Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Запазена марка Радиотеатър” – всяка петъчна вечер през януари, от 23.00 часа

Снимка: архив
Никак не ми се иска да нарека 1974 годината, в която е създадена постановката „Българи от старо време” – далечната 74-а! Защото за мен това е година от моята бунтуваща се младост. Една от годините, в които воювах с еснафството и конформизма на тогавашното общество. За жалост за днешните млади това си е една далечна и непозната година. За някои тя дори не влиза в мислите и биографиите им, защото още не ги е имало на тази земя.
За младия бунтар Любен Каравелов темата на повестта му е същата – борбата на поколенията, ретроградността, но и мъдростта на старите срещу любовта и безпардонността на младите. Онова, с което тази повест остава вечна и интересна за цели поколения българи, е преди всичко обичта, с която Каравелов описва героите си. Чорбаджията – ретоградният дядо Либен, и неговият неизменен опонент и приятел – добродушният, но юначен хаджи Генчо. А между тях влюбените им деца Павлин и Лила, нещо като български Ромео и Жулиета.
Архивите на Златния ни фонд са огромното богатство на БНР, защото пазят постановки и гласове на творци, отдавна напуснали този живот. В това е и неповторимостта на Радиотеатъра. Актьори и режисьори идват и си отиват. Тяхното творчество е като думи, писани върху пясъка. Идва вълната и ги отмива, остава само споменът на съвременниците. Които обаче също си отиват. Но в Златния фонд на Радиотеатъра постановките и гласовете дори на тези, които вече ги няма, са живи и неповторими. Те са интересни за младите и до днес, те са училище за тях.
В постановката, с която започва рубриката „Запазена марка Радиотеатър”, след малко ще чуете в ролята на хаджи Генчо, любимия герой на Каравелов, защото е имал предвид своя дядо, актьора Димитър Панов. Или бай Пано, както го наричахме в далечната 74 година. Признавам, че през безпардонната ми младост тогава аз го смятах за стар; и вечен; с треперещите си ръце, треперещ глас и старчески петна по кожата; но неповторим, велик! А хаджи Генчо е една от най-хубавите му роли.
Строгият и лют дядо Либен ще се представи пред вас чрез уникалния глас на актьора Ламби Порязов. Този глас напълно отговаря на назадничавия, старомоден и непоклатим в невежеството си Либен, когото местните клюкарки смятат за дяволски.
Тази година през месец януари, в новата и рубрика „Запазена марка Радиотеатър”, Радиотеатърът и Златният фонд на БНР са ви подготвили подаръци за слушане всяка вечер в петък. Запомнете, скъпи приятели и почитатели на златните актьорски гласове в архивните ни спектакли, всеки петък, късно вечерта от 23,00 часа през януари 2010 година, можете да се насладите на великолепни постановки от български автори.
На 8 януари слушайте „Службогонци” от Иван Вазов. Режисьор: Георги Аврамов; постановката е записана през 1965 година и в нея участват актьорите: Владимир Трендафилов, Константин Коцев, Татяна Лолова, Григор Вачков и други.
15 януари ще услади нощта на почитателите с неповторимата драма на П.Ю. Тодоров „Змейова сватба”, постановка на Мария Нанчева с гласовете на актьорите: Виолета Бахчеванова, Йордан Матев, Георги Черкелов, Васил Стойчев и други... Спектакълът е записан през далечната 1965 година от миналия век.
На 22 януари ще ви поднесем приказния подарък „Еленово царство” от Георги Райчев. Режисьор: Мария Вълчанова, актьори: Цонка Митева, Васил Стойчев, Йордан Матев, Олга Кирчева, Стефан Димитров, Лили Енева и други. Записът е осъществен през 1963 година.
И както започнахме месеца с комедията „Българи от старо време”, така ще завършим с култовата някога смешка „Михал Мишкоед” от Сава Доброплодни. В ролята на Михал е неповторимият, незабравим комедиант Георги Парцалев. Режисьор е не по-малко култовия за времето Методи Андонов. Останалите актьори са също така прочути и неповторими: Иван Андонов, Невена Коканова, Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев. Спектакълът е осъществен през далечната 1964 година.
Макар и осъществени в отдалечени за едни и напълно непознати за други, години, тези жизнерадостни постановки могат да ви донесат радост през дългите зимни вечери. Защото са съхранили таланта, енергията и неповторимостта на актьорските гласове, повечето от които все още съществуват само на тези златни ленти.
Слушайте всяка петъчна вечер „Запазена марка Радиотеатър”!
По публикацията работи: Майя Динева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"ТриМа", изложба на наследниците на Никола Вълчев

"ТриМа" е изложба на Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова. Те са наследници на Никола Вълчев – български художник, майстор на битовия пейзаж. Техните картини се показват заедно като почит и признателност към предците им. Темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни. Те са..

публикувано на 20.09.24 в 18:06

"Герой на нашите сънища" от днес в родните киносалони

Филмът "Герой на нашите сънища" влиза в родните киносалони днес. Режисьор на американската продукция е Кристофър Боргли. Той е норвежки режисьор и сценарист, който живее зад Океана. По-известен негов филм е "Писна ми от мен" от 2022 година. Никълъс Кейдж отново се завръща в голямото кино след множество роли в проекти, които не отговарят на..

публикувано на 20.09.24 в 16:28

Мащабна юбилейна изложба – 120 години от рождението на Стоян Венев – представя ХГ "Владимир Димитров – Майстора"

На 20 септември 2024 г. (петък) от 18.00 ч. в ХГ "Владимир Димитров – Майстора" се открива юбилейна изложба, посветена на 120 години от рождението на Стоян Венев. Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора" представя мащабна юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев – художник, създал самобитно творчество, със собствен..

публикувано на 20.09.24 в 13:00

Изложба на 25 български илюстратори на детски книги в ХГ Казанлък

Изложбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги" в Художествена галерия, Казанлък е изложба в развитие. Куратори са Свобода Цекова и Антон Стайков, които са селектирали илюстрации от българския щанд на Панаира на детската книга в Болоня, за да ги представят пред публиката в Казанлък. Това е една от точките на турнето на..

публикувано на 20.09.24 в 12:15

Фестивал на талантливите студенти театрали

Международният студентски театрален фестивал "Данаил Чирпански" в Стара Загора е първият фестивал у нас за дипломни спектакли на театрални академии от света. Започнал през 2017 г. в памет на Данаил Желев-Чирпански, колега и приятел на организаторите, загинал в пътен инцидент, фестивалът се провежда през две години с огромен ентусиазъм. Ето какво..

публикувано на 20.09.24 в 08:15