Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Радиоенциклопедия” всеки четвъртък през март: поредицата „Природните резервати в България”

25 март
Резервати по Дунав в природен парк „Персина”
Лиани, дива лоза и къпина са преплетени като в джунгла в гъстите гори на резерватите „Милка” и „Китка”. Над тях кръжат морски орли и прекрасните синявици - толкова сини, че се сливат с небесната синева.
Двата резервата са в архипелага от острови по река Дунав, а най-големият от тях е остров „Персина” или известен още като остров Белене в природен парк „Персина”.

18 март
По Виа Понтика в Атанасовското езеро
Най-безстрашният гмурец сред птиците - корморанът достига четиридесет метра дълбочина, когато ловува; най-малкият бозайник на Земята - етруската земеровка тежи само два грама, а майката кърми децата си двайсет дни; червеният ангъч е най-добрият приемен родител в нашия свят...
Тези и още стотици защитени видове, представители на дивата фауна и флора, обитават Атанасовското езеро край Бургас. Езерото е също така солница и се намира под морското равнище. То е част от влажните зони, над които минава един от главните въздушни коридори на мигриращите птици - Виа Понтика. Чуйте с Елена Кортел тръбния зов на жеравите, шума на крилете от висините...

11 март
Бистришко и Торфено бранище
Малко столици по света могат да се похвалят с уникални видове растения и животни в близост до тях. София е в подножието на един от най-красивите и най-старите природни паркове в страната - Природен парк Витоша. Резерватите Бистришко и Торфено бранище опазват на територията на парка неповторимото витошко лале, петровия кръст, росянката, хилядолетни мъхове, стари смърчови гори, диви животни и птици.

4 март
Резерватът „Парангалица” в националния парк „Рила”
В международната година на биоразнообразието представяме дивата природа на България в защитени територии - резервати и национални паркове. Те пазят уникална флора, фауна и други природни ценности с голямо значение.
В резервата „Парангалица” в националния парк „Рила” са едни от най-старите смърчови гори в Европа, тук е най-високото дърво на Балканите, има характерни цветя, треви, животни и птици.

четвъртък, от 16.00 часа

По публикацията работи: Eлена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidaceae. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21