Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„1940” – втора част от документалния сериал „Втората световна”

Германските войски маршируват по улиците на Париж през лятото на 1940 година
Снимка: Архив
Какво е Втората световна война, погледната от днес? Главното геополитическо събитие на ХХ век, най-тежкият конфликт, събитие, което дели историята на до и след, унищожение на цели държави и много жертви, милиони хора мъртви, холокоста и след това нов свят, не нов, но…
През 1940 в България е съставен нов кабинет, начело с проф. Богдан Филов.
Войната в Европа е започнала. Във Франция тече странната война, на линия Мажино германците отсъстват. В Полша 22 000 полски офицери са избити с изстрел в тила, години по-късно руснаците ще признаят, че от тях. На 9 май германските войски нападат Белгия, Холандия и Люксембург. На 13 май Ротердам пада. Париж се предава без бой. В България продължава да е спокойно. Лили Вермут: „Имаше съобщения във вестниците за тези неща, не така натрапчиво както сега се дават, но съобщаваха. Минаваха през мен. В момента се вълнувах, но дали това е войната срещу Спарта, за която четяхме в историята или тази, беше едно и също. Все още не чувствахме, не бяхме потиснати и лишени от нищо.”
В края на декември обаче излиза Законът за защита на държавата и задължават евреите да носят жълти звезди на дрехите си.

неделя, 9 май, от 15.30 часа
По публикацията работиха: Анета Янакиева, Ивайла Александрова, Ина Вълчанова и Радослав Чичев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15