Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В “Европейски паралели - за музея, за галерията”: Българското читалище - музей на духа

На 28 юли 1922 г., в Окръжно № 17743, министърът на народното просвещение Стоян Омарчевски огласява решението на министерството денят 1 ноември - ден на св. Йоан Рилски - да бъде обявен за празник на българските будители. Празник на българския народен гений, на който да се отдава почит към големите фигури в българската история, обществени и културни дейци, положили основата на нашия културен и политически живот... Да има поне един-единствен ден, в който отдадеността им към духовността на нацията, техните светли дела, и образци на безрезервно изпълнен отечествен, национален и граждански дълг, да бъдат издигани в култ..
До идеята да си имаме и такъв уникален празник, посветен на радетелите за българска духовност, се достига благодарение на българските читалища културни огнища с тяхната обществено-полезна и просветна дейност.
Преди повече от 150 години се поставя началото на най-самобитното и уникално наше българско дело - читалищната дейност. Чрез тези музеи на духа успяваме да съхраним националната си самобитност, култура, традиции... Укрепването на тази уникална институция, развита с много любов от българите, води след себе си създаването на широко достъпните обществено-читалищни библиотеки и читални. Когато на 12.11.1920 г., от трибуната на Народното събрание Стоян Омарчевски излага мотивите за приемане на Закон за учредяване на достъпни народни библиотеки, завършва речта си с призива: “Нека покрием страната си с тях. Народът ще ни благодари един ден за тази предвидливост...”
А дали е така? Оценява ли народът тези усилия и какво е отношението ни днес към читалищата и тяхната дейност? Има ли все още будители и срещат ли те благодарността на обществото?
Отново наш събеседник е проф. Евгений Сачев, този път в качеството си на общественик и читалищен деец, и представител на Съюза на народните читалища.

Предаването “Европейски паралели - за музея, за галерията” може да слушате в събота, 31 октомври от 15.00 часа.

По публикацията работи: Божидар Любенов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41

Нов превод на Шекспировата пиеса "Венецианският търговец"

Излезе нов превод на "Венецианският търговец" от проф. Александър Шурбанов. Луксозният том на пиесата на Уилям Шекспир вече е по книжарниците. Преводът е направен специално за постановката на режисьора Явор Гърдев в Народния театър "Иван Вазов". Премиерата е след броени дни. "Венецианският търговец" е пиеса-приказка, създадена както от..

публикувано на 10.05.24 в 16:35

Голямата диктовка в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий поглеждаме към храма на книгата и свеждаме глава пред паметника на двамата просветители. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . Освен патронен празник на Националната библиотека, 11 май е и професионален празник на българските..

публикувано на 10.05.24 в 15:00