Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Стефан Грапели

Снимка: Allan Warren
Стефан Грапели – джаз-звезда от първа величина с изтънчен френски стил, композитор, пианист, цигулар, саксофонист, акордеонист. Носител е на Ордена на честта на академията Шарл-Крос през 1969, през 1987 е удостоен с приза „Виктоар дьо ла мюзик” в областта на джаза, а 10 години преди това печели „Грами” за цялостно творчество.
Френската звезда е родена в Париж на 26 януари 1908 г. в семейство на италианец и французойка. Когато малкият Стефан е 4-годишен, майка му умира от рак. Баща му, маркиз Ернесто Грапели, родом от град Алатри, област Лацио, е учител по философия и писател. По време на Първата световна война е мобилизиран и момчето остава в приют за бездомни деца и е поверено за възпитание в парижкото балетно училище на световноизвестната танцьорка Айседора Дънкан. Там Грапели обиква френската импресионистична музика, а своята музикална кариера започва на 12-годишна възраст като уличен музикант на Монмартър. Това е основният му начин за препитание, докато не става известен цигулар-виртуоз. В периода 1924 – 1928 година учи в Парижката консерватория и еднакво добре усвоява цигулката, пианото, саксофона и акордеона. Нарича пианото „моята друга любов” и години по-късно издава солов албум със същото заглавие. Работи като съпровождащ пианист на неми филми, а в различни танцови заведения забавлява посетителите с изпълненията си на саксофон и акордеон. Увлечен е от творчеството на Клод Дебюси и Морис Равел и именно тяхното влияние можем да открием в по-късния изпълнителски стил на Грапели. През 1928 г. преживява един от големите проблясъци в своя живот – чува изпълнение на американския джазов цигулар от италиански произход Джо Венути и пред Стефан Грапели се открива цял нов свят от възможности за собственото му израстване.

петък, 4 юни, от 14.00 часа
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30

Музиката на "Молец", която носи усещане за свобода

Един мъдър човек каза, че откакто се е появило радиото, самотата вече не била същата. А какво да кажем за музиката в такъв случай?! Какъв разговор само водим с нея, без дума да кажем. Когато душата има нужда да замълчи и търси друга душа, музиката говори като за двама. Когато живееш между невъзможности, музиката ти показва пътя. Разкрива ти..

публикувано на 16.04.24 в 08:05