия-дискусии, анкети, възможност за включване на слушателите, обратна..

публикувано на 24.01.25 в 13:00
Георги Янакиев и Христо Узунов 2019 г.

Христо Узунов: БНР дължи високия си рейтинг на непроменените си стандарти

"Журналистиката никога не може да бъде мълчалива. Истиността на информацията е на първо място и Българското национално радио продължава да бъде територия на свободното слово", това каза в студиото на БНР Бургас дългогодишният кореспондент на радиото в Бургас Христо Узунов. В предаването "Гларуси и шамандури" той направи една разходка назад във..

публикувано на 22.01.25 в 17:00

Начало на инициативите за отбелязване на 90-ата годишнина на БНР

С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес ще бъде дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак Скитник - за принос..

публикувано на 22.01.25 в 09:18

По бутилка вино за шестима слушатели на БНР Бургас за Никулден

Шестима слушатели на БНР Бургас бяха изненадани с бутилка вино. В продължение на няколко седмици по повод Никулден-празника на града общественото радио събираше снимки и видеа на любимите кътчета от Бургас. Получихме десетки предложения за разходка в любимия ни град. Водеше ни мотото, че Бургас е емоция, Бургас е вдъхновение, Бургас е любов! Днес в..

публикувано на 06.12.24 в 15:01

Влез в час с БНР-Бургас!

Всяка учебна година е ново начало, особено за най-малките, които за първи път прекрачват прага на българското училище. За вълненията, трепетите, подготовката и проблемите преди старта на учебната 2024/2025 година в ефира на БНР-Бургас до 16 септември и в големия ден ще чуем ученици, родители, учители и институции. Ето и основните акценти в..

обновено на 11.09.24 в 12:06

До 31 август 2024 г. номинираме за кампанията "Будител на годината"

До 31 август 2024 г. всеки може да номинира личности, организации или проекти в кампанията "Будител на годината". През 2024 г. инициативата "Будител на годината" отбелязва своето 11-о издание, на 1 ноември. В предложенията за номинации е хубаво да раздадете душата, емоцията и мотивацията за конкретната личност или организация, каза пред Радио..

публикувано на 23.08.24 в 13:35