В поредица от материали в рубриката ни „АПОСТОЛЪТ НА СВОБОДАТА - 150 ГОДИНИ БЕЗСМЪРТИЕ" ви разказваме за документи, снимки и спомени, запазени в Държавния архив в Бургас и в Регионалния исторически музей в града ни, свързани с Васил Левски.
Днес ще ви разкажем за марш посветен на националния ни герой. Той не е бил известен досега на широката общественост. Негов автор е композиторът Георги Шагунов, капелмайстор на 24 пехотен Черноморски полк.
По повод 150 години от гибелта на Левски има идея маршът да бъде изпълнен от Бургаския духов оркестър.
Композиторът е озаглавил творбата си "Химн за Васил Левски". Партитурата е открита в неговия личен архив, който се съхранява в Държавния архив в Бургас. Музикалното произведение е създадено през 1948 година, като е посочена датата 20 юли. Тогава Шагунов е на 75 години, вече пенсионер, но до последния си дъх той продължава да твори. Най - вероятно този марш посветен на Левски е една от последните му творби, защото известният композитор, диригент и музикален педагог умира през ноември същата година.
Предположенията са, че създаденият химн е бил повлиян от честването на рождението на Апостола на свободата /18 юли/, посочи директорът на Архива и председател на местната структура на общобългарския комитет „Васил Левски“ Данка Георгиева:
"Аз се постарах да проверя дали химнът е бил изпълняван, но няма данни за това. Нормално е след като маестро Шагунов го създава да е бил просвирен, но след това явно е позабравен. Надявам се, сега с помощта на Бургаския духов оркестър да го възродим! Освен нотите има и малко текст, който все още не сме извадили. Това ще е наша задача, за да разберем дали това е цяло стихотворение или просто някъде Шагунов е акцентирал, защото текста не е върху целия нотен лист. Маестрото, които е създал над 2000 произведения, има навика да създава освен музиката и текста за маршовете, които композира."
Диригентът на Бургаския духов оркетър Анастас Камиларов е работил няколко месеца по Химна за Левски, за да обработи партитурата и да може музикантите да изсвирят творбата на Шагунов.
"Колегите сериозно и с голямо желание подходиха към поставената задача и вече сме разучили марша. Не беше толкова трудно, защото ние сме работили и по други негови архивни материали. Самото разчитане отнема известно време, тъй като всеки има специфичен почерк, но когато човек свикне с неговия стил е много по - лесно. Ние сме готови да го изпълним, но трябва да се реши дали това да стане сега или за годишнината от рождението му, тъй като звученето на марша е много жизнерадостно!"
Дали ще бъде изпълнен Химнът за Васил Левски сега през февруари, по повод 150 - тата годишнина от гибелта му или през юли, когато се чества рождението му предстои да се вземе решение от отдел "Култура" на община Бургас.
повече може да чуете в звуковия файл:Церемонията ще се излъчва по програма "Хоризонт", по БНР-Бургас, както и на сайта bnr.bg. Празничната програма ще продължи с концерт-спектакъл с участието на всички музикални състави на БНР, който ще звучи в ефира на националното радио от 19:00 ч. ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
За нас е чест и привилегия БНР да присъства в Бургас. Това заяви кметът Димитър Николов в приветствие по повод 90-годишнината на медията: „Аз съм убеден, че БНР е медията с най-голямо доверие сред слушателите и нашите съграждани. Най-важното е, че БНР е отворена медия-дискусии, анкети, възможност за включване на слушателите, обратна..
"Журналистиката никога не може да бъде мълчалива. Истиността на информацията е на първо място и Българското национално радио продължава да бъде територия на свободното слово", това каза в студиото на БНР Бургас дългогодишният кореспондент на радиото в Бургас Христо Узунов. В предаването "Гларуси и шамандури" той направи една разходка назад във..
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес ще бъде дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак Скитник - за принос..
Шестима слушатели на БНР Бургас бяха изненадани с бутилка вино. В продължение на няколко седмици по повод Никулден-празника на града общественото радио събираше снимки и видеа на любимите кътчета от Бургас. Получихме десетки предложения за разходка в любимия ни град. Водеше ни мотото, че Бургас е емоция, Бургас е вдъхновение, Бургас е любов! Днес в..
Всяка учебна година е ново начало, особено за най-малките, които за първи път прекрачват прага на българското училище. За вълненията, трепетите, подготовката и проблемите преди старта на учебната 2024/2025 година в ефира на БНР-Бургас до 16 септември и в големия ден ще чуем ученици, родители, учители и институции. Ето и основните акценти в..
До 31 август 2024 г. всеки може да номинира личности, организации или проекти в кампанията "Будител на годината". През 2024 г. инициативата "Будител на годината" отбелязва своето 11-о издание, на 1 ноември. В предложенията за номинации е хубаво да раздадете душата, емоцията и мотивацията за конкретната личност или организация, каза пред Радио..