Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фабио Бионди - виртуозът цигулар, който се превърна в маестро

Маестро Фабио Бионди
Снимка: Архив
Благодарение на великолепните ни връзки с Европейския съюз за телевизия и радио ще ви предложим фрагменти от концерт на ансамбъл The English Concert, ръководен обаче не от своя прочут диригент Тревър Пинък, а от не по-малко знаменития днес италиански цигулар Фабио Бионди. Известен най-вече със “своя” бароков ансамбъл – Europa Galante, основан през 1990, виртуозният цигулар Бионди още през 80-те години на ХХ век работи с някои от водещите състави на Стария континент като Хесперион ХХ, Музикантите на Лувъра или Музика Антиква от Виена. Канен е за солист и диригент на оркестъра на Санта Чечилия, Ротердамския камерен оркестър, Европейския бароков оркестър, Операта в Хале, Норвежкия камерен оркестър, Националния оркестър на Монпелие, Малеровия камерен оркестър, Ансамбъл Оркестрал от Париж и още много състави, а от 2005 зае длъжността артистичен директор за бароковата музика на Симфоничния оркестър на Ставангер. През 2008 Фабио Бионди бе удостоен с честта да бъде солист и диригент и на The English Concert, с които осъществи няколко концерта. Единият – състоял се на 27 май 2008 в Бристол, бе с изцяло италианска програма – Вивалди, Самартини и още няколко по-малко известни автори от Миланската школа. Другият, който ще звучи в предаването ни, се е състоял на фестивала във Вюрцбург на 30 май 2008. Той включва малко познати творби на Моцарт и последния, единадесети от баховите синове - Йохан Кристиан, наричан още “Лондонският” или “Английският” Бах.
През тази седмица – по-точно на 24 ноември, се навършиха 43 години от трагичната и нелепа гибел на прекрасната българска певица Катя Попова. По този повод припомняме нейната изумителна Манон от едноименната опера на Масне. Ще прозвучи документален запис от премиерата, състояла се на 22 януари 1960 в Софийската опера под палката на Радосвета Бояджиева - особено любимият на меломаните дует на Манон и Де Грийо от ІV картина, бляскаво изпълнен от Катя Попова и Любомир Бодуров.
Мария Клейманс с китайска тема от Белгия.
В рубриката “Срещи, гласове, съдби” професор Павел Герджиков припомня изумителния хор на Софийската опера от 60-те, 70-те, 80-те и началото на 90-те години на ХХ век и двамата хормайстори – Любомир Каролеев и Христо Казанджиев.

Неделя, 29 ноември, 14 часа
По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05