Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Стефан Грапели

Снимка: Allan Warren
Стефан Грапели – джаз-звезда от първа величина с изтънчен френски стил, композитор, пианист, цигулар, саксофонист, акордеонист. Носител е на Ордена на честта на академията Шарл-Крос през 1969, през 1987 е удостоен с приза „Виктоар дьо ла мюзик” в областта на джаза, а 10 години преди това печели „Грами” за цялостно творчество.
Френската звезда е родена в Париж на 26 януари 1908 г. в семейство на италианец и французойка. Когато малкият Стефан е 4-годишен, майка му умира от рак. Баща му, маркиз Ернесто Грапели, родом от град Алатри, област Лацио, е учител по философия и писател. По време на Първата световна война е мобилизиран и момчето остава в приют за бездомни деца и е поверено за възпитание в парижкото балетно училище на световноизвестната танцьорка Айседора Дънкан. Там Грапели обиква френската импресионистична музика, а своята музикална кариера започва на 12-годишна възраст като уличен музикант на Монмартър. Това е основният му начин за препитание, докато не става известен цигулар-виртуоз. В периода 1924 – 1928 година учи в Парижката консерватория и еднакво добре усвоява цигулката, пианото, саксофона и акордеона. Нарича пианото „моята друга любов” и години по-късно издава солов албум със същото заглавие. Работи като съпровождащ пианист на неми филми, а в различни танцови заведения забавлява посетителите с изпълненията си на саксофон и акордеон. Увлечен е от творчеството на Клод Дебюси и Морис Равел и именно тяхното влияние можем да открием в по-късния изпълнителски стил на Грапели. През 1928 г. преживява един от големите проблясъци в своя живот – чува изпълнение на американския джазов цигулар от италиански произход Джо Венути и пред Стефан Грапели се открива цял нов свят от възможности за собственото му израстване.

петък, 4 юни, от 14.00 часа
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34