Отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, и е под наслов: "Радиото: един век информира, забавлява и образова".
В епохата на бурно технологично развитие, радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. И това е така не само по исторически причини, но и поради огромното му въздействие в областта на новините, музиката, художествените предавания и спорта. Не по-малко важна е ролята на радиото по време на бедствия, аварии и извънредни ситуации. Отличителни са неговата способност да достига и свързва различни групи хора, включително мигранти, етнически, религиозни и други малцинства, хора в неравностойно положение, както и активното му влияние върху формирането на общественото мнение като трибуна на свободното слово. А според Организацията на ООН за образование, култура и наука ЮНЕСКО:
По инициатива на ЮНЕСКО, след гласуване на Общото събрание на ООН през 2012 година, 13-и февруари е обявен за Световен ден на радиото. Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е именно 13 февруари - през 1946 година. 13-ото издание на празника на радиото през 2024-а година е специално, като радиостанциите по целия свят празнуват изминалия, първи век "в служба на човечеството" на медията, и отбелязват забележителното минало на радиото и неговото обещаващо, но и изпълнено с предизвикателства бъдеще.
Сред акцентите в честването през тази година е ролята на радиото в исторически план с огромното му въздействието в сферата на новините, музиката, радиотеатъра и художествените предавания, както и спорта. Радиото има и специални функции по време на бедствия, аварии и извънредни ситуации - като общодостъпна мрежа за обществената безопасност.
Не на последно място е ролята на радиото за демократичните процеси - неговата способност да достига до многочислена аудитория и да свързва различни групи хора, включително мигранти, хора от уязвимите групи, както и влиянието му върху формирането на общественото мнение в качеството му на трибуна на свободното слово.
През февруари списание ЛИК посвети брой на Българското национално радио (БНР). На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става..
За мен е било мечта да работя в БНР. Това каза водещият на БНР Бургас Георги Янакиев в студиото на предаването "Булевард Демокрация". Георги Янакиев от БНР Бургас получи наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ Преди дни..
Церемонията ще се излъчва по програма "Хоризонт", по БНР-Бургас, както и на сайта bnr.bg. Празничната програма ще продължи с концерт-спектакъл с участието на всички музикални състави на БНР, който ще звучи в ефира на националното радио от..
За нас е чест и привилегия БНР да присъства в Бургас. Това заяви кметът Димитър Николов в приветствие по повод 90-годишнината на медията: „Аз съм убеден, че БНР е медията с най-голямо доверие сред слушателите и нашите съграждани. Най-важното..
"Журналистиката никога не може да бъде мълчалива. Истиността на информацията е на първо място и Българското национално радио продължава да бъде територия на свободното слово", това каза в студиото на БНР Бургас дългогодишният кореспондент на радиото в..
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес ще бъде дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на..
Шестима слушатели на БНР Бургас бяха изненадани с бутилка вино. В продължение на няколко седмици по повод Никулден-празника на града общественото радио събираше снимки и видеа на любимите кътчета от Бургас. Получихме десетки предложения за разходка в..
През февруари списание ЛИК посвети брой на Българското национално радио (БНР). На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На..